05:54 2020 Rugsėjo 30
Tiesioginis eteris
 • USD1.1702
 • RUB92.1625
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (415)

  Rusijos ir Latvijos kryptimi bus sumažinta prekybos apimtis, tad bus panaudoti likę vidaus prekybos tarp Baltijos valstybių pajėgumai

  VILNIUS, rugsėjo 1 — Sputnik. Baltijos šalys nustos prekiauti elektra su Baltarusija po to, kai Astrave bus paleista Baltarusijos atominė elektrinė, antradienį pranešė RIA Novosti su nuoroda į Estijos ekonomikos ir ryšių ministerijos spaudos tarnybą.

  "Baltijos šalys susitarė nutraukti prekybą elektros energija su Baltarusija po Baltarusijos atominės elektrinės paleidimo. Atitinkamą susitarimą pirmadienį pasiekė už energetiką atsakingos Estijos, Latvijos ir Lietuvos ministerijos", — sakoma pranešime.

  Prekybai elektros energija su Baltarusija nutraukti bus naudojama elektros kilmės sertifikatų sistema. Rusijos ir Latvijos kryptimi bus sumažinta prekybos apimtis, tad bus panaudoti likę vidaus prekybos tarp Baltijos valstybių pajėgumai. Elektros prekyba tarp Lietuvos ir Kaliningrado bus vykdoma dabartiniu lygiu.

  Be to, buvo susitarta dėl prekybos su trečiosiomis šalimis pajėgumų sumažinimo ir dėl bendro tarifo už naudojimąsi infrastruktūra. Šis tarifas bus pradėtas įgyvendinti 2021 metų pirmojo ketvirčio pabaigoje, iškart po būtinų įstatymų priėmimo Latvijoje ir Lietuvoje. Dabartiniai Estijos įstatymai jau leidžia įvesti tokį tarifą.

  Atsižvelgiant į šį susitarimą, numatoma, kad elektros energijos prekyba tarp Baltijos šalių ir trečiųjų šalių sumažės perpus. Susitarimas galios iki Baltijos ir Vidurio Europos energetinių sistemų sinchronizavimo, numatyto 2025 metų pabaigoje.

  Astravo AE statybai labiausiai priešinasi Lietuva, nes elektrinė yra 50 kilometrų atstumu nuo Vilniaus. Lietuva mano, kad stotis statoma nesilaikant saugos standartų. Minskas savo ruožtu garantuoja, kad atominė elektrinė atitiks aukščiausius saugos standartus.

  Baltarusijos AE yra didžiausias Rusijos ir Baltarusijos ekonominis projektas; jo statybų generalinis rangovas yra "Atomstroyexport" ("Rosatom" dalis). Astrave (Gardino sritis) statoma elektrinė su dviem VVER-1200 reaktoriais, kurių bendra galia yra 2400 MW. Pirmajai šalies atominei elektrinei buvo pasirinktas pažangus Rusijos 3+ kartos projektas, visiškai atitinkantis tarptautinius standartus ir TATENA saugos rekomendacijas. Antrąjį maitinimo bloką planuojama pradėti eksploatuoti 2022 metais.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (415)

  Dar šia tema

  Valstybės gynimo taryba aptarė Astravo AE
  Lietuva vėl ragina Baltarusiją nepradėti Astravo AE eksploatacijos
  Lietuvos pozicija dėl Astravo AE nekinta: stiprinamas pasirengimas "galimoms grėsmėms"
  Lietuva rengia notą Baltarusijai dėl Astravo AE

  Svarbiausios temos