10:08 2020 Rugsėjo 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.1833
 • RUB89.1439
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (408)

  Pareiškimas buvo parengtas atsižvelgus į tai, kad dėl COVID-19 buvo nukeltas šių metų kovą turėjęs vykti BSK peržiūros susitikimas

  VILNIUS, rugsėjo 14 — Sputnik. Pirmadienį Estija, Graikija, Italija, Latvija, Lenkija ir Lietuva Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) generaliniam direktoriui ir Branduolinės saugos konvencijos (BSK) šalims išplatino bendrą pareiškimą dėl BelAE. Apie tai pranešė Užsienio reikalų ministerija.

  "Pareiškime Baltarusija raginama nedelsiant pradėti spręsti visus branduolinės saugos klausimus, skaidriai bendradarbiauti su BSK susitariančiosiomis šalimis, teikti visą svarbią informaciją ir atsakymus į iškeltus klausimus bei savanoriškai įsitraukti į pasiektos pažangos vertinimą", — rašoma pranešime.

  Pareiškimą pateikusios šalys ragina Baltarusiją įgyvendinti visas saugos rekomendacijas, pateiktas 2018 metais paskelbtoje Europos Sąjungos (ES) rizikos ir atsparumo vertinimo (streso testų) Baltarusijoje ataskaitoje.

  Taip pat šalis raginama laiku išspręsti branduolinės saugos ir aplinkosaugos klausimus, kuriuos iškėlė ES ir visos tarptautinės bendruomenės ekspertai.

  Pareiškimas buvo parengtas atsižvelgus į tai, kad dėl koronaviruso buvo nukeltas šių metų kovą turėjęs vykti BSK peržiūros susitikimas.

  Lietuva nuo pat BelAE statybos šalia Astravo pradžios priešinosi projektui. Anot valdžios, pasirinkta vieta, esanti vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus, yra "nesaugi" ir kelia "grėsmę respublikos nacionaliniam saugumui".

  Tačiau kita vertus, branduolinis objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino jėgainės saugumą.

  Kaip interviu Sputnik Lietuva pažymėjo Rusijos energetinio saugumo tyrimų centro direktorius Antonas Chlopkovas, Vilniui padėtis su BelAE yra tik būdas daryti politinį spaudimą Baltarusijai. Tai neturi nieko bendro su realiais Lietuvos rūpesčiais dėl statomos atominės elektrinės eksploatavimo.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (408)

  Dar šia tema

  Skvernelis: Lietuva itin vertina Norvegijos paramą suvaldant Astravo AE keliamas grėsmes
  Europos ekspertai atvyks į Baltarusiją BelAE streso testų veiksmų plano apžvalgos parengti
  Konservatoriai reikalauja sustabdyti energetikos ministro įgaliojimus
  Tegai:
  Užsienio reikalų ministerija (URM), Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA), Lietuva, Astravo AE, Baltarusija

  Svarbiausios temos