14:20 2020 Lapkričio 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.1900
 • RUB90.1153
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (470)

  Jei Briuselis palaikys Vilniaus poziciją Astravo atominės elektrinės atžvilgiu, tai ateityje gali kilti klausimų ir kitoms Europos šalims, mano ekspertas Aleksejus Anpilogovas

  VILNIUS, lapkričio 12 — Sputnik. Europos Komisija šaltu europietišku teisiniu būdu bando nuraminti Lietuvos isteriją dėl Baltarusijos AE (BelAE), interviu Sputnik Lietuva pasakė Civilinių iniciatyvų mokslinių tyrimų ir plėtros fondo "Osnovanije" prezidentas, branduolinės energetikos ekspertas Aleksejus Anpilogovas.

  Europos komisarė energetikos klausimais Kadri Simson pareiškė, kad Europos radiacijos stebėjimo sistema po incidento BelAE nenustatė radioaktyvumo lygio padidėjimo. Apie tai ji parašė savo Twitter paskyroje.

  Pasak eurokomisarės, branduolinės jėgainės sauga yra pagrindinis EK prioritetas.

  Anksčiau pranešta, kad BelAE sustabdė elektros gamybą dėl įrangos, kuri priklauso ketvirtai saugos klasei, pakeitimo. Buvo pabrėžta, kad tai neturėjo įtakos branduolinei ir radiacinei objekto saugai.

  Ekspertas Aleksejus Anpilogovas pažymėjo, jog EK pozicija — tai atsakas į nuolatinius Lietuvos kaltinimus, neva elektrinė yra nesaugi.

  "Dabar, žinoma, Lietuvoje yra dar viena isterija, kaip tai įvyko, BelAE įsijungė ir tuoj pat sustojo. <...> Manau, kad Europos Sąjunga greičiausiai bando tokiu būdu nuraminti Lietuvą. Kaip nuraminti? Vėlgi tokiu šaltu europietišku teisiniu būdu, tai yra, štai jūs pareiškiate, kad šalia jūsų yra "Černobylis", o štai jums streso testų, kuriuos atlikome pagal Europos teisės aktus, kuriuos jūs, beje, pasirašėte, rezultatai. Ir malonėkite jau... Na, gal nemandagiai pasakysiu... Užsičiaupti", — pareiškė jis.

  Anpilogovo teigimu, jei ES klausysis Lietuvos Baltarusijos AE klausimu, tai ateityje gali kilti klausimų kitoms šalims, turinčioms atomines elektrines. Pavyzdžiui, Suomijai, Čekijai ir Vengrijai.

  "Europos Sąjunga — tai organizacija, kuri dažnai bando laikytis tam tikrų visuotinių taisyklių, o jei Lietuva bus tokia piktybine pažeidėja, besivadovaujančia <...> tokia žvėriška neapykanta šiai BelAE, tada ES šoks pagal tokio mažo Baltijos šuns dūdelę, toks didelis liūtas. Ir tai, žinoma, Europos komisarams visiškai nepatinka. Ir tokiu būdu jie išsisuka iš padėties. Bus streso testai, bus įrodyta, kad elektrinė yra saugi, todėl prašom, viskas, klausimas uždarytas", — apibendrino jis.

  Vilniaus ir Minsko ginčas dėl BelAE

  Lietuva nuo pat atominės elektrinės statybų prie Astravo pradžios priešinosi projektui. Anot valdžios, AE vieta, esanti vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus, pasirinkta "nepagrįstai", o atominė elektrinė kelia "grėsmę respublikos nacionaliniam saugumui".

  Kita vertus, branduolinis objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

  Lapkričio 3 dieną pirmasis BelAE energijos blokas buvo įtrauktas į bendrą Baltarusijos energetikos sistemą. Po to Lietuvos operatorius "Litgrid" sustabdė elektros energijos perdavimą iš kaimyninės šalies, sumažinęs komercinio srauto pajėgumus iki nulio megavatų.

  Interviu Sputnik Lietuva Visuomeninio ir informacinio bendradarbiavimo centro "Europa" direktorius Eduardas Popovas pareiškė, kad Lietuvos ambicijos pasirodė esančios stipresnės už finansinę naudą. Jo nuomone, santykiai tarp šalių gali normalizuotis, bet ne artimiausiu metu.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (470)

  Dar šia tema

  Lietuva išsiuntė Baltarusijai notą dėl situacijos BelAE
  BelAE paleidimas sutapo su Spalio revoliucijos data, pareiškė Linkevičius
  "Turime smegenų": kaip Lukašenka atidarė BelAE
  "Tik per mano lavoną": Lukašenka sakė, kad neperleis Baltarusijos Lietuvai
  Tegai:
  Europos Komisija, Lietuva, ES, Astravo atominė elektrinė (AE)

  Svarbiausios temos