23:22 2021 Vasario 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.2121
 • RUB90.6697
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą

  Didžiausią pajamų praradimą patyrė su turizmu ir renginių organizavimu susijusios įmonės, o "kovidinė" vasara buvo sėkminga mažmeniniams prekių tinklams, elektronikos pardavėjams bei veterinarams ir juvelyrams

  VILNIUS, rugsėjo 13 — Sputnik. Paskutinį vasaros mėnesį Lietuvos gyventojai nebuvo linkę taupyti — SEB banko duomenys rodo, kad rugpjūtį gyventojai už jiems suteiktas paslaugas ir parduotas prekes išleido 24 proc. daugiau negu prieš metus, kai liepą metinis augimas siekė 23 procentus, praneša banko spaudos tarnyba.

  "Kaip ir liepą, taip ir rugpjūtį šalies gyventojai mažiau negu prieš metus išleido toms prekėms ir paslaugoms, kurios susijusios su kelionėmis ir renginiais. Taip ir nesumažėjo kelionių agentūrų pajamų nuosmukis — gyventojų atsiskaitymai kortelėmis už šio sektoriaus įmonių suteiktas paslaugas buvo 90 proc. mažesni negu prieš metus", — rašo ekonomistas Tadas Povilauskas.

  Kadangi gyventojai mažiau keliavo į užsienio šalis, jie mažiau išlaidavo ir įsigydami lagaminus ir kitus bagažo reikmenis.

  Deutsche Bank būstinės pastatas Maskvoje, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Антон Денисов

  Truputį geriau sekėsi apgyvendinimo paslaugų Lietuvoje teikėjams — liepą ir rugpjūtį atsiskaitymo kortelėmis suma šiame sektoriuje buvo maždaug ketvirtadaliu kuklesnė negu prieš metus.

  Liepą ir rugpjūtį gyventojų išlaidos kino bilietams buvo daugiau negu 50 proc. mažesnės negu prieš metus. Nuo epidemiologinės situacijos labiausiai priklausys, kaip seksis šių paslaugų teikėjams rudenį, tačiau bilietų į kino teatrus pardavimui sugrįžti į lygį, buvusį prieš karantiną, greičiausiai pavyks dar labai negreitai.

  Drąsiai pinigus leido prekėms

  Rugpjūtis turėjo būti labai sėkmingas mažmeninės prekybos tinklams, kurių parduotuvėse vyrauja maistas, gėrimai ir tabakas. Metinis atsiskaitymo apyvartos augimas praėjusį mėnesį buvo gerokai didesnis negu liepą ar birželį.

  Vilnius, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Владислав Адамовский

  Atsiskaitymai už kurjerių paslaugas kortelėmis rugpjūtį buvo 65 proc. didesni negu prieš metus, bet tai buvo lėčiausias  atsiskaitymų augimas nuo koronaviruso protrūkio. Tai rodo, kad gyventojai vasaros pabaigoje vėl drąsiau lankėsi apsipirkimo vietose. Tačiau rudenį šių paslaugų kartu su elektronine prekyba šuolis neišvengiamas.

  Po labai didelio šuolio gegužės–liepos mėnesiais rugpjūtį jau sulėtėjo statybinių medžiagų, remonto ir buities prekių parduotuvėse apyvartos augimas. Kita vertus, elektronikos ir telekomunikacijų prekių pardavimo mastas rugpjūtį toliau augo įspūdingu tempu. Tikėtina, kad rugpjūtį augimą skatino ir artėję nauji mokslo metai, ir namų ūkių ruošimasis tamsiajam metų laikotarpiui, kai namuose rudenį ir žiemą teks praleisti daugiau laiko negu pernai, teigia Povilauskas.

  "Iš įdomesnių pokyčių verta paminėti net trečdaliu išaugusius atsiskaitymus kortele už veterinarų paslaugas ar pirkinius gyvūnų prekių parduotuvėse. Vargu ar toks šuolis yra susijęs tik su kritusiais atsiskaitymais grynaisiais pinigais. Tai yra dar vienas požymis, rodantis, kad gyventojų finansinė padėtis vasarą buvo gana nebloga", — komentuoja ekonomistas.

  Taip pat netikėtai augo ir atsiskaitymai kortele juvelyrikos ir laikrodžių parduotuvėse — jie padidėjo daugiau negu dešimtadaliu.

  Dar šia tema

  Ekonomistas: "Nykstanti" Lietuva tampa augančia Lietuva
  NVSC atskleidė naujų COVID-19 atvejų detales
  Tegai:
  COVID-19, Lietuva

  Svarbiausios temos