07:43 2020 Gruodžio 04
Tiesioginis eteris
 • USD1.2151
 • RUB90.8441
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (516)

  Dėl Baltarusijos krovinių, skirtingai nei Latvijoje ir Estijoje, Lietuvos ekonomika jautėsi gerai, mano ekspertas Aleksejus Zubecas

  VILNIUS, spalio 14 — Sputnik. Baltijos šalys yra mažiau patrauklios verslo plėtrai, kurioje gyventojų skaičiaus mažėjimas atlieka svarbų vaidmenį, interviu Sputnik Lietuva sakė ekonomikos mokslų daktaras, Finansų universiteto prie Rusijos Federacijos vyriausybės prorektorius Aleksejus Zubecas.

  Be to, pragyvenimo lygis respublikose buvo palaikomas Europos Sąjungos subsidijomis.

  "Akivaizdu, kad ekonomiškai stiprios valstybės pirmiausia gelbės savo ekonomiką. Pašaliniai, esantys Europos ekonomikos pakraštyje, bus ne tokioje malonioje situacijoje, kaip šalys, esančios centre. Pyrago gabalas, kuris atiteks Baltijos šalims, kasmet bus vis mažesnis", — pasakojo jis.

  Zubecas priminė, kad Lietuvoje ne toks ir didelis BVP kritimas, tačiau šalis turi ir kitų problemų. Įtempti santykiai su Baltarusija taip pat turi didelę įtaką.

  "Kita vertus, Lietuvoje didelis nedarbo lygis — 14 procentų, užsienio prekybos deficitas, verslo pasitikėjimo ateitimi praradimas ekonomikoje, gana neigiamos vartotojų nuotaikos, mažėjanti mažmeninė prekyba ir panašiai. <...> Šiandien dėl labai pablogėjusių Lietuvos ir Baltarusijos santykių, kurie papildė biudžetą 30 proc., dėl abipusio ambasadorių atšaukimo, Baltarusijos rinkimų nepripažinimo, nėra pagrindo tikėtis, kad buvę Baltarusijos ir Lietuvos prekybiniai ir ekonominiai santykiai tęsis ir toliau", — sakė jis.

  Pasak Zubeco, Vilnius išlaikė prekybos srautus Baltarusijos dėka, priešingai nei Ryga ir Talinas, kurie prarado rusiškus krovinius. Dėl to Lietuvos ekonomikos situacija buvo geresnė nei kaimyninėse šalyse.

  "Pažiūrėkime, kas bus su Lietuvos ekonomika po šios spragos. Tada bus aišku, kiek Lietuvos ekonomika yra savarankiška, kiek ji remiasi kažkokiomis išorinėmis atramomis, be kurių ji negali egzistuoti", — apibendrino ekspertas.

  Tarptautinis valiutos fondas (TVF) prognozuoja, kad Lietuvos ekonomikos nuosmukis sudarys 1,8 proc. Tuo tarpu Latvijoje ir Estijoje padėtis blogesnė — ekonomika smuks atitinkamai 6 ir 5,2 procentais.

  TVF rudens prognozė buvo paskelbta antradienį. Tikimasi, kad kitais metais Lietuvos ekonomika augs 4,1 proc., Latvijos — 5,2 proc., Estijos — 4,5 proc.

  Temos:
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (516)

  Dar šia tema

  Ekspertas: ES nepatenkinta Baltijos šalių sankcijų Baltarusijai iniciatyvomis
  Ekspertas: Lietuva neturi šantažuoti Rusijos ir Baltarusijos pervežimų srityje
  Ekspertas: Lietuva nori išspręsti savo problemas Baltarusijos darbuotojų sąskaita
  Tegai:
  tranzitas, ekonomika, Baltarusija, Baltijos šalys

  Svarbiausios temos