20:23 2020 Gruodžio 02
Tiesioginis eteris
 • USD1.2066
 • RUB91.3194
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (473)

  Antradienį buvo paskelbta, kad pirmojo BelAE bloko turbinos generatorius buvo įtrauktas į bendrą Baltarusijos energetikos sistemą

  VILNIUS, lapkričio 3 — Sputnik. Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius Baltarusijos AE pavadino geopolitiniu projektu. Apie tai jis rašė savo Twitter.

  "Šiandien, nepaisant visų perspėjimų ir neišspręstų saugumo klausimų, Baltarusija pradėjo eksploatuoti Astravo AE, iš esmės geopolitinį projektą. Europos Sąjunga, kaip ir visa pasaulio bendruomenė, paprasčiausiai negali likti abejinga tokiam ciniškam elgesiui", — rašė užsienio reikalų ministras. 

  Antradienį Baltarusijos energetikos ministerija paskelbė, kad pirmojo BelAE bloko turbinos generatorius buvo įtrauktas į bendrą šalies energetikos sistemą. Planuojama, kad įrenginys bus paleistas šių metų lapkritį.

  Po to Lietuvos operatorius "Litgrid" sustabdė elektros energijos perdavimą iš kaimyninės šalies, sumažindamas komercinio srauto pajėgumus iki nulio megavatų.

  Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pakomentavo elektros prekybos su Baltarusija sustabdymą, teigdamas, kad Lietuvos rinkoje nėra vietos "nesaugiai" elektrai iš atominių elektrinių. Jis pabrėžė, kad Vilnius "nesitaikstys su nesaugios Astravo AE keliamomis grėsmėmis".

  Lietuvos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas teigia, kad nacionalinės priemonės garantuoja, jog elektros energija iš BelAE nebus parduodama Lietuvos rinkoje, ir pažymėjo, kad svarbūs ir regioniniu lygmeniu priimti sprendimai, trukdantys elektrai patekti į Baltijos šalių elektros rinką.

  Savo ruožtu Latvijos vyriausybė antradienį pritarė prekybos ir elektros energijos taisyklių pakeitimams, kuriais siekiama užkirsti kelią BelAE išteklių patekimui į šalį.

  Vilniaus ir Minsko nesutarimai dėl BelAE

  Lietuva nuo pat atominės elektrinės statybų šalia Astravo pradžios priešinosi projektui. Anot valdžios, vieta elektrinei, esanti vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus, pasirinkta "nepagrįstai" ir atominė elektrinė "kelia grėsmę respublikos nacionaliniam saugumui".

  Kita vertus, branduolinis objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą

  Ilgą laiką Lietuvai nepavykdavo įtikinti kaimynines Baltijos šalis atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Latvijos vyriausybės vadovas Krišjanis Karinšas pareiškė, kad Ryga nustos prekiauti elektra su Minsku, jei bus paleista BelAE, tačiau tuo pat metu Latvija gali ir toliau prekiauti elektra su trečiosiomis šalimis, naudodama ryšį tarp Latvijos ir Rusijos.

  Pirmojo Baltarusijos atominės elektrinės (BelAE) energijos bloko fizinis paleidimas įvyks šių metų lapkričio 7 dieną. Į pirmąjį energijos bloką branduolinis kuras buvo įkrautas rugpjūčio viduryje, tai buvo pirmasis fizinio paleidimo etapas.

  Antrajame BelAE energijos bloke statybos ir montavimo darbai užbaigti 75 proc., atliekami individualūs pagrindinių technologinių įrenginių bandymai. Bloką planuojama pradėti eksploatuoti 2022 metais.

   

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (473)

  Dar šia tema

  Linkevičius: Lietuva nežino, su kuo Baltarusijoje kalbėti apie Astravo AE
  Baltarusijai išsiųsta Lietuvos protesto nota dėl Astravo AE paleidimo
  Nausėda pasmerkė Astravo AE paleidimą
  Tegai:
  Astravo AE, Linas Linkevičius

  Svarbiausios temos