19:57 2021 Kovo 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.1938
 • RUB88.8807
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (520)

  Anksčiau Kasčiūnas teigė, kad apie 12 procentų visos Lietuvos sunaudojamos elektros energijos pagaminama Astravo AE, pinigine išraiška tai siekia 11 milijonų eurų per mėnesį

  VILNIUS, vasario 4 — Sputnik. Baltarusijos energetikos ministerija paneigė Lietuvos teiginį apie tai, kad 12 procentų Lietuvoje suvartojamos elektros energijos buvo pagaminta BelAE. Apie tai pranešta ministerijos "Telegram-kanale".

  "Dar kartą retransliuojami teiginiai apie tai, kad BelAE — rimtų finansinių nuostolių, grėsmės finansinei Lietuvos gerovei priežastis. Kad būtų akivaizdu, pateikiami kažkokie duomenys apie Baltarusijos AE pagamintos elektros energijos suvartojimą Lietuvoje. Tai nėra tiesa", — pabrėžė ministerija.

  Ministerija mano, kad nepavykus bandymams diskredituoti projektą Vilnius, matyt, nusprendė "imtis tikrovės neatitinkančios informacijos".

  Baltarusijos energetikos ministerija pareiškė, kad norint patikrinti duomenų objektyvumą, galima apsilankyti Lietuvos sistemos operatoriaus "Litgrid" tinklalapyje, kuriame nurodomas komercinio elektros srauto iš Baltarusijos kiekis.

  "Ir jis lygus nuliui, atsižvelgiant į Lietuvoje priimtus sprendimus nutraukti baltarusiškos elektros pirkimą", — apibendrino ministerija.

  Nuo pirmojo BelAE energijos bloko sinchronizavimo su Baltarusijos elektros sistema buvo pagamintas pirmasis milijardas kilovatvalandžių elektros energijos. Energetikos ministerija pabrėžė, kad ši apimtis buvo įgyvendinta šalies vidaus poreikiams tenkinti.

  Vasario 3 dieną Lietuvos energetikos ministerija pripažino, kad respublika "finansuoja" BelAE statybas. Perdavimo sistemos operatoriaus "Litgrid" duomenys rodo, jog vien per šių metų sausio 1–18 d. baltarusiškos elektros energijos eksportas į Lietuvą sudarė 33 mln. kWh ir pateko į Lietuvą. Tai yra apie 17,5 proc. viso suprekiauto su Rusija kiekio per Latviją ir atitekėjusio iš Baltarusijos.

  Tuo tarpu Lietuvos Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovas Laurynas Kasčiūnas teigė, kad apie 12 procentų visos Lietuvos sunaudojamos elektros energijos pagaminama Astravo AE, pinigine išraiška tai siekia 11 milijonų eurų per mėnesį.

  Ginčas dėl Astravo AE

  Vilnius nuo pat pradžių kritikavo Baltarusiją dėl elektrinės statybos, priekaištaudamas jai dėl "nesaugumo", nepaisant to, kad objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

  Ilgą laiką Lietuva nesugebėjo įtikinti kaimyninių Baltijos šalių atsisakyti elektros energijos iš Astravo AE. Rugpjūčio pabaigoje Ryga paskelbė, kad nustos prekiauti elektra su Minsku, jei Astravo AE pradės veikti, tačiau tuo tarpu Latvija gali tęsti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis naudodama ryšį tarp Latvijos ir Rusijos.

  Anksčiau Baltarusijos energetikos ministerija pareiškė, kad vietoj produktyvaus dialogo Lietuva ir toliau šaukia apie "Astravo AE grėsmę Europai" ir sąmoningai tarptautinėse platformose propaguoja prieš Baltarusiją nukreiptą retoriką.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (520)

  Dar šia tema

  Nausėda paskelbė apie ekstremalių situacijų valdymo sistemos trūkumus
  Lietuva įsižeidė dėl Ukrainos "išdavystės", susijusios su BelAE
  Ekspertas: Lietuva dėl BelAE sėdi duobėje, kur pateko savo noru
  Tegai:
  energija, BelAe, Lietuva, Minskas

  Svarbiausios temos