07:24 2021 Gegužės 09
Tiesioginis eteris
 • USD1.2059
 • RUB89.4671
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą

  Viena pagrindinių "Klaipėdos naftos" bendrų pajamų sumažėjimo priežasčių buvo SGD terminalo rezultatai, be to, skaičiui įtakos turėjo geopolitika ir COVID-19 pandemija

  VILNIUS, lapkričio 10 — Sputnik. Didžiausio naftos ir suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo operatoriaus "Klaipėdos nafta" pardavimo pajamos nuo 2020 metų sausio iki spalio sumažėjo beveik 25 procentais, palyginti su praėjusiais metais, pranešė "Globenewswire", remdamasi bendrovės spaudos tarnyba.

  Nuo sausio iki spalio pajamos siekė 64,4 mln. eurų, tai yra 24,9 proc. mažiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. Šių metų spalį pajamos siekė 5,9 mln. eurų, tai yra 30,6 proc. mažiau nei 2019 metų spalio mėnesį.

  Bendrovė išskiria šiuos verslo segmentus: naftos terminalo veikla, įskaitant Klaipėdos naftos terminalą ir Subačiaus naftos terminalą, reguliuojama SGD terminalo veikla ir SGD komercinė veikla, įskaitant nedidelę SGD paskirstymo stotį Klaipėdoje, bei tarptautiniai SGD projektai ir jų plėtra.

  SGD terminalo pajamos nuo sausio iki spalio per metus sumažėjo 38,7 proc., iki 36,2 mln. Spalį ji siekė 3,5 milijono eurų, tai yra 40,7 procento mažiau nei prieš metus.

  Bendrovės SGD verslo pajamos nuo sausio iki spalio buvo 2,2 mln. eurų — 11 kartų daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu 2019 metais. Šių metų spalį pajamos siekė 0,2 milijono eurų — per metus, šimtu procentų padidėjusios (pernai šis rodiklis buvo 0,0).

  Pajamos iš naftos terminalų pardavimo sausio — spalio mėnesiais, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, sumažėjo 1,9 proc. ir sudarė 26 milijonus eurų. Šių metų spalį ji siekė 2,2 mln. eurų, tai yra 15,4 proc. mažiau nei 2019 metų spalio mėnesį.

  Pažymima, kad pagrindinis veiksnys, turintis įtakos bendram įmonės pajamų rezultatui, yra mažesnės Klaipėdos SGD terminalo pajamos.

  Be to, pajamų sumažėjimui įtakos turėjo bendras naftos perdirbimo nuosmukis, geopolitinės aplinkybės, taip pat COVID-19 pandemija, dėl kurios sumažėjo naftos produktų paklausa visame pasaulyje. Dėl visų šių aplinkybių sumažėja naftos produktų srautas. Tačiau bendrovė pažymi, kad tai kompensuoja padidėjusi naftos produktų saugojimo paslaugų paklausa.

  Klaipėdos SGD terminalas

  Lietuva savo SGD terminalą pastatė 2014 metais. Valdžia savo sprendimą pateisino noru atsikratyti Rusijos "Gazprom" dujų monopolio. Tačiau terminalas Lietuvai atsieina per brangiai: "Klaipėdos nafta" už nuomą Norvegijai kasmet moka 60 milijonų eurų.

  Dažniausiai Lietuva SGD gauna iš Norvegijos ir Rusijos.

  Rusijos degalų tiekimai tapo reguliarūs nuo praėjusio pavasario. Kalbant apie Amerikos SGD, kurio pirkimą dažnai mini Lietuvos valdžia, egzistuojant Klaipėdos terminalui, buvo tik keletas siuntų.

  Spalį Lietuvos energetikos ministerija turėjo parengti įstatymo projektą, kurio tikslas — sumažinti suskystintų gamtinių dujų (SGD) tiekimo į Klaipėdos terminalą kainą. Energetikos ministerijos vadovas Žygimantas Vaičiūnas pažymėjo, kad šiuo metu susiklosto situacija, kai nenutrūkstamam SGD terminalo darbui ir būtiniems technologiniams procesams užtikrinti reikia tiek pat ar net daugiau lėšų nei kasmetinei Klaipėdos SGD terminalo infrastruktūros priežiūrai.

  Interviu Sputnik Lietuva Igoris Juškovas, Nacionalinio energetinio saugumo fondo analitikas, pažymėjo, kad iš JAV į Lietuvą atkeliavo nedaug SGD. Pasak eksperto, Rusijos tiekimai yra pelningesni dėl neatidėliotinų kainų ir trumpo transportavimo kelio. Jis taip pat pažymėjo, kad Lietuvos SGD terminalas visada buvo politinis projektas.

  Dar šia tema

  Ekspertas: bendras dujotiekis yra pelningesnis Lenkijai nei Lietuvai
  "Gazprom" padavė paraišką dėl dujų kainos peržvelgimo, pareiškė Lenkija
  Tegai:
  Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas, Klaipėdos nafta

  Svarbiausios temos