07:01 2021 Kovo 03
Tiesioginis eteris
 • USD1.2028
 • RUB88.6885
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą

  Ekonominės raidos scenarijuje numatoma, kad šiemet Lietuvos ekonomika dėl su COVID-19 viruso krize susijusio šoko susitrauks 1,5 procento

  VILNIUS, rugsėjo 14 — Sputnik. Šiemet Lietuvos ekonomika dėl su COVID-19 viruso krize susijusio šoko susitrauks 1,5 procentais. Tai numatoma atnaujintame ekonominės raidos scenarijuje 2020–2023 metams, kurį parengė Finansų ministerija.

  "Ekonominius išbandymus, lyginant su kitomis Europos Sąjungos šalimis, atlaikėme bene sėkmingiausiai, tačiau padėtis dėl COVID-19 pandemijos išlieka neapibrėžta, todėl turime būti atsargūs ir pirmiausia apsaugoti pažeidžiamiausius. Planuojant biudžetą svarbu nedidinti nebūtinų išlaidų, keisti ekonomikos struktūrą ir investuoti į ateitį bei kurti pridėtinę vertę", — sako finansų ministras Vilius Šapoka.

  Finansų ministerijos ekonominės raidos scenarijuje numatoma, kad šiemet Lietuvos ekonomika dėl su COVID-19 viruso krize susijusio šoko susitrauks 1,5 procentais, t. y. gerokai mažiau nei buvo numatyta vasarą (7 proc.).

  Ateinančiais metais bendrasis vidaus produktas galėtų augti 3,3 procentais, o 2022–2023 metais — vidutiniškai po 2,3 procentus.

  Situacija darbo rinkoje

  Kaip praneša ministerija, situacija darbo rinkoje antrąjį metų ketvirtį daugelyje ekonomikos veiklų išliko palyginti gera. Nors metinis užimtų gyventojų skaičiaus pokytis antrąjį ketvirtį buvo neigiamas ir sudarė -2,2 procentų, bruto darbo užmokestis augo net 8,5 procentais, todėl esant žemam infliacijos tempui, išliko stipri gyventojų perkamoji galia.

  Šiemet nedarbo lygis išaugs iki 8,8 procentų, o užimtų gyventojų skaičius sumažės 1,9 procentais. 2021 metais, atsigaunant ekonominiam aktyvumui ir išaugus darbo jėgos paklausai, nedarbo lygis sumažės iki 7,9 procentų (vėlesniais vidutinio laikotarpio metais nedarbo lygis mažės lėčiau ir vidutinio laikotarpio pabaigoje sudarys 6,6 proc.).

  Darbo užmokesčio tendencijos

  Pandemijos sukeltas poveikis darbo rinkai prislopins darbo užmokesčio augimo tempą. Šiemet DU labiausiai augs viešajame sektoriuje. Privačiajame sektoriuje daliai įmonių dėl pasiūlos ir paklausos sumažėjimo, skelbtų prastovų, atlyginimai augs lėčiau.

  "Numatoma, kad vidutinis mėnesinis bruto DU šalyje augs 6,5 procentais, o 2021 metais augimo tempas sulėtės iki 3,3 procentų", — praneša ministerija.

  Prognozuojama, kad vėlesniais vidutinio laikotarpio metais, mažėjant nedarbo lygiui ir stiprėjant darbo jėgos paklausai, atlyginimo augimo tempas šalyje palaipsniui spartės ir laikotarpio pabaigoje priartės prie 5 procentų.

  Išliks infliacija

  Infliacijos tempas šių metų antroje pusėje turėtų išlikti sulėtėjęs dėl mažesnių naftos ir kitų energinių prekių bei palankesnių maisto produktų kainų. Vidutinė metinė infliacija šalyje 2020 metais sumažės iki 0,9 procentų.

  2021 metais energijos prekių kainų mažėjimo nenumatoma, todėl infliacijos tempas paspartės iki 1,8 procentų, o vidutinio laikotarpio pabaigoje — iki 2 procentų.

  Stiprūs rizikos veiksniai

  Nors jau nuo gegužės mėnesio buvo pastebimas ekonominio aktyvumo didėjimas, išlieka esminiai rizikos veiksniai: dėl pandemijos išaugęs neapibrėžtumas, didelis neužtikrintumas dėl globalios ekonomikos atsigavimo — dėl kurių šiame scenarijuje numatytų pagrindinių rodiklių įverčiai gali keistis.

  Taip pat tiek Lietuvoje, tiek išorės aplinkoje, vyraujant neapibrėžtumui dėl pandemijos raidos, artimiausiu metu mažai tikėtinas ryškesnis investicinio proceso paspartėjimas.

  Privataus sektoriaus polinkiui investuoti sumažėjus, investicinį procesą šalyje palaikys ES fondų lėšomis įgyvendinamų projektų paspartinimas ir Ateities ekonomikos DNR plano priemonių įgyvendinimas.

  Dėl prastos padėties užsienio prekybos rinkose Lietuvos prekių ir paslaugų eksportas šiemet smuks 7,2 procento.

  Dar šia tema

  Lietuvos ekonomika pandemiją atlaikė kur kas geriau, nei tikėtasi
  Ekonomistas: Lietuvos ekonomika iš visur gauna neigiamų momentų
  Statistika: 13,7 proc. Lietuvos darbingo amžiaus gyventojų neturi darbo
  Į Lietuvą atkeliavo didelis SGD krovinys iš Norvegijos
  Tegai:
  ekonomika, Finansų ministerija

  Svarbiausios temos