12:13 2021 Vasario 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.2225
 • RUB90.3519
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Brexit: kas yra "už" ir kas – "prieš" (199)

  Pažymima, kad pagal pasiektą susitarimą, JK nuo kitų metų pasitrauks iš bendrosios ES finansinių paslaugų rinkos

  VILNIUS, gruodžio 28 — Sputnik. Jungtinė Karalystė ir Europos Sąjunga pasiekė prekybos susitarimą, tačiau tai dar nėra "Brexit" pabaiga, veikiau — pradžios pabaiga, teigia savo Facebook paskyroje "Luminor" ekonomistas Žygimantas Mauricas.

  Tuo pačiu jis pridūrė, kad Didžiajai Britanijai šis susitarimas palieka daugiau rizikų nei Europos Sąjungai.

  "Prekybai prekėmis nebus taikomi muitai ir kvotos (tačiau atsiras prekių kontrolė, kuri padidins administracinę naštą*), tačiau šis susitarimo punktas yra palankesnis Europos Sąjungai, nes JK į ES eksportuoja prekių vos už €195 mlrd., o importuoja iš ES net už €305 mlrd. (prekybos deficitas siekia €110 mlrd.), tad laisva prekyba prekėmis yra svarbesnė ES, nei JK", — rašo jis.

  Pažymima, kad pagal pasiektą susitarimą, JK nuo kitų metų pasitrauks iš bendrosios ES finansinių paslaugų rinkos. Tuo pačiu JK ir ES išreiškė viltį pasirašyti susitarimo memorandumą 2021 metų kovo mėnesį, tačiau viltis, jog JK finansų sektorius gaus vieno leidimo principą, yra menka.

  "Čia atsiveria nemažai galimybių ir Lietuvai, siekiant stiprinti savo, kaip ES Fintech centro, įvaizdį. Vakar ir pats Borisas Džonsonas pripažino, kad sutartis "perhaps does not go as far as we would like on financial services", — rašo jis.

  Ekonomisto teigimu, kelionių paslaugų sektorius nukentės nežymiai, nes iki 90 dienų trukmės kelionėms vizų nereikės.

  Brexit
  © AP Photo / Alberto Pezzali

  Ekonomistas pabrėžė, kad darbo jėgos judėjimas bus suvaržytas, todėl imigracija iš ES šalių, nuo kurios nemaža dalimi priklausė JK ekonomikos augimas, sumažės (imigrantus iš ES šalių keičia imigrantai iš trečiųjų šalių, tačiau dalis JK įmonių vis tiek susiduria su darbuotojų trūkumu).

  "Susitarimas dėl žvejybos JK vandenyse, kuris ir užtęsė derybas iki paskutinės minutės, numato... Šiaip visai nesvarbu ką jis numato, nes ES šalys britų vandenyse sugauna žuvies už €0,65 mlrd. eurų, o tai sudaro vos 0.08% visos prekybos tarp ES ir JK apimčių. Bet taip jau dažnai nutinka, kad dėl mažiausiai svarbių detalių yra deramasi daugiausiai", — rašo jis.

  Todėl, jo teigimu, JK ekonomika, tikėtina, vis tiek nukentės dėl "Brexit".

  Londono ir Briuselio derybos dėl prekybos susitarimo nuostatų po "Brexit" užtruko keletą mėnesių. Pagrindinius šalių nesutarimus sukelia žvejybos režimas: Didžioji Britanija ketina išlaikyti suverenumą daugelyje žvejybos zonų, Europa bando užtikrinti, kad kelių ES šalių žvejai išsaugotų pramoninės žvejybos šiuose regionuose teises. Terminas susitarti dėl prekybos sutarties jau yra pasibaigęs.

  Kad dokumentas įsigaliotų nuo 2021 metų sausio, jis turi būti ratifikuotas, todėl derybininkai turi mažai laiko ieškoti kompromisų.

  Jei susitarimas nepasiteisins, Didžioji Britanija ir ES atkurs visišką muitinių ir sienų kontrolę, kuri pirmaisiais 2021 metų mėnesiais gresia žlugimu prie sienų ir prekių tiekimo sutrikimais.

  Temos:
  Brexit: kas yra "už" ir kas – "prieš" (199)

  Dar šia tema

  Landsbergis pareiškė, kad "Brexit" susitarimas atspindi Lietuvos interesus
  Britanijos premjero katinas žurnalistų akivaizdoje pagavo balandį
  Tegai:
  Didžioji Britanija, ES, Žygimantas Mauricas, Brexit

  Svarbiausios temos