18:53 2020 Rugsėjo 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.1692
 • RUB89.7875
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (417)

  Kaip interviu pažymėjo Moravieckis, Lenkija bando padidinti spaudimą Vokietijai sustabdyti dujotiekio projektą po tinklaraštininko Aleksejaus Navalno "apnuodijimo"

  VILNIUS, rugsėjo 8 — Sputnik. Lenkijos ministras pirmininkas Mateušas Moravieckis interviu "Bloomberg TV" sakė, kad sprendimas pasitraukti iš Rusijos "Nord Stream-2" projekto, kuris, jo požiūriu, yra politinis ir destabilizuojantis Rytų Europai, turėtų būti akivaizdus Vokietijai.

  Kaip interviu pažymėjo Moravieckis, Lenkija bando padidinti spaudimą Vokietijai sustabdyti dujotiekio projektą po tinklaraštininko Aleksejaus Navalno "apnuodijimo".

  "Atsižvelgiant į pastarojo meto įvykius Baltarusijoje, kur (Rusijos prezidentas Vladimiras) Putinas akivaizdžiai grasina įsikišti, ir tai, ką jis padarė su Navalnu, tai turėtų būti paskutinis "skambutis" Vokietijai", — sakė jis.

  Lenkijos premjero nuomone, prieš Rusiją turėtų kilti "labai rimtos sankcijos".

  Anksčiau Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas sakė, kad Rusija, jei Baltarusijos vadovybė sutiks, yra pasirengusi padėti išspręsti padėtį respublikoje, tačiau nesikiš ir nevertins tam tikrų baudžiamųjų bylų iškėlimo šalyje priežasčių.

  Anksčiau Vokietijos kanclerė Angela Merkel teigė, kad "Nord Stream-2" ir Navalno bylos klausimus reikėtų nagrinėti atskirai. Nepaisant to, nemažai politikų Vokietijoje ragino sustabdyti ar net nutraukti "Nord Stream-2" projektą.

  Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas taip pat pažymėjo, kad "Nord Stream-2" projektas yra komercinis, jis įgyvendinamas siekiant viso Europos žemyno energetinio saugumo, kai kurių Vokietijos parlamentarų raginimai tai nutraukti dėl padėties su Navalnu yra emociniai teiginiai, nepagrįsti jokiais faktais.

  Rusijos ambasadorius Vokietijoje Sergejus Nečajevas trečiadienį lankėsi Vokietijos užsienio reikalų ministerijoje dėl naujų aplinkybių Navalno byloje.

  Nord Stream-2
  © Sputnik / Алексей Витвицкий

  Rusijos diplomatinė atstovybė pažymėjo, kad Nečajevas buvo "informuotas apie Vokietijos Federacinės Respublikos federalinės vyriausybės pareiškimo turinį", tačiau "jokios esminės faktinės medžiagos ambasadoriui nebuvo perduota".

  Oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova vėliau patvirtino, kad "Rusija negavo jokios medžiagos — nei anksčiau užduotais klausimais, kuriuos suformulavo Generalinė prokuratūra, nei anksčiau išsiųstais Rusijos medikų laiškais, nei tais pareiškimais, kuriuos Vokietija paskelbė trečiadienį".

  Aleksejaus Navalno hospitalizacija

  Rusijos politikas Aleksejus Navalnas buvo paguldytas į ligoninę rugpjūčio 20 dieną Omske po to, kai sunegalavo skrisdamas lėktuvu iš Tomsko į Maskvą. Jis buvo paguldytas į greitosios medicinos pagalbos ligoninės Nr. 1 intensyviosios terapijos skyrių. Remdamiesi tyrimų rezultatais, Omsko gydytojai kaip pagrindinę diagnozę įvardijo medžiagų apykaitos sutrikimus, dėl kurių smarkiai sumažėjo cukraus kiekis kraujyje. Kol kas nėra aišku, kas tai sukėlė, tačiau, pasak Omsko gydytojų, Navalno kraujyje ir šlapime nuodų nerasta.

  Buvęs Ukrainos prezidentas Petro Porošenka
  © Sputnik / Стрингер

  Po dviejų dienų sunkios būklės Navalnas lėktuvu buvo nugabentas į Berlyno kliniką "Šaritė", kurios gydytojai preliminariai nustatė diagnozę — apsinuodijimą cholinesterazės inhibitorių grupės medžiaga.

  Trečiadienį Bundesvero laboratorijos specialistai pareiškė, kad Navalnas apnuodytas "Novičiok" grupės nervus paralyžiuojančiu preparatu. Vokietijos ministrų kabinetas pranešė, kad informuos Europos Sąjungą ir NATO apie Navalno tyrimų rezultatus, kad aptartų "bendrą reakciją". Be to, jie planuoja susisiekti su Cheminio ginklo uždraudimo organizacija.

  Rusijos mokslininkas Leonidas Rinkas, tiesiogiai dalyvavęs kuriant "Novičiok", RIA Novosti sakė, kad Navalno simptomai visiškai skiriasi nuo apsinuodijimo šia medžiaga. Jo nuomone, bandymai susieti Navalno "apnuodijimą" su "Novičiok" yra absoliuti politinė nesąmonė, o Rusijai nebus teikiami ėminiai, kurie galėtų patvirtinti "apnuodijimą". 

  "Nord Stream-2" statyba

  "Nord Stream-2" projektas apima dviejų dujotiekio linijų, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, tiesimą nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos. Jis taip pat apims išskirtines Suomijos, Švedijos ir Danijos ekonomines zonas.

  Projektą įgyvendina "Nord Stream 2 AG" su vieninteliu akcininku — "Gazprom". Europos partneriai — "Royal Dutch Shell", OMV, "Engie", "Uniper" ir "Wintershall" — finansuoja pusę projekto, tai yra, iki 950 mln. Projektui aktyviai priešinasi JAV, kurios savo suskystintas gamtines dujas nori tiekti ES, taip pat Ukraina ir keletas Europos šalių.

  Vašingtonas gruodį įvedė sankcijas projektui, reikalaudamas jame dalyvaujančių bendrovių nedelsiant nutraukti statybas. "Swiss Allseas" beveik iškart pranešė apie savo darbų projekte sustabdymą.

  Liepos mėnesį JAV Valstybės departamentas paskelbė rekomendacijas pagal CAATSA (Įstatymą dėl atsakomųjų veiksmų JAV priešininkams sankcijomis), įskaitant "Nord Stream-2" ir antrąją "Turkish Stream" liniją. Dėl šių veiksmų gresia JAV sankcijos investicijoms ir kitiems veiksmams, susijusiems su Rusijos eksporto vamzdynais. Be to, liepą JAV Atstovų rūmai ir JAV Senatas patvirtino savo gynybos biudžeto 2021 metams variantus, kuriuose yra išplėstos sankcijos projektui. 

  Temos:
  Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (417)
  Tegai:
  Nord Stream-2, Rusija, Vokietija, Lenkija

  Svarbiausios temos