12:09 2020 Gruodžio 03
Tiesioginis eteris
 • USD1.2066
 • RUB91.3194
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (473)

  Baltijos šalių priemonės jėgainės atžvilgiu leis apriboti energijos importą iš kaimyninių šalių, tačiau tai gali padidinti išteklių kainą, mano ekspertas Sergejus Kondratjevas

  VILNIUS, spalio 12 — Sputnik. Vyresnysis Energetikos ir finansų instituto ekspertas Sergejus Kondratjevas mano, kad Baltijos šalių Astravo AE boikotas priklauso nuo Europos energetikos rinkoje artimiausiu metu vyrausiančių kainų.

  Taip jis pakomentavo tai, kad Baltijos šalių elektros perdavimo sistemos operatoriai nacionalinėms reguliavimo institucijoms pateikė Baltarusijos AE pagamintos elektros energijos boikotavimo metodiką. Dokumente numatyta, kaip vyks prekyba su Rusija, Lietuvai sustabdžius elektros importą iš Baltarusijos, šiai paleidus BelAE.

  Metodika įsigalios po to, kai ją patvirtins Lietuvos valstybinė energetikos reguliavimo taryba.

  Kondratjevas sako, kad jei išteklių kaina ten bus pakankamai maža, tai visų pirma padės Baltijos šalims boikotuoti BelAE elektrą.

  "Iš esmės fizinis eksporto ribojimas sumažinant infrastruktūros reguliavimo pajėgumus gali būti gana efektyvus, tačiau vėlgi, net ir per trumpą laiką tai padidins vidaus elektros kainas. Vartotojai praras dalį potencialių elektros energijos šaltinių iš Baltarusijos ir Rusijos. Žinoma, esant gana sunkiai situacijai, susijusiai su koronakrize, tai greičiausiai nebus geriausias būdas palaikyti vartotojus Baltijos šalyse — pramonės įmones, kurios jau dabar susiduria su rimtais ekonominiais sunkumais. Bet jei kalbame apie boikotą, tai tikrai gali leisti apriboti elektros importą iš Baltarusijos ir, galbūt, iš Rusijos", — sakė jis.

  Kondratjevas mano, kad tokie sprendimai pakenks pačioms Baltijos šalims ir jų ekonomikoms.

  Be to, Baltijos šalių nacionalinės reguliavimo institucijos išreiškė bendrą poziciją, kuri skatina PSO visapusiškai bendradarbiauti ir parengti bendrą pasiūlymą dėl Tarpzoninio pralaidumo skaičiavimo, skyrimo ir paskirstymo su Rusija sąlygų, nuostatų ir metodikos, kuri būtų taikoma visoms Baltijos valstybėms.

  Lietuva nuo pat BelAE ties Astravo statybos pradžios priešinosi projektui. Anot valdžios, pasirinkta vieta, esanti vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus, yra "nesaugi" ir kelia "grėsmę respublikos nacionaliniam saugumui".

  Tačiau, kita vertus, branduolinis objektas praėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino jėgainės saugumą.

  Dar anksčiau interviu Sputnik Lietuva Rusijos energetinio saugumo tyrimų centro direktorius Antonas Chlopkovas sakė, kad Vilniui padėtis su BelAE yra tik būdas daryti politinį spaudimą Baltarusijai. Tai neturi nieko bendro su realiais Lietuvos rūpesčiais dėl statomos atominės elektrinės eksploatavimo.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (473)

  Dar šia tema

  Ekspertas: Lietuva kovoja su Astravo AE kaip Don Kichotas su vėjo malūnais
  BelAE gavo septintąją ryšio liniją su šalies elektros energetikos sistema
  Vaičiūnas paprašė EK padėti atidėti BelAE paleidimą
  Tegai:
  elektra, ekonomika, Astravo AE, Baltijos šalys

  Svarbiausios temos