10:11 2020 Gegužės 29
Tiesioginis eteris
 • USD1.1016
 • RUB77.9343
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą

  Rusija "pavargo toleruoti" skalūnų naftos gavybos padidėjimą JAV, tuo tarpu kai Maskva priversta mažinti gavybą, kad išlaikytų juodojo aukso pasaulinę kainą, pažymi straipsnio autorius

  VILNIUS, kovo 18 — Sputnik. Pagrindinis Rusijos taikinys naftos kare — Amerikos skalūnų nafta, rašo JAV leidinys "The American Conservative".

  Naftos gavyba, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Владимир Астапкович

  Kaip pažymėta straipsnyje, Rusija "pavargo toleruoti" skalūnų naftos gavybos padidėjimą JAV, tuo tarpu kai Maskva priversta mažinti gavybą, kad išlaikytų juodojo aukso pasaulinę kainą.

  "Rusija ruošėsi galimam naftos karui su JAV. Ir kai Amerikos skalūnų naftos gamintojai susidūrė su problemomis, Rusija nusprendė, kad laikas duoti atsakomąjį smūgį. Maskvos tikslas yra paprastas: priversti Amerikos skalūnų naftos gamintojus "pasidalyti skausmu"... Ir šis tikslas jau pasiektas", — mano autorius.

  Straipsnyje taip pat nurodoma, kad naftos karo "sukėlimas" kalba apie pasikeitusią Rusijos poziciją prezidento Donaldo Trampo atžvilgiu, iš kurio, kaip rašo laikraštis, Maskva tikėjosi dvišalių santykių pagerinimo ir antirusiškų sankcijų sušvelninimo.

  "The American Conservative" pabrėžia, kad Rusija ruošėsi tokiam scenarijui rinkoje — Maskva sugeba subalansuoti savo biudžetą su 25–30 USD už barelį naftos kaina per 6–10 metų laikotarpį. Savo ruožtu Amerikos skalūnų naftos gamintojai tuo pasigirti negali.

  "Su rusų lokiu galima ilgai žaisti, neišprovokuojant atsakomosios reakcijos. Bet dabar mes žinome, kokia gali būti jo reakcija: kai Imperija duoda atsakomąjį smūgį, ji smogia labai stipriai", — mano autorius.

  OPEC+ sandorio žlugimas

  OPEC ir trečiųjų šalių susitarimas (OPEC+) dėl naftos gavybos mažinimo galioja nuo 2017 metų pradžios. Jis ne kartą buvo pratęstas, o sąlygos keitėsi. Iki 2019 metų pabaigos susitarime buvo numatyta, kad gavyba sumažės 1,2 mln. barelių per parą nuo 2018 metų spalio lygio, o 2020 metų pirmąjį ketvirtį aljansas sumažins gavybą 1,7 mln. barelių.

  Kovo pradžioje Rusijos energetikos ministerijos vadovas Aleksandras Novakas pareiškė, kad nuo balandžio 1 dienos pasibaigia OPEC+ sandorio šalių-narių įsipareigojimai dėl naftos gavybos šalyse sumažinimo. Maskva taip ir nesutiko su kartelio siūlymu papildomai sumažinti gamybą dėl naujo tipo koronaviruso plitimo: Rusija pasiūlė išlaikyti esamas sąlygas, o Saudo Arabija — papildomai sumažinti naftos gavybą. Ministras perspėjo, kad rinka gali emociškai sureaguoti į pranešimus apie sandorio nutraukimą.

  Galiausiai šalys nesugebėjo susitarti nei dėl susitarimo parametrų pakeitimo, nei dėl jo pratęsimo. Po to Saudo Arabija paskelbė ketinanti padidinti naftos gavybą, sumažinti naftos kainas ir pasiūlyti Europos pirkėjams didelius kiekius su nuolaida, dėl to kainos ženkliai krito.

  Dar šia tema

  JAV priešinsis bandymams "manipuliuoti naftos rinkomis"
  Pasaulinė panika: kas ir kodėl ją sukėlė ir kas bus toliau
  Ekspertas: naftos kainų kritimas — tai ne visuotinis sąmokslas
  JAV ekonomistas numatė Rusijos pergalę naftos kare
  Naftos ir dujų rinka išgyvena sunkius laikus: juodojo aukso kainos posovietinėse šalyse
  Rusija šantažo akivaizdoje: kodėl Vašingtonas ir Rijadas daro spaudimą
  Nafta nepatrauks paskui save Rusijos dujų. Ir štai kodėl
  Tegai:
  nafta, Rusija, JAV

  Svarbiausios temos