22:10 2020 Lapkričio 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.1890
 • RUB90.0123
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą

  Elektros energija iš Rusijos negalės patekti į Lietuvą nei per sieną su Baltarusija, nei per sieną su kaimyninėmis Baltijos šalimis, mano ekspertas Borisas Marcinkevičius

  VILNIUS, lapkričio 3 — Sputnik. Lietuva nutraukė elektros energijos perdavimą iš Baltarusijos, kai pirmasis Baltarusijos atominės elektrinės (BelAE) blokas buvo įtrauktas į bendrą šalies energetikos sistemą.

  Antradienį Baltarusijos energetikos ministerija paskelbė, kad pirmojo BelAE bloko turbinos generatorius buvo įtrauktas į bendrą šalies energetikos sistemą.

  Interviu Sputnik Lietuva ekspertas Borisas Marcinkevičius sakė, kad viskas, ką Lietuva gali padaryti, yra sustabdyti bet kokius srautus iš bendros Baltarusijos energetikos sistemos.

  "Tai reiškia, kad Lietuva negalės priimti elektros, pagamintos žemyninėje Rusijos dalyje. Srautai iš Kaliningrado srities yra įmanomi, nes mes niekur neturime sienos su Lietuva, išskyrus Kaliningrado sritį, o tiekimas buvo vykdomas per Baltarusijos energetikos sistemą. Atitinkamai Lietuva atsiribojo nuo elektros energijos tiekimo iš Rusijos. Ir atsižvelgiant į tai, kad tiekimas iš Rusijos į Latviją ir Estiją 2019 metais pabaigoje yra nulinis, Rusijos elektra negalės patekti į Lietuvą ir per šių dviejų respublikų energetines sistemas", — sakė jis.

  Pasak Marcinkevičiaus, Lietuvai belieka importuoti elektrą iš Baltijos šalių, Kaliningrado srities, Švedijos ir Lenkijos.

  Vilniaus ir Minsko nesutarimai dėl BelAE

  Lietuva nuo pat atominės elektrinės statybų šalia Astravo pradžios priešinosi projektui. Anot valdžios, vieta elektrinei, esanti vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus, pasirinkta "nepagrįstai" ir atominė elektrinė kelia "grėsmę respublikos nacionaliniam saugumui".

  Kita vertus, branduolinis objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

  Ilgą laiką Lietuvai nepavykdavo įtikinti kaimynines Baltijos šalis atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Latvijos vyriausybės vadovas Krišjanis Karinšas pareiškė, kad Ryga nustos prekiauti elektra su Minsku, jei bus paleista BelAE, tačiau tuo pat metu Latvija gali ir toliau prekiauti elektra su trečiosiomis šalimis, naudodama ryšį tarp Latvijos ir Rusijos.

  Tegai:
  elektra, Baltarusija, Lietuva

  Svarbiausios temos