13:08 2020 Rugsėjo 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.1634
 • RUB90.4050
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą

  Federalinė muitinės tarnyba pranešė, kad nuo sausio iki liepos Rusija uždirbo 2,2 milijardo dolerių iš naftos produktų pardavimo JAV

  VILNIUS, rugpjūčio 14 — Sputnik. JAV per šešis mėnesius iš Rusijos gavo daugiau kaip devynis milijonus tonų naftos produktų — tai absoliutus rekordas nuo 2004 metų. Tuo pat metu Vašingtonas daro viską, kad sustabdytų "Nord Stream-2", kad Europa netaptų labiau priklausoma nuo Rusijos energijos išteklių. Kodėl amerikiečiams tai turi tokią svarbą, išsiaiškino RIA Novosti autorė Natalija Dembinskaja.

  Rekordinis eksportas

  Federalinė muitinės tarnyba pranešė, kad nuo sausio iki liepos Rusija uždirbo 2,2 milijardo dolerių iš naftos produktų pardavimo JAV. Į užsienį buvo išsiųsta daugiau nei 7,46 mln. tonų, tai sudaro 12 procentų viso eksporto. Daugiausia nupirko Nyderlandai — 12,19 mln. tonų, antroje vietoje yra amerikiečiai, po jų eina Malta su 4,4 mln.

  Be to, Nyderlandai ir Malta yra tranzito centrai, iš čia naftos produktai siunčiami į kitas šalis. t. y., faktinis eksportas į JAV gali būti dar didesnis, nes Federalinė muitinės tarnyba neatsižvelgia į tokį tiekimą.

  Iš tiesų, pasak JAV energetikos informacijos administracijos (EIA), JAV Rusijos naftos importas per pirmuosius penkis metų mėnesius siekė beveik 68 milijonus barelių, arba 9,3 milijono tonų. Tai daugiau nei Federalinė muitinės tarnyba turėjo per šešis mėnesius, nes EIA registruoja ne išsiuntimo šalį, o gamintoją.

  Be to, liepą amerikiečiai padidino rusų mazuto pirkimus — 16 procentų daugiau, palyginti su birželio mėnesiu.

  Nieko negali pakeisti

  Esmė tame, kad JAV atėmė Venesuelos sunkiąją naftą, o daugelio naftos perdirbimo gamyklų technologija neleidžia naudoti vien lengvosios naftos, gaunamos iš Permės baseino ir Vakarų Teksaso. Ją reikia sumaišyti su sunkiąją, kuri buvo įsigyta iš Pietų Amerikos. Tačiau Trampas įvedė sankcijas Venesuelos valstybinei įmonei PVSDA, o naftos perdirbimo įmonė susidūrė su rimtomis žaliavų problemomis.

  Sudėtingiausia padėtis yra Meksikos įlankos ir rytinės pakrantės gamyklose, tame tarpe: "Citgo Petroleum", "Valero Energy", "Chevron".

  Alternatyva galėtų būti nafta iš Saudo Arabijos, kurios cheminė sudėtis yra artima, tačiau saudistai atsisakė padidinti gamybos apimtis. Dėl to ekonomika atstūmė politiką — jie turėjo kreiptis į Rusiją.

  "Vašingtonas daro viską, kad "Gazprom" neužbaigtų "Nord Stream-2" statybos. Tačiau tai netrukdo bendradarbiauti, jei ekonominiai interesai sutampa", — teigė "Alpari" vadovas Aleksandras Razuvajevas.

  "Dėl naujausių geopolitinių įvykių pasaulyje buvo perskirstyta naftos rinka Rusijos naudai, nes JAV atsisakė tiekti iš kitų dviejų šalių ir įvedė joms sankcijas. Taigi "Urals" tapo vienintele turima sunkiaja rūšimi", — patvirtina Aleksandras Dužnikovas, "A3F Group" įkūrėjas.

  Be tinkamų savybių, Rusijos naftos dar ir patraukli kaina. Finansų ministerijos duomenimis, "Urals" prekės ženklas sausio – liepos mėnesiais buvo vidutiniškai kotiruojamas 40,34 USD už barelį, o praėjusių metų sausį-liepą — 65,27 USD.

  Be to, labai sumažėjo krovinių gabenimo kainos. O paskelbus karantiną padidėjo kuro sąnaudos — žmonės pradėjo daugiau keliauti ir skraidyti lėktuvais.

  Pramonės krizė

  Dėl žlugusių naftos kainų gręžimo įrenginių skaičius JAV sumažėjo iki daugiamečio žemo lygio. "Dakota Access" dujotiekis buvo uždarytas dėl aplinkos apsaugos įstatymų pažeidimų.

  Gavyba sumažėjo nuo 13,1 milijono barelių per dieną. Be to, tai paveikė produktyviausius skalūnų baseinus JAV — Permė, Eagle-Ford, Bakken, Niobrom, Anadark, Apalačų ir Haynesville. Remiantis EIA prognoze, paskelbta rugpjūčio 11 dieną, vdutinis pramonės gamybos pajėgumas šiais metais bus 11,26 mln. barelių per dieną, o 2021 metais — 11,14. Iki gruodžio mėnesio būtent amerikiečiai prisidės mažinant pasaulio naftos atsargas, prognozuoja EIA.

  "Haynes & Boone" duomenimis, 36 naftos ir dujų bendrovės, kurių bendra skola siekia apie 25,2 milijardo JAV dolerių, nuo sausio pradėjo bankroto procedūras. Tai apima "Whiting Petroleum", vieną iš didžiausių skalūnų gamintojų, taip pat "California Resources" ir pramonės pradininkę "Chesapeake Energy". Birželio mėnesį kitas stambi gamintoja "Extraction Oil & Gas" laiku nemokėjo skolos palūkanų ir pateikė bankroto bylą.

  "Rystad Energy" skaičiavimais, iki metų pabaigos beveik pusantro šimto JAV naftos ir dujų bendrovių paskelbs kaip ekonomiškai nemokias. Skalūnų gavyba per dieną galėtų nukristi žemiau penkių milijonų barelių. Todėl "ShaleProfile Analytics" prognozuoja, kad pramonei trūks trečdalio savo gamybos pajėgumų.

  Dar šia tema

  Energetikos pasaulio laukia chaosas
  "Gazprom Neft" pirmą kartą pristatė Arkties naftą Kinijai
  Žemės mėlynąjį kurą gali ištikti "juodosios gulbės" lemtis
  Tegai:
  nafta, JAV, Rusija

  Svarbiausios temos