14:11 2020 Rugsėjo 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.1692
 • RUB89.7875
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (417)

  Anksčiau Vokietijos kanclerė Angela Merkel sakė, kad "Nord Stream-2" klausimai ir incidentas su Aleksejumi Navalnu turėtų būti nagrinėjami atskirai

  VILNIUS, rugsėjo 15 — Sputnik. Austrijos prezidentas Aleksandras van der Belenas (Alexander van der Bellen) teigė nematantis jokio ryšio tarp komercinio projekto "Nord Stream-2" ir situacijos su Aleksejumi Navalnu, praneša RIA Novosti.

  "Aš asmeniškai nematau jokio ryšio tarp situacijos aplink Navalną ir projekto "Nord Stream-2". Man tai yra komercinis projektas", — sakė Austrijos prezidentas, atsakydamas į klausimą, ar dėl situacijos su Navalnu Austrija palaikytų projekto sustabdymą.

  Anksčiau Vokietijos kanclerė Angela Merkel sakė, kad "Nord Stream-2" klausimai ir incidentas su Aleksejumi Navalnu turėtų būti nagrinėjami atskirai. Nepaisant to, nemažai politikų Vokietijoje ragino sustabdyti arba visiškai nutraukti "Nord Stream-2" projektą. 

  Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas taip pat pažymėjo, kad "Nord Stream-2" projektas yra komercinis, jis įgyvendinamas siekiant viso Europos žemyno energetinio saugumo, kai kurių Vokietijos parlamentarų raginimai tai nutraukti dėl situacijos su Navalnu yra emocingi pareiškimai, kurie nėra pagrįsti faktais. Jis pažymėjo, jog Kremlius nemato rizikos, kad Vokietija blokuos "Nord Stream-2". Kiekvienam raginimui nutraukti projektą yra du teiginiai, įrodantys tokių pasiūlymų absurdiškumą.

  Aleksejaus Navalno hospitalizacija

  Navalnas rugpjūčio 20 dieną buvo paguldytas į ligoninę Omske, kai blogai pasijuto lėktuve. Remdamiesi tyrimų rezultatais, Omsko gydytojai kaip pagrindinę diagnozę įvardijo medžiagų apykaitos sutrikimą, dėl kurio smarkiai pasikeitė cukraus kiekis kraujyje. Kol kas nėra aišku, kas tai sukėlė, tačiau, pasak Omsko gydytojų, Navalno kraujyje ir šlapime nuodų nerasta.

  Nord Stream 2 dujotiekis Lubmine, Vokietijoje, archyvinė nuotrauka
  © AFP 2020 / ODD ANDERSEN

  Vėliau tinklaraštininkas lėktuvu nuskraidintas į Vokietiją. Vokietijos vyriausybė, remdamasi karo gydytojų pateikta informacija, paskelbė, kad Navalnas, kaip įtariama, buvo apnuodytas. Kremlius teigė, kad Berlynas neinformavo Maskvos apie savo išvadas, o Rusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad Rusija laukia Vokietijos atsakymo į oficialų paklausimą dėl šios situacijos.

  Navalno hospitalizavimo dieną prokuratūra ir policija pradėjo atlikti patikrinimus. Rusijos ambasada Berlyne teigė, kad tikisi, jog Vokietija kuo greičiau atsakys į Rusijos generalinės prokuratūros rugpjūčio 27 dieną pateiktą prašymą suteikti teisinę pagalbą Navalno byloje.

  Rusija yra suinteresuota ir nori išsiaiškinti situaciją. Tam reikia informacijos iš Vokietijos, tačiau jos dar nėra, sakė Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas. Tyrimo veiksmai dėl padėties su Navalnu yra de facto vykdomi. Jei bus patvirtinta, kad yra nuodingos medžiagos, tyrimas bus atliekamas ir de jure, sakė Rusijos Federacijos prezidento spaudos sekretorius, atsakydamas į žurnalistų klausimus.

  Rugsėjo 7 dieną Berlyno "Šaritė" klinika pranešė, kad Navalno būklė pagerėjo, jis išvestas iš komos.

  "Nord Stream-2" statybos

  "Nord Stream-2" projektas apima dviejų dujotiekio linijų, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, tiesimą nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos. Jis taip pat apims išskirtines Suomijos, Švedijos ir Danijos ekonomines zonas.

  Projektą įgyvendina "Nord Stream 2 AG" su vieninteliu akcininku — "Gazprom". Europos partneriai — "Royal Dutch Shell", OMV, "Engie", "Uniper" ir "Wintershall" — finansuoja pusę projekto, tai yra, iki 950 mln. Projektui aktyviai priešinasi JAV, kurios savo suskystintas gamtines dujas nori tiekti ES, taip pat Ukraina ir keletas Europos šalių.

  Vašingtonas gruodį įvedė sankcijas projektui, reikalaudamas jame dalyvaujančių bendrovių nedelsiant nutraukti statybas. "Swiss Allseas" beveik iškart pranešė apie savo darbų projekte sustabdymą.

  Liepos mėnesį JAV Valstybės departamentas paskelbė rekomendacijas pagal CAATSA (Įstatymą dėl atsakomųjų veiksmų JAV priešininkams sankcijomis), įskaitant "Nord Stream-2" ir antrąją "Turkish Stream" liniją. Dėl šių veiksmų gresia JAV sankcijos investicijoms ir kitiems veiksmams, susijusiems su Rusijos eksporto vamzdynais. Be to, liepą JAV Atstovų rūmai ir Senatas patvirtino savo gynybos biudžeto 2021 metams variantus, kuriuose yra išplėstos sankcijos projektui.

  Temos:
  Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (417)

  Dar šia tema

  Lietuva ir kelios Europos Sąjungos šalys paragino Baltarusiją užtikrinti BelAE saugumą
  Baltijos šalys kartu su Lenkija stiprins bendradarbiavimą 5G ryšio tinklų diegimo srityje
  Tegai:
  Vokietija, Aleksejus Navalnas, Rusija, Austrija, Nord Stream-2

  Svarbiausios temos