20:35 2020 Liepos 16
Tiesioginis eteris
 • USD1.1414
 • RUB81.1888
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (359)

  Po to, kai Astrave bus pradėta eksploatuoti Baltarusijos AE, Lietuva nutrauks prekybą elektra su Baltarusija. Lietuvos įmonė "Litgrid" tikisi, kad pasekmes dėl sumažėjusios pasiūlos pavyks sumažinti

  VILNIUS, gegužės 15 — Sputnik. Šių metų pradžioje į Lietuvą iš Rusijos ir Baltarusijos importuotos elektros energijos kiekis sumažėjo, o importas iš Švedijos padidėjo. Apie tai pranešė "Litgrid" Sistemos valdymo departamento direktorius Giedrius Radvila.

  Kadangi orai palankiai veikė vėjo jėgaines, Lietuvos elektros rinką papildė ir vietoje pagaminta elektra. Jei tokios tendencijos išsilaikytų, tai gali "nuraminti Astravo branduolinės jėgainės regione keliamas įtampas", mano Lietuvos įmonėje.

  Sausio–kovo mėnesiais importuotos elektros kiekis iš Rusijos Kaliningrado srities sumažėjo perpus — 49,9 procento (iki 857,1 GWh). Elektros importo iš Baltarusijos apimtis sumažėjo 50,9 proc. iki 253,4 GWh.

  Tuo tarpu importas iš Švedijos išaugo 2,1 karto — iki 1 367 TWh.

  Be to, šiluminės elektrinės Lietuvoje pagamino 30 procentų daugiau elektros, o vėjo jėgainės — 11,5 procento daugiau (516,9 GWh).

  "Išaugęs importas iš Švedijos ir pagyvėjusi vietinė gamyba rodo bendros Europos rinkos elektros efektyvumą ir pasirinkto atsinaujinančių energijos išteklių plėtojimo teisingą kryptį,  kuri iš esmės mažina mūsų priklausomybę nuo trečiųjų šalių,  ir leidžia teisingai reaguoti į  iš Baltarusijos atsklidusias naujienas apie į Astravo branduolinę jėgainę atgabentą branduolinį kurą", — sakė jis.

  Pagal Lietuvos įstatymus, prekyba elektros energija per Lietuvos ir Baltarusijos sieną sustos nuo tada, kai bus eksploatuojama Astravo AE.

  "Per pusę sumažėjusi baltarusiškos elektros reikšmė Baltijos šalių energetikos rinkoje leidžia manyti, kad ir pasiūlos susitraukimas, jei Astravo AE įsijungtų, būtų juntamas du kartus mažiau", — pažymima pranešime.

  Lietuvos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas kreipėsi į Tarptautinę atominės energijos agentūrą (TATENA) dėl Baltarusijos atominės elektrinės (AE), į kurios statybvietę praėjusią savaitę buvo pristatytas branduolinis kuras. Jis pareiškė, kad Minskas nepasirašė dvišalio susitarimo dėl ankstyvo pranešimo apie branduolinę avariją. Ministras tai laiko nepriimtinu dalyku.

  Ginčas dėl Baltarusijos AE

  Baltarusija stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į AE statybos aikštelę pirmajam reaktoriui buvo pristatytas branduolinis kuras.

  Nuo pat Astravo AE projekto gyvavimo pradžios Lietuva pasisako kategoriškai prieš jį, kaltindama Minską "nesaugia statyba" ir pareikšdama, kad Baltarusijos AE kelia "grėsmę" Lietuvai.

  Savo ruožtu Baltarusija atmeta visus kaltinimus, teigdama, kad objektas statomas, laikantis tarptautinių saugos reikalavimų. Kovo pradžioje Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) generalinio direktoriaus pavaduotojas Michailas Čudakovas pareiškė, kad agentūra neturi jokių techninių pretenzijų Baltarusijos atominei elektrinei, kuri statoma Gardino srityje.

  Daugelis ekspertų pažymėjo, kad aštrus Vilniaus pasipriešinimas BelAE klausimu iš esmės kyla ne dėl techninės ar aplinkosaugos problemų ar saugos pusės, o dėl "skriaudos" dėl Ignalinos AE praradimo.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (359)

  Dar šia tema

  Lietuvos prezidentas paprašė Armėnijos padėti Astravo AE klausimu
  Lietuva prašo TATENA tinkamai reaguoti į "netoleruotiną situaciją" Baltarusijoje
  EK pateikė Lietuvai artimiausių veiksmų planą dėl Astravo AE
  Tegai:
  Baltarusija, Astravo AE, Lietuva

  Svarbiausios temos