23:55 2020 Lapkričio 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.1901
 • RUB90.3507
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (467)

  Energetikos ministras mano, kad įvykus sinchronizacijai su Europos tinklais, "nebeliks techniškai galimybių prekiauti elektra"

  VILNIUS, lapkričio 6 — Sputnik. Lietuva neleis elektros energijai iš Baltarusijos patekti į savo rinką iki 2025 metų, Vyriausybės valandoje Seime sakė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

  "Tuo metu, kai startavo Astravo AE, (...) Lietuvos-Baltarusijos pjūvis buvo nunulintas per 32 minutes ir 11.38 val. prekybinis komercinis srautas buvo nulinis, yra iki šiol nulinis ir toks bus iki 2025 metų iki Baltijos šalių sinchronizacijos, kai nebeliks techniškai galimybių prekiauti elektra", — sakė jis.

  Pasak jo, komercinis elektros srautas per Lietuvos–Baltarusijos skerspjūvį bus nulinis iki pat sinchronizacijos projekto įgyvendinimo 2025 metais.

  Antradienį Baltarusijos AE pirmojo energijos bloko turbinos generatorius buvo įtrauktas į vieningą šalies energetikos sistemą. Po to Lietuvos operatorius "Litgrid" nustatė nulinį pralaidumą komerciniam elektros srautui iš Baltarusijos.

  Trečiadienį Vilnius Baltarusijos užsienio reikalų ministerijai išsiuntė protesto notą dėl Astravo AE paleidimo. Notoje ypač pabrėžiama, kad Lietuvos užsienio reikalų ministerija "ragina sustabdyti atominės elektrinės paleidimo darbus, kol nebus įgyvendinti aukščiausi branduolinės saugos standartai ir aplinkosaugos reikalavimai".

  Vilniaus ir Minsko nesutarimai dėl BelAE

  Lietuva nuo pat atominės elektrinės statybų šalia Astravo pradžios priešinosi projektui. Anot valdžios, vieta elektrinei, esanti vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus, pasirinkta "nepagrįstai" ir atominė elektrinė "kelia grėsmę respublikos nacionaliniam saugumui".

  Kita vertus, branduolinis objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą

  Ilgą laiką Lietuvai nepavykdavo įtikinti kaimynines Baltijos šalis atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Latvijos vyriausybės vadovas Krišjanis Karinšas pareiškė, kad Ryga nustos prekiauti elektra su Minsku, jei bus paleista BelAE, tačiau tuo pat metu Latvija gali ir toliau prekiauti elektra su trečiosiomis šalimis, naudodama ryšį tarp Latvijos ir Rusijos.

  Pirmojo Baltarusijos atominės elektrinės (BelAE) energijos bloko fizinis paleidimas įvyks šių metų lapkričio 7 dieną. Į pirmąjį energijos bloką branduolinis kuras buvo įkrautas rugpjūčio viduryje, tai buvo pirmasis fizinio paleidimo etapas.

  Antrajame BelAE energijos bloke statybos ir montavimo darbai užbaigti 75 proc., atliekami individualūs pagrindinių technologinių įrenginių bandymai. Bloką planuojama pradėti eksploatuoti 2022 metais.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (467)

  Dar šia tema

  Nausėda ragina ES neįsileisti "nesaugiai" gaminamos BelAE elektros
  URM: Lietuva išsiuntė protesto notą Baltarusijai
  Energetikos operatorius Lietuvoje nustojo pirkti energiją iš "Inter RAO" "dukters"
  Tegai:
  Žygimantas Vaičiūnas, BRELL, Lietuva, Astravo AE

  Svarbiausios temos