20:03 2020 Rugsėjo 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1740
 • RUB89.1500
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Ignalinos atominės elektrinės uždarymas (63)

  Į panaudoto branduolinio kuro saugyklą pristatytas pirmas konteineris su pažeistu kuru; pažymima, kad jo tvarkymo proceso sauga tiek branduolinės, tiek radiacinės saugos atžvilgiu yra užtikrinama tinkamomis priemonėmis

  VILNIUS, rugsėjo 11 — Sputnik. Pirmame Ignalinos atominės elektrinės (IAE) bloke pradėti pažeisto kuro tvarkymo darbai, praneša IAE spaudos tarnyba.

  Į IAE laikinąją panaudoto branduolinio kuro saugyklą penktadienį, rugsėjo 11 dieną, buvo pastatytas pirmas konteineris su pažeistu kuru.

  Pažeistas kuras — tai panaudoto kuro rinklės, kurios veikdamos reaktoriuje buvo deformuotos arba įgavo apvalkalo defektų (plyšių, įtrūkimų ir kt.), dėl kurių buvo galimas tiesioginis kuro granulių kontaktas su vandeniu. Šie defektai atsirado transportuojant ir atliekant technologines operacijas su kuro rinklėmis (ištraukiant iš reaktoriaus, perkeliant iš reaktoriaus salės į baseinų išlaikymo salę ir kt.) arba kuro rinklių saugojimo išlaikymo baseinuose metu.

  Šiandien 1-me IAE bloke atliekami pažeisto kuro tvarkymo darbai — svarbus procesas, kuris pirmą kartą atliekamas RBMK tipo atominėse elektrinėse. Šis procesas išskirtinis tuo, kad jo metu iš aukščiausios kokybės plieno yra gaminami specialūs krepšiai, skirti pažeisto kuro sandėliavimui. Vėliau šie krepšiai su kuru yra talpinami į konteinerius ir transportuojami į saugyklą. Šių unikalių krepšių gamybą atlieka ir kontroliuoja IAE specialistai.

  Ignalinos AE, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Pažeisto kuro tvarkymas yra naujas, techniškai sudėtingesnis ir imlesnis laikui technologinis procesas. Iš viso 1-ajame bloke yra 182 pažeisto kuro rinklės, 2-me bloke — 185. Visas pažeistas kuras užims 22 konteinerius iš 190.

  Pažeisto kuro tvarkymo 1-ajame bloke darbai turėtų būti baigti 2021 m. rugpjūtį, 2-ame bloke — 2022 m. spalį. Taigi, visą kurą iš abiejų blokų planuojama išvežti iki 2022 m. pabaigos.

  Pažymėtina, kad pažeisto kuro tvarkymo proceso sauga tiek branduolinės, tiek radiacinės saugos, poveikio personalui, gyventojams ir aplinkai atžvilgiu yra užtikrinama tinkamomis priemonėmis.

  Ignalinos AE

  Ignalinos atominė elektrinė buvo uždaryta 2009 metais Europos Sąjungos reikalavimu. Tada prasidėjo jos eksploatacijos nutraukimo darbai.

  Daugelis ekspertų pažymėjo, kad elektrinės uždarymas paskatino staigų elektros energijos kainų šuolį respublikos gyventojams, taip pat pakenkė Lietuvos ekonomikos konkurencingumui.

  Išmontavimo darbus planuojama baigti 2038 metais.

  IAE eksploatavimo nutraukimą lydi korupcijos skandalai. Pastaraisiais metais Ignalinoje pasikeitė keli direktoriai, vienas iš jų yra susijęs su neteisėtu elektrinės turto pardavimu.

  Temos:
  Ignalinos atominės elektrinės uždarymas (63)
  Tegai:
  Lietuva, Ignalinos atominė elektrinė (IAE)

  Svarbiausios temos