22:24 2021 Sausio 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.2114
 • RUB91.7258
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą

  Pabrėžiama, kad gyventojai 2020 metais bendravo ir rodėsi viešumoje mažiau, todėl pirko mažiau drabužių ir avalynės, o tai darė įtaką prekių kainoms

  VILNIUS, sausio 12 — Sputnik. Infliacija Lietuvoje gruodį buvo mažiausia per pastaruosius penkerius metus ir tesiekė vos 0,2 procento, teigia SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas Facebook paskyroje.

  "Sausį ir vasarį infliacija toliau grumsis su defliacija, bet kovą prekių ir paslaugų kainos turėtų spurtuoti. SEB prognozuoja, kad vidutinė metų infliacija pagal SVKI šiemet bus 2 procentai", — rašo jis.

  Jo teigimu, gruodį maisto produktai respublikoje buvo vos 0,4 proc. brangesni negu prieš metus. Pagrindinė to priežastis ta, kad per metus atpigo daržovės ir mėsa (ypač kiauliena ir vištiena). Tuo pačiu 2021 metais tikėtinas spartesnis maisto produktų kainų augimas stebint brangstančius žemės ūkio produktų tarptautinėse rinkose.

  Pabrėžiama, kad gyventojai 2020 metais bendravo ir rodėsi viešumoje mažiau, todėl pirko mažiau drabužių ir avalynės, o tai darė įtaką prekių kainoms. Aktyvesnė internetinė prekyba ir nauji žaidėjai šiame sektoriuje taip pat įnešė daugiau konkurencijos. Pasekmė: drabužiai per metus atpigo 4,5 proc., avalynė — 6,3 procento.

  "Energetinių prekių pigimas buvo pagrindinė sumažėjusios infliacijos 2020 metais priežastis. Bet nuo praėjusių metų pabaigos matome, kad sparčiai auga naftos ir gamtinių dujų kaina tarptautinėse rinkose. "Brent" nafta jau siekia 55 JAV dolerių už barelį. Tiesa, dėl susilpnėjusio JAV dolerio euro atžvilgiu degalai mums euro zonoje ištekliai brangsta ne taip greitai", — teigė jis.

  Taip pat paslaugų kainos praėjusiais metais augo gerokai sparčiau negu prekių, tačiau buvo paslaugų, kurių kaina per metus ir krito. Pavyzdžiui, nuo pandemijos vienos iš labiausiai nukentėjusių paslaugų — apgyvendinimo — vidutinės kainos sumažėjo 3,5 proc. 2021 metais paslaugų infliacija po kuklesnės metų pradžios turėtų sparčiau įsibėgėti antrą pusmetį.

  Dar šia tema

  Antras per sausį: Lietuva iš Rusijos gavo SGD krovinį
  Vakarai subrendo: COVID-19 yra Hitleris, o tai reiškia, kad laikas aljansui su Rusija
  Tegai:
  Lietuva, ekonomika

  Svarbiausios temos