13:14 2021 Sausio 16
Tiesioginis eteris
 • USD1.2123
 • RUB89.0364
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą

  Patobulintame projekte pagrindiniai pokyčiai orientuoti į koronaviruso pandemijos sukeltų neigiamų padarinių mažinimą

  VILNIUS, gruodžio 16 — Sputnik. Ketvirtadienį Vyriausybė pritarė patobulintam 2021 metų valstybės biudžeto projektui, praneša Finansų ministerijos spaudos tarnyba. 

  Po pirmojo 2021 metų valstybės biudžeto projekto peržiūros valdžios sektoriaus išlaidos išaugo apie 1 237 mln. eurų, iš kurių didžioji dalis, t. y. apie 934 mln. eurų numatyta koronaviruso pandemijos padarinių suvaldymui.

  "Šiuo metu turime itin rizikingą ir neapibrėžtą laikotarpį, susijusį su koronavirusu, todėl svarbiausia imtis efektyvių priemonių, kurios padėtų operatyviai valdyti susidariusią padėtį. Tam ir skyrėme didžiausią dėmesį, planuodami biudžeto projekto pokyčius", — teigia finansų ministrė Gintarė Skaistė.

  Iš COVID-19 pandemijos valdymui numatytų 934 mln. eurų daugiau nei pusė lėšų, t. y. 480 mln. eurų, papildomai ketinama skirti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai: nedarbingumo išmokoms, subsidijoms prastovų metu, išmokoms tiek dirbantiems savarankiškai, tiek dar ieškantiems darbo.

  Ekonomikos ir inovacijų ministerijai skirtos papildomos lėšos sudaro 230 mln. eurų. Planuojama, kad pinigai bus skirti įmonių, nukentėjusių nuo COVID-19, subsidijoms, lengvatinėms paskoloms, daliniam palūkanų kompensavimui bei kitai paramai verslui.

  Sveikatos apsaugos ministerijai numatyta skirti 145 mln. eurų, kurie bus skirti COVID-19 vakcinos įsigijimui, gydymo ir medicininės įrangos įsigijimui, laboratoriniams tyrimams ir kt. Taip pat Vyriausybės rezerve numatyta dar 76 mln. eurų, kurie skirti įvairių institucijų, dalyvaujančių kovoje su neigiamais koronaviruso pandemijos padariniais, poreikiams.

  Likusi dalis patobulintame biudžeto projekte suplanuotų papildomų išlaidų sudaro apie 303 mln. eurų, iš kurių apie 95 mln. eurų numatyta papildomam pensijų indeksavimui. Privalomojo sveikatos draudimo fondo išlaidų finansavimas užtikrinamas papildomai skiriant apie 89 mln. eurų iš valstybės biudžeto, kurie skirti vaistams kompensuoti ir medikų priemokoms ir kt. 

  Numatoma, kad dėl COVID-19 viruso pandemijos šiemet Lietuvos ekonomika susitrauks 1,5 procento. Ketvirtąjį šių metų ketvirtį pablogėjus epidemiologinei situacijai, neigiamas COVID-19 viruso poveikis ekonomikai bus juntamas ir pirmąjį 2021 m. ketvirtį, o pradedant antruoju ketvirčiu tikimasi sulaukti ekonominio aktyvumo didėjimo. Taigi, per visus 2021 metus Lietuvos ekonomika galėtų augti 2,8 procento, t. y. 0,5 procentiniais punktais mažiau, nei prognozuota rugsėjo mėnesį.

  Biudžeto projektas numato, kad valdžios sektoriaus pajamos bus 682 mln. mažesnės negu formuotos pirminiais biudžetų projektais. Reikšmingiausia mažėjimo priežastis, kad nėra planuojamos 744 mln. pajamos, atitinkamai ir išlaidos, iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės. Tuo tarpu valstybės biudžeto pajamos, įskaitant Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšas, mažėja 132,8 mln. eurų. 

  Valdžios sektoriaus deficitas sudarys 7,0 proc. BVP (iš jų 1,8 proc. BVP dėl išlaidų, susijusių su COVID-19 pandemijos padarinių valdymo priemonėmis).

  Dar šia tema

  Stankūno manymu, šalis šią savaitę gali atsidurti pirmoje vietoje pagal COVID-19 atvejus
  Kovodama su koronavirusu Lietuva gali kreiptis pagalbos į užsienio medikus
  "Komendanto valanda 24/7": Karbauskis įvertino Vyriausybės priemones dėl COVID-19
  Tegai:
  biudžetas, vyriausybė

  Svarbiausios temos