07:22 2021 Kovo 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.1938
 • RUB88.8807
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Situacija Baltarusijoje po prezidento rinkimų (583)

  Baltarusijai nelieka nieko kito, kaip visiškai nukreipti tranzitą iš Lietuvos į Rusiją, nes dabar tai yra saugumo klausimas, mano analitikas Aleksandras Nosovičius

  VILNIUS, gruodžio 15 — Sputnik. Lietuvos politinė klasė yra pasirengusi sunaikinti visą ekonomikos sektorių, kad pasiektų geopolitinius tikslus Baltarusijoje, rašo "RuBaltic" ekonomistas ir politikos analitikas Aleksandras Nosovičius.

  Analitiko teigimu, valdančioji Lietuvos klasė pripažįsta Baltarusijos tranzito blokadą, kad ir kokia katastrofa dėl to kiltų Klaipėdos uostui ir "Lietuvos geležinkeliams".

  Anksčiau buvusi kandidatė į Baltarusijos prezidentus Svetlana Tichanovskaja pasiūlė Lietuvos Vyriausybei apsvarstyti sankcijas įmonei "Belaruskalij". Ji taip pat paragino Vilnių nepirkti įmonės produkcijos, kad pinigai neatitektų Aleksandro Lukašenkos režimui. Respublika pažadėjo aptarti tokią galimybę.

  "Tichanovskaja, kurią faktiškai Lietuva paskelbė Baltarusijos opozicijos lydere, siūlo ją priglaudusiai šaliai šaudyti į galvą savo transporto ir logistikos pramonei ir sugriauti geležinkelį bei Klaipėdos uostą", — rašo Nosovičius.

  Analitiko teigimu, uoste kalio trąšoms buvo pastatytas atskiras terminalas, kuris vystosi per pastaruosius dešimt metų. Per šį laiką "Belaruskalij" į uostą investavo 100 milijonų eurų, o vien pernai uosto pajamos iš šios bendrovės eksporto siekė daugiau nei 90 milijonų eurų. O Tichanovskaja ragina Lietuvą atsisakyti to dėl "demokratizacijos" Baltarusijoje. Tuo pat metu ji siūlo neprekiauti su "Grodno Azot", "Naftan" ir kitomis įmonėmis.

  "Faktiškai kalbama apie viso Baltarusijos tranzito blokavimą, kuris sudaro daugiau nei trečdalį Klaipėdos uosto ir Latvijos geležinkelių krovinių apyvartos", — rašo Nosovičius.

  Be to, viso to atsisakymas reiškia ir geležinkelio, ir uosto žlugimą bei tūkstančių darbo vietų praradimą.

  Nosovičiaus teigimu, Vilniui tai turėtų būti suvokiama kaip Tichanovskajos įžūlumas, o politikai vietoj to reiškia palankumą ir solidarumą.

  "Lietuvos politinė klasė visomis savo atmainomis yra pasirengusi ekonomikos krizės viršūnėje sunaikinti visą ekonomikos sektorių, kad pasiektų kaimyninėje šalyje geopolitinius tikslus", — rašo ekonomistas.

  Kaip pažymi analitikas, Minskas neturi kito pasirinkimo, kaip tik nukreipti tranzitą į Rusiją. Tai saugumo klausimas, nes Baltijos šalių vadovams savo šalių ekonominiai interesai yra niekai, palyginti su geopolitika. "Šiuo atžvilgiu Lietuva yra Rusijos valdžios "advokatė", — priduria Nosovičius.

  "Vilniaus pasirengimas pražudyti Klaipėdą ir "Lietuvos geležinkelius" dėl valdžios pasikeitimo Baltarusijoje rodo, koks teisingas buvo strateginis Rusijos sprendimas atšaukti savo tranzitą iš Baltijos šalių ir plėtoti savo uostų infrastruktūrą Šiaurės vakaruose", — rašo analitikas.

  Anksčiau verslininkas, Klaipėdos birių krovinių terminalo akcininkas Igoris Udovickis Facebook rašė, kad jei Lietuva palaikys sankcijas "Belaruskalij" atžvilgiu, tai sukels rimtų nuostolių tiek Lietuvos, tiek Baltarusijos darbuotojams.

  Savo ruožtu Klaipėdos uosto generalinis direktorius Algis Latakas įvertino galimybę taikyti sankcijas Baltarusijos kroviniams. Pasak jo, Baltarusijoje gaminamų kalio trąšų tranzito per Lietuvą klausimas turėtų būti išspręstas politiniu lygmeniu. Kartu jis pridūrė, kad tokios sankcijos reikštų neigiamas pasekmes Lietuvos ekonomikai.

  Maskva ir Minskas aktyviai derasi dėl tranzito perorientavimo: tariasi dėl sąlygų ir sprendžia komercinius klausimus. Jei Baltarusija sutiks su Rusijos Federacijos pasiūlymu, Baltijos šalys gali prarasti dideles pajamas.

  Temos:
  Situacija Baltarusijoje po prezidento rinkimų (583)

  Dar šia tema

  Lietuva prieš Lukašenką — ekonominis šūvis į koją?
  Milijardai dolerių: ekspertas įvertino Lietuvos nuostolius dėl Baltarusijos krovinių
  Lietuvoje Tichanovskajos raginimas taikyti sankcijas Baltarusijai sulaukė kritikos
  Ekspertas: Lietuva pati verčia Baltarusiją perorientuoti krovinius į Rusiją
  Tiсhanovskajos uolumas sankcijų prieš Minską klausimu išgąsdino net Lietuvą
  Tegai:
  Baltarusija, Svetlana Tichanovskaja, Lietuva

  Svarbiausios temos