05:52 2021 Balandžio 12
Tiesioginis eteris
 • USD1.1888
 • RUB91.8152
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą

  Labiausiai tikėtina, kad Lietuva išnaudoja laikiną dujų tiekimo sustabdymą "Gazprom" prašymu, kad atkreiptų dėmesį į save, sakė ekspertas Sergejus Kondratjevas

  VILNIUS, vasario 18 — Sputnik. Praeitą savaitę Rusijai sustabdžius dujų tranzitą į Kaliningradą, Lietuva sugebėjo apsirūpinti dujomis per Baltarusiją, iš dujų saugyklos Latvijoje ir per SGD terminalą Klaipėdoje. Tuomet "Klaipėdos naftos" generalinis direktorius Darius Šilenskis pasakė, kad būtent nuosavo terminalo turėjimas padėjo išvengti nemalonių pasekmių.

  Pasak vyriausiojo Rusijos energetikos ir finansų instituto eksperto Sergejaus Kondratjevo, kaimyninės šalys nesutiktų su tuo, kad nutraukus dujų tranzitą reikia būtent SGD terminalo. Be to, panašių situacijų nebuvo.

  "Pačiai Lietuvai per 30 nepriklausomybės metų tokių atvejų niekada nebuvo. Kaliningradas nenutraukė tranzito. Kaliningradas atliko tokius bandymus-pratybas, kaip galima užtikrinti energijos tiekimą regionui, jei tiekimas iš išorės nutrūksta. Tai buvo akimirka, didžiąja dalimi susijusi su Lietuvos valstybės politika, nes per pastaruosius kelerius metus Lietuva visais būdais sunkino situaciją, siūlydama atsijungti nuo BRELL, nutraukti dujų tiekimą į Kaliningrado sritį", — interviu Sputnik Lietuva sakė jis.

  Kondratjevas priminė, kad SGD iš Klaipėdos terminalo Lietuvos vartotojams kainuoja brangiau nei Rusijos dujotiekio dujos.

  "Net juokinga, kad stambūs pramonės vartotojai Lietuvoje ieškojo leidimo pirkti dujas iš "Gazprom", o ne šio terminalo. Štai kodėl atrodo, kad jei kalbame apie finansinę klausimo pusę, tai tokia diversifikacija yra labai brangi vartotojams, o jos prasmė nėra visiškai aiški, nes nebuvo tokių precedentų nei "Gazprom" santykiuose su Lietuva, nei su kitomis šalimis, kur buvo sudarytas tiekimo susitarimas ir buvo sumokėta laiku. Ši situacija yra dar vienas bandymas pritraukti dėmesį", — sakė ekspertas.

  Anksčiau "Klaipėdos naftos" generalinis direktorius Darius Šilenskis pareiškė, kad jei Lietuva neturėtų SGD terminalo, tuo atveju, jei būtų sustabdytas dujų tranzitas į Kaliningradą, Lietuva per šalčius būtų likusi be savo dujų importo infrastruktūros.

  Pasak įmonės vadovo, ši infrastruktūra yra strategiškai svarbi Lietuvos nacionalinio saugumo interesams, ir jos pagrindinis uždavinys yra užtikrinti energijos tiekimo saugumą ir, jei reikia, alternatyvius dujų tiekimus.

  Tranzito sustabdymas

  Praėjusios savaitės pradžioje Lietuvos dujų perdavimo sistemos "Amber Grid" operatorius Rusijos "Gazprom" prašymu sustabdė tiekimą. Buvo pažymėta, kad padėtis neturės įtakos vartotojams, o regiono poreikius visiškai patenkina požeminė Kaliningrado saugykla.

  Vėliau Kaliningrado srities gubernatorius Antonas Alichanovas pasakė, kad taip nutiko dėl sistemos veikimo išbandymo požeminėje dujų saugykloje.

  Energetikos ekspertas Borisas Marcinkevičius interviu Sputnik Lietuva teigė, kad dujų tranzito sustabdymo klausimas niekaip nėra susijęs su politiniais motyvais. Jo nuomone, greičiausiai įmonei reikėjo išspręsti kai kuriuos techninius niuansus.

  Kartu jis pažymėjo, kad Lietuvai dujų tranzito iš Rusijos Federacijos reikia labiau nei Kaliningradui.

  Lietuva SGD terminalą pastatė 2014 metais. Valdžia tokį žingsnį pateisino noru atsikratyti Rusijos "Gazprom" "monopolio". Tačiau terminalas respublikai kainuoja brangiai: "Klaipėdos nafta" už nuomą Norvegijai kasmet sumoka 60 mln. eurų. Dažniausiai Lietuva SGD gauna iš Norvegijos ir Rusijos.

  Spalį Lietuvos energetikos ministerijai teko parengti įstatymo projektą, kurio tikslas — sumažinti suskystintų gamtinių dujų (SGD) tiekimo į Klaipėdos terminalą kainą.

  Ekspertai ne kartą pabrėžė, kad Lietuvos valdžios noras atsisakyti Rusijos dujų nėra susijęs su ekonominiu tikslingumu. Be to, pasak Rusijos Nepriklausomos kuro sąjungos viceprezidento Dmitrijaus Gusevo, Lietuva perka Amerikos SGD, atsižvelgiant į Vašingtono, kuris nori prastūmti savo kurą Europos rinkoje, spaudimą.

   

  Dar šia tema

  Kaliningrade įvertinta situacija su dujų tranzito per Lietuvą sustabdymu
  Atnaujintas dujų tranzitas į Kaliningrado sritį per Lietuvą
  Įsiterpti nepavyks. Lietuva nepageidaujama Baltijos šalių dujų rinkoje 
  Tegai:
  dujų tiekimas, Gazprom, Rusija, Lietuva

  Svarbiausios temos