15:38 2020 Liepos 02
Tiesioginis eteris
 • USD1.1200
 • RUB79.6793
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą

  Planuojama, kad šalis galės tapti Tarptautinės energetikos agentūros nare ne anksčiau kaip 2021 metais

  VILNIUS, gegužės 13 — Sputnik. Vyriausybė pritarė Energetikos ministerijos parengtam Naftos produktų ir naftos valstybės atsargų įstatymo pakeitimo projektui, kuriuo sudaromos sąlygos Lietuvai dalyvauti Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) veikloje.

  Apie tai trečiadienį praneša Vyriausybės spaudos tarnyba.

  "Prieš metus TEA valdyba pritarė Lietuvos prašymui įstoti į šią organizaciją, o tai reiškia, kad Lietuva jau pelnė tarptautinį pripažinimą energetikos srityje. Galimybė solidariai su kitomis šalimis priimti sprendimus dėl naftos atsargų panaudojimo, kilus nenumatytoms aplinkybėms, yra viena iš esminių sąlygų, siekiant įstoti į TEA", — sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

  Šiuo metu galiojančiuose nacionaliniuose teisės aktuose nėra numatyta galimybės Lietuvai dalyvauti TEA valstybių narių kolektyviniuose veiksmuose reaguojant į tarptautines naftos tiekimo krizes. 

  Šiuo projektu siūloma papildyti naftos produktų valstybės atsargas reglamentuojančius teisės aktus nuostatomis, kurios suteikia Vyriausybei ar jos įgaliotai institucijai teisę priimti sprendimus dėl atsargų panaudojimo, dalyvaujant kolektyviniuose TEA veiksmuose.

  Be nacionalinių teisės aktų pakeitimų, Lietuvoje stojimo į TEA procese bus vykdomos dvi peržiūros — atsako į ekstremalias situacijas bei giluminė energetikos sektoriaus, kurias planuojama šiemet atliks TEA deleguoti ekspertai. Peržiūrų metu bus vertinamas Lietuvos teisinis reguliavimas, taip pat ir Naftos produktų ir naftos valstybės atsargų įstatymo nuostatų atitikimas TEA reikalavimams. 

  Atlikus šias peržiūras ir pritarus TEA valdybai, kad Lietuva atitinka narystės TEA standartus, Seime turės būti ratifikuotas 1974 m. lapkričio 18 d. susitarimas dėl tarptautinės energetikos programos. Tuomet Lietuva galės tapti pilnateise TEA nare. Planuojama, kad tai įvyks 2021 metais.

  Numatoma, kad Naftos produktų ir naftos valstybės atsargų įstatymo pakeitimo projektas bus priimtas Seimo pavasario sesijoje, o jo nuostatos įsigalios Seime ratifikavus minėtą 1974 m. lapkričio 18 d. susitarimą dėl tarptautinės energetikos programos.

  Pagal 1974 metais pasirašytą susitarimą TEA šalys narės kaupia naftos produktų ir naftos atsargas, siekiant reaguoti į naftos tiekimo sutrikimus TEA narėse, kainų svyravimus ir krizines situacijas. Nuo pat TEA veiklos pradžios toks mechanizmas, kai reaguota į naftos tiekimo pokyčius ir naudotos valstybių naftos atsargos, buvo panaudotas tris kartus.

  Energetikos institucija vienija 30 valstybių narių, tarp kurių yra JAV, Japonija, Jungtinė Karalystė, Kanada, Austrija, Belgija, Danija, Liuksemburgas, Šveicarija, Nyderlandai bei kitos. Iš kaimyninių šalių TEA priklauso Estija ir Lenkija.

  Dar šia tema

  Pasirinkimo nėra: JAV pripažino priklausomybę nuo Rusijos naftos
  Rusija išliks didžiausia dujų eksportuotoja bent iki 2040 metų
  Koronavirusas pakirto OPEC: Rusija skiriasi su karteliu
  Tegai:
  Lietuva

  Svarbiausios temos