09:27 2020 Lapkričio 29
Tiesioginis eteris
 • USD1.1922
 • RUB90.9894
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą

  PGNiG pasisakė už dujų tiekimo kainų sąlygų, įgyvendinamų pagal ilgalaikę sutartį su "Gazprom", peržiūrą

  VILNIUS, lapkričio 2 — Sputnik. Lenkijos naftos ir dujų bendrovė "PGNiG" pateikė prašymą sumažinti gamtinių dujų, kurias pagal "Jamal" sutartį Lenkijai tiekė "Gazprom", kainą, rašo RIA Novosti.

  "PGNiG" pasisakė už dujų tiekimo kainų sąlygų, įgyvendinamų pagal ilgalaikę sutartį su "Gazprom", peržiūrą. "PGNiG" <...> išsiuntė bendrovėms "Gazprom" ir "Gazprom Export" prašymą sumažinti pagal pirkimo sutartį — gamtinių dujų pardavimo Lenkijos Respublikai 1996 metų rugsėjo 25 dienos sutartį (vadinamąją "Jamalo sutartį") — nustatytą tiekiamų dujų kainą", — pranešė bendrovė.

  Ataskaitoje pažymima, kad pagal sutartį kartą per trejus metus kiekviena iš susitarimo šalių turi teisę pasisakyti už tiekimo kainų sąlygų peržiūrą, jei manoma, kad jos "neatitinka rinkos situacijos".

  Susitarime numatyta kasmet tiekti apie dešimt milijardų kubinių metrų dujų. Lenkija turi gauti mažiausiai 8,7 milijardo kubinių metrų sutartinio kuro. Sutartis galioja iki 2022 metų.

  Lenkija nuolat bylinėjasi su "Gazprom", bandydama gauti palankesnes dujų kainas arba priversti Rusijos koncerną sumokėti baudą. Pavyzdžiui, Lenkijos antimonopolinė tarnyba UOKiK anksčiau skyrė "Gazprom" apie 7,6 mlrd. USD baudą "Nord Stream-2" byloje, o projekto partneriams Europoje — iš viso 61 mln. UOKiK taip pat pridūrė, kad projekto partneriai privalo nutraukti dujotiekio statybos finansavimo sutartis per 30 dienų. Savo ruožtu "Gazprom" teigė iš esmės nesutinkanti su Lenkijos reguliuotojo pozicija ir jo sprendimu.

  Kovo pabaigoje "PGNiG" paskelbė laimėjusi dujų kainos bylą prieš "Gazprom" ir turėjo teisę susigrąžinti 1,5 mlrd. Lenkijos bendrovės teigimu, teismas pakeitė kainos formulę pagal sutartį, visų pirma dėl jos tiesioginio ryšio su gamtinių dujų kainomis Europos rinkoje, o arbitražo sprendimas susijęs su dujų tiekimu, kuris vykdomas nuo 2014 metų sausio 1 dienos.

  Balandžio mėnesį Lenkijos įmonė patikslino, kad Rusijos koncernas išrašė sąskaitas faktūras senosiomis sąlygomis, tačiau vėliau jas pakoregavo, atsižvelgdamas į Stokholmo arbitražo nuomonę.

  "Gazprom" ir "Gazprom Export" teismo sprendimą apskundė gegužės pabaigoje. Tuo tarpu "Gazprom Export" birželio viduryje pasirašė papildomą susitarimą dėl sutarties su "PGNiG", atspindėdamas arbitražo sprendimą dėl kainų patikslinimo. Rusijos bendrovė pažymėjo, kad tai nepakenks pozicijai teisme.

  1996 metais "Jamal" sutartis numato Lenkijai tiekti iki dešimties milijardų kubinių metrų Rusijos dujų per metus. Sutartis galioja iki 2022 metų. 2012 metais Lenkijos dujų kaina pagal šią sutartį buvo sumažinta dešimčia procentų. 2015 metais "PGNiG" Stokholmo arbitražui pateikė ieškinį dėl naujo "mėlynojo kuro" kainos sumažinimo, teigdama, kad kaina neatitinka rinkos būklės.

  Dar šia tema

  Lenkija nurodė Vokietijai, kad sprendimas dėl "Nord Stream-2" akivaizdus
  Rusijos ambasadorius papasakojo apie Lenkijos kovos su "Nord Stream-2" priežastį
  "Gazprom" pateikė skundus Lenkijos antimonopoliniam reguliatoriui
  Tegai:
  dujos, PGNiG, Gazprom

  Svarbiausios temos