14:07 2021 Balandžio 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.2007
 • RUB92.0836
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (644)

  Vašingtonas dabar rinks "puodų" duženas santykiuose su europiečiais, kurios liko po Trampo, mano politologas Pavelas Šipilinas

  VILNIUS, kovo 9 — Sputnik. JAV prezidentas Džo Baidenas koordinuos savo veiksmus dėl "Nord Stream-2" su europiečiais, kad pademonstruotų savo skelbiamą "Amerikos sugrįžmą", interviu Sputnik radijui sakė politologas Pavelas Šipilinas.

  Vamzdžių klojimo laivas Akademik Čerskij
  © Sputnik / Алексей Витвицкий

  Neseniai JAV Atstovų rūmų respublikonų grupė išsiuntė kreipimąsi į valstybės sekretorių Entonį Blinkeną dėl "Nord Stream-2" dujotiekio. Jie išreiškė susirūpinimą, kad Baideno administracija nesiima "ryžtingų veiksmų" projekto atžvilgiu, neįveda "privalomų sankcijų, atitinkančių galiojančių teisės aktų reikalavimus".

  Respublikonai paliko sąrašą, kuriame buvo 15 teismų ir daugelis Europos bendrovių, kurios, jų nuomone, yra susijusios su projektu.

  "Jau buvo pareikšta, kad visos tolesnės sankcijos bus derinamos su europiečiais. Visų pirma Amerika nerimauja dėl beveik priešiško Vokietijos požiūrio į Vašingtono bandymus sustabdyti "Nord Stream-2" statybas. Matyt, dabar JAV rinks "puodų" duženas, kurias sudaužė su europiečiais [buvęs JAV prezidentas Donaldas] Trampas, mėgins atlikti malonaus dėdės vaidmenį, kuris auklės ir įtikins neprotingus europiečius — tai taip pat jau buvo paskelbta", — sakė Šipilinas.

  Jis mano, kad kai kurie Vašingtono būriai nerimauja dėl pačios perspektyvos, kad "Nord Stream-2" bus baigtas statyti.

  "Tuo pačiu metu amerikiečiai neturėtų pamiršti, kad ne tik Rusija stato "Nord Stream-2". Jei dujotiekis jūroje bus baigtas tiesti, tai sausumoje jis buvo nutiestas užpernai. <...> Taigi greičiausiai respublikonams, inicijavusiems šį laišką, nepavyks pakeisti kavaleristų planų. Manau, kad Baideno administracija viliasi ne sankcijomis, o savo įtaka Europos struktūroms, kad lėtintų ateityje pilnavertį "Nord Stream-2" darbą. Manau, kad rimtoms sankcijoms jie nesiryš", — pareiškė jis.

  "Nord Stream-2" projektu numatoma nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją nutiesti dvi dujotiekio, kurio bendra galia yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, linijas. Jį įgyvendina "Nord Stream 2 AG" su vieninteliu akcininku — "Gazprom". Europos partneriai — "Royal Dutch Shell", "OMV", "Engie", "Uniper" ir "Wintershall" — įsipareigojo iš viso finansuoti projektą 50 proc., t. y. iki 950 milijonų eurų.

  "Wintershall Dea" paskelbė, kad baigė investicijas į "Nord Stream-2" statybą, iš viso projekto finansavimui skyrė 730 milijonų eurų. 2020 metais "OMV" ir "Shell" paskelbė visiškai įvykdę savo finansinius įsipareigojimus "Nord Stream-2", o Austrijos "OMV" nurodė, kad kaip paskolos dalį į projektą investavo 730 milijonų eurų. "Nord Stream 2 AG" prašymu visi "Nord Stream-2" projekto užsienio partneriai vienu metu skyrė finansavimą jo statybai.

  Jungtinės Valstijos aktyviai priešinasi projektui, norėdamos tiekti Europai savo suskystintas gamtines dujas, taip pat Ukraina ir daugelis kitų Europos šalių. 2019 metų gruodžio mėnesį Vašingtonas įvedė sankcijas dujotiekiui, dėl ko Šveicarijos "Allseas" buvo priversta nutraukti savo darbą projekte. Tuo tarpu Rusija ne kartą pabrėžė, kad dujotiekio statyba atitinka Europos vartotojų interesus ir siekia grynai ekonominių tikslų.

  Klojimas atsinaujino po metų, kai vamzdžių klojimo laivas "Fortuna" Vokietijos vandenyse paklojo 2,6 kilometro vamzdžius. Po to, pasak projekto vykdytojo, liko nebaigti apie 120 kilometrų Danijos vandenyse ir apie 28 kilometrai Vokietijos. Danijos valdžios institucijos susitarė dėl galimybės naudoti "Fortuna" nuo sausio 15 dienos, Vokietijos leidimas šiam laivui galioja iki gegužės pabaigos.

  Tačiau sausio mėnesį Vašingtonas išplėtė sankcijas dujotiekiui, įtraukdamas bandymų, tikrinimo ir sertifikavimo paslaugas teikiančias įmones, taip pat paslaugas ar įrenginius, skirtus atnaujinti vamzdžių klojimo laivus. Netrukus po to Norvegijos bendrovė "DNV GL" paskelbė, kad nutrauks visą veiklą, susijusią su dujotiekio tikrinimu, ir negalės to patvirtinti. Sausio 19 dieną JAV įvedė sankcijas laivui "Fortuna" ir jo savininkei bendrovei "KBT-Rus". Kremlius apgailestauja dėl neteisėtų apribojimų įvedimo. Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas sankcijas prieš dujotiekį pavadino reiderių ataka.

  Temos:
  Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (644)

  Dar šia tema

  "Nord Stream-2" statyba Danijos vandenyse tęsis iki rugsėjo
  Senatoriai paragino Baideną įvesti sankcijas prieš "Nord Stream-2"
  JAV imasi tolesnių veiksmų prieš "Nord Stream-2"
  Tegai:
  Europa, JAV, Nord Stream-2

  Svarbiausios temos