03:33 2020 Rugsėjo 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1787
 • RUB89.9825
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą

  Be to, teigiama, kad tokie principiniai sprendimai neabejotinai prisidės prie Baltijos valstybių ir Lenkijos sėkmės užtikrinant energetinį regiono saugumą Baltijos šalims sinchronizuojant savo elektros sistemas su kontinentinės Europos tinklais

  VILNIUS, rugpjūčio 26 — Sputnik. Premjeras Saulius Skvernelis padėkojo Latvijos vyriausybei ir šalies ministrui pirmininkui Krišjaniui Karinšui už tai, kad latviai stabdys elektros prekybą su Baltarusija, jei Astravo atominė elektrinė pradės veikti. Apie tai jis rašo savo Facebook paskyroje.

  "Labai vertinu Latvijos ir Estijos vyriausybių solidarumą šiuo klausimu. Tikėjome, kad bus tokie sprendimai. Priešingu atveju, savo piliečių lėšomis mokėdami už nesaugią elektros energiją iš Baltarusijos, tiesiogiai remtume šios valstybės valdžios ambicijas brutaliais būdais neigti savo piliečių nuomonę dėl šalies ateities, taip pat mėginimus didinti įtampą regione imituojant menamą priešą — Baltijos valstybes", — teigia jis.

  Pabrėžiama, kad Latvijos vyriausybės sprendimas dėl elektros energijos nepirkimo iš Baltarusijos — akivaizdus ir tiesioginis Baltijos valstybių solidarumo ir bekompromisio europinių vertybių paisymo pavyzdys.

  Skvernelio teigimu, įtakos rezultatui turėjo ir Lietuvos, Latvijos bei Estijos premjerų susitikimas, kuris prieš kelias savaites vyko Tartu.

  Be to, teigiama, kad tokie principiniai sprendimai neabejotinai prisidės prie Baltijos valstybių ir Lenkijos sėkmės užtikrinant energetinį regiono saugumą Baltijos šalims sinchronizuojant savo elektros sistemas su kontinentinės Europos tinklais.

  Anksčiau Latvijos premjeras Krišjanis Karinšas pranešė, kad Latvija sustabdys prekybą elektra su Baltarusija, jei bus paleista BelAE, po rugpjūčio 25 dienos.

  Vyriausybės vadovas vis dėlto pripažino, kad atsisakius tiekti tiesiogiai iš Baltarusijos tiekėjų, Latvija gali toliau prekiauti elektra su trečiosiomis šalimis, naudodama Latvijos ir Rusijos jungtį.

  Šiuo metu neaišku, kaip vyks prekyba elektra su trečiosiomis šalimis, tačiau, pasak jo, Ekonomikos ministerija spręs šį klausimą, kurdama metodiką bendradarbiaudama su kolegomis iš Estijos, Lietuvos ir Europos Komisijos.

  Ginčai dėl Astravo AE

  Baltarusija, dalyvaujant "Rosatom", stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į objektą buvo pristatytas branduolinis kuras pirmajam energetiniam blokui.

  Lietuvos energetikos ministerija kreipėsi į EK imtis iniciatyvos dėl BelAE saugumo
  Nuo pat projekto gyvavimo pradžios Lietuva pasisako kategoriškai prieš jį, kaltindama Minską dėl "nesaugios statybos" ir pareikšdama, kad Baltarusijos AE kelia "grėsmę" Lietuvai. Nepaisant to, kad branduolinis objektas išlaikė visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus.

  Lietuvos valdžia ragina visas ES šalis atsisakyti energijos pirkimo iš BelAE, o Briuselį ir JAV — užkirsti kelią atominės elektrinės eksploatacijai. Taip pat arčiausiai Lietuvos stoties esančių regionų gyventojams dalijamos jodo tabletės "avarijos" atvejui.

  Dar šia tema

  Nausėda: Baltarusijos ateitis neturėtų priklausyti "tik nuo geros Rusijos valios"
  Į pirmąjį BelAE reaktorių pakrautas branduolinis kuras
  Tegai:
  Astravo AE, Baltarusija, Latvija, Saulius Skvernelis

  Svarbiausios temos