10:11 2020 Rugsėjo 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.1634
 • RUB90.4050
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą

  Rugpjūčio pabaigoje Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka paskelbė apie galimą prekybos srautų perorientavimą iš Baltijos šalių uostų į kitus

  VILNIUS, rugsėjo 2 — Sputnik. Baltarusijos prezidentas paskelbė ketinantis perorientuoti eksporto srautus iš Klaipėdos uosto į Rusiją, praneša BelTA.

  Iš viso kalbama apie 30 % viso 40 milijonų tonų Lietuvos uosto krovinių srauto. Trečdalis uosto apimties, arba apie 12 milijonų tonų baltarusiškų prekių, vis dar yra stabili tendencija daugelį metų.

  "Mes gana dažnai susiduriame su grasinimais uostui. Esant dabartinei situacijai, mes galime išlaikyti tik prekės ženklą ir išlaikyti darbo bei savo paslaugų kokybę aukščiausiu lygiu. Negaliu pavadinti situacijos katastrofiška, tačiau krovinio dalies praradimas nėra pats maloniausias uostui ir krovikams. Mes vis dar tikimės, kad situacija išsilygins", — komentavo Klaipėdos uosto rinkodaros ir bendrųjų reikalų direktorius Artūras Drungilas.

  Lietuvos uostas yra pelningiausias, remiantis įvairiais ekonominiais duomenimis, eksportui į Baltarusiją. Bet, pasak Lukašenkos, jei bus susitarta su Rusija dėl tarifų ir lengvatų, tada bus pašalintas pristatymo geležinkeliu atstumo klausimas.

  "Jie sako, kad [perorientuoti mūsų krovinius iš Lietuvos uostų į Rusiją] Baltarusijai bus brangiau. Žinoma, mums tai bus šiek tiek nuostolinga. Bet mes galime susitarti su rusais dėl tarifų, ir jiems vis tiek bus naudingos mūsų krovinių perkrovimo apimtys", — "BelTA" cituoja Lukašenkos pareiškimą.

  Neoficialiais duomenimis, iš 40 milijonų tonų Klaipėdos uosto per metus apie 8 milijonai tonų yra kalio trąšos, kurios iš Baltarusijos geležinkeliu tiekiamos į uostą, o apie 4–5 milijonai tonų yra naftos produktai. Trąšos, be kita ko, perkraunamos per Klaipėdos birių krovinių terminalą. Iš jų 70 proc. priklauso verslininkui Igoriui Udovickiui, dar 30 proc. — "Belaruskali".

  Pasak "RZD-Partner" šaltinio rinkoje, Ventspilio uosto "Kailja parks" Latvijos terminalas gali perimti iš Klaipėdos tam tikrą kiekį krovinių. Tačiau Baltijos valstybės tuo pačiu metu ėmė taikyti sankcijas Baltarusijos atžvilgiu, todėl mažai tikėtina, kad eismas galės pasukti į Ventspilį.

  Klaipėdos uosto krovos apyvarta 2020 metų sausio–liepos mėnesiais sudarė 22,09 mln. tonų (-6,6 % iki atitinkamo 2019 m. lygio). Iš jų birių krovinių dalis sudarė 10,33 mln. tonų (+ 0,4 %), skystų krovinių — 4,55 mln. Ttonų (-13,3 %).

  Rugpjūčio pabaigoje Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka paskelbė apie galimą prekybos srautų perorientavimą iš Baltijos uostų į kitus. Jo vertinimu, tai gali būti "šiek tiek nuostolinga", tačiau tarifus galima pakoreguoti.

  Galimas prekių srautų perorientavimas siejamas su Lukašenkos ir daugelio Baltarusijos pareigūnų įtraukimu į Baltijos šalių sankcijų sąrašą. Anksčiau Lietuvos vidaus reikalų ministerijos vadovė Rita Tamašunienė pasirašė įsakymą, draudžiantį įvažiuoti į šalį 30 Baltarusijos piliečių, įskaitant Lukašenką. Latvijos ir Estijos užsienio reikalų ministerijos paskelbė panašias sankcijas.

  Dar šia tema

  Nausėda paragino JT generalinį sekretorių atkreipti dėmesį į situaciją Baltarusijoje
  URM: uždarius sienas tarptautiniams krovinių gabenimams, nukentės ir pati Baltarusija
  Tegai:
  ekonomika, Baltarusija, grėsmė

  Svarbiausios temos