20:12 2020 Liepos 05
Tiesioginis eteris
 • USD1.1224
 • RUB80.2153
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (349)

  Tai, kad Baltarusija nepasirašė dvišalio susitarimo dėl išankstinio pranešimo apie branduolinę avariją, nėra rimta problema, mano ekspertas Sergejus Kondratjevas

  VILNIUS, gegužės 13 — Sputnik. Lietuvos skundas Tarptautinei atominės energijos agentūrai dėl to, kad Minskas nepasirašė dvišalio susitarimo dėl ankstyvo pranešimo apie branduolinę avariją, netrukdys paleisti Baltarusijos AE, interviu Sputnik Lietuva Energetikos ir finansų instituto vyresnysis ekspertas Sergejus Kondratjevas.

  Lietuvos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas kreipėsi į Tarptautinę atominės energijos agentūrą (TATENA) dėl Baltarusijos atominės elektrinės (AE), į kurios statybvietę praėjusią savaitę buvo pristatytas branduolinis kuras. Jis pareiškė, kad Minskas nepasirašė dvišalio susitarimo dėl ankstyvo pranešimo apie branduolinę avariją. Ministras tai laiko nepriimtinu dalyku.

  Laiške TATENA generaliniam direktoriui Rafael'iui Grossi'ui Vaičiūnas pabrėžė, kad agentūros ekspertai Baltarusijai pateikė rekomendacijas dėl trūkumų pašalinimo užtikrinant Baltarusijos AE branduolinę saugą, o pačios ataskaitos apie šių rekomendacijų įgyvendinimą dar nebuvo viešai paskelbtos.

  Ekspertas Sergejus Kondratjevas pareiškė, kad sutarties nepasirašymo priežastys nežinomos, tačiau pati situacija yra dviprasmiška.

  "Reiktų sulaukti Baltarusijos pusės komentarų. Tokio pobūdžio susitarimas nėra politinis. Atitinkamai tai yra toks privalomas sąveikos momentas statant branduolinius objektus pasienio zonose. Aišku, kad Baltarusijos AE yra netoli Lietuvos sienos ir tai gali kelti nerimą Lietuvai. Nematau čia jokios rimtos problemos", — paaiškino ekspertas.

  Kondratjevas pažymėjo, kad net apie nedidelius radiacijos fono pokyčius branduoliniuose objektuose Rusijoje, Ukrainoje ir Rytų Europos šalyse tampa žinoma gana greitai, beveik neįmanoma nieko paslėpti.

  "Iš tikrųjų šis stebėjimas užtrunka keletą minučių. Po kelių minučių tampa aišku, kad kažkas vyksta", — pridūrė jis.

  Anot Kondratjevo, Lietuva eilinį kartą bando atkreipti dėmesį į situaciją su Baltarusijos AE ir kuo arčiau elektrinės paleidimas, tuo aktyviau elgiasi Vilnius.

  Ginčas dėl Baltarusijos AE

  Baltarusija stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į AE statybos aikštelę pirmajam reaktoriui buvo pristatytas branduolinis kuras.

  Nuo pat Astravo AE projekto gyvavimo pradžios Lietuva pasisako kategoriškai prieš jį, kaltindama Minską "nesaugia statyba" ir pareikšdama, kad Baltarusijos AE kelia "grėsmę" Lietuvai. 

  Savo ruožtu Baltarusija atmeta visus kaltinimus, teigdama, kad objektas statomas, laikantis tarptautinių saugos reikalavimų. Kovo pradžioje Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) generalinio direktoriaus pavaduotojas Michailas Čudakovas pareiškė, kad agentūra neturi jokių techninių pretenzijų Baltarusijos atominei elektrinei, kuri statoma Gardino srityje.

  Daugelis ekspertų pažymėjo, kad aštrus Vilniaus pasipriešinimas BelAE klausimu iš esmės kyla ne dėl techninės ar aplinkosaugos problemų ar saugos pusės, o dėl "skriaudos" dėl Ignalinos AE praradimo.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (349)

  Dar šia tema

  Ekspertas: Lietuva dėl Astravo AE Baltarusijai jaučia "absoliučią neapykantą"
  Ukraina patikino Lietuvą, kad nepirks Astravo AE elektros
  Lietuvos prezidentas paprašė Armėnijos padėti Astravo AE klausimu
  EK pateikė Lietuvai artimiausių veiksmų planą dėl Astravo AE
  Tegai:
  Lietuva, Baltarusija, Astravo AE

  Svarbiausios temos