10:11 2021 Gegužės 11
Tiesioginis eteris
 • USD1.2169
 • RUB90.0154
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą

  Nors Lietuva siekia tapti "energetiškai nepriklausoma", Rusijos žaliavų sąskaita padengia daugiau nei 50 procentų vidaus paklausos, mano lenkų žurnalistas

  VILNIUS, kovo 12 — Sputnik. Lenkų žurnalistas Andžejus Ščensniakas (Andrzej Szczęśniak), kaip pavyzdį pasitelkdamas Lietuvą, paaiškino, kodėl Lenkija negalės atsisakyti Rusijos dujų. Apie tai jis rašė straipsnyje, paskelbtame lenkų leidinyje "Myśl Polska".

  Medžiagos autorius priminė, kad 2014 metais Lietuva "dujinės nepriklausomybės" tikslais Klaipėdoje pastatė plūduriuojantį suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą. Tuometinė šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė pranešė, kad niekas daugiau nebegalės "šantažuoti" Lietuvos didelėmis dujų kainomis.

  "Iš tikrųjų šantažo nebuvo: patys lietuviai ėmė pirkti brangiausias dujas, kokias tik įmanoma rasti. Infrastruktūros sukūrimas jiems kainavo "tik" du milijardus zlotų [maždaug 0,4 milijardo eurų]. Dalį pinigų atidavė Briuselis, tačiau didelės išlaidos vis dar laukia, ypač paprastiems vartotojams, kurie jas mato sąskaitose už dujas", — pažymi žurnalistas.

  Ščensniakas pažymėjo, kad didieji žaliavų pirkėjai įpareigoti padengti bent ketvirtadalį savo poreikių, naudodami žaliavas iš "Independence" terminalo. Dėl to didelei Lietuvos chemijos įmonei "Achema" grėsė nuosmukis.

  Anot žurnalisto, schema buvo pakeista taip, kad dujos iš terminalo buvo parduodamos rinkos kainomis, skirtumą padengė valstybė iš biudžeto, o papildomi mokėjimai buvo dideli.

  Be to, į terminalą pradėjo atvykti vis daugiau SGD iš Rusijos.

  "Iš pradžių šis faktas buvo slepiamas, paskui buvo bandoma įbauginti pirkėjus ir blokuoti Rusijos tiekimą. Tačiau "Novatek" SGD gamykla Vysocke yra netoli. Ji pradėjo nuo nedidelių kiekių (0,66 mln. tonų per metus, tik trečdalis Lietuvos poreikių), bet tai tik pradžia", — sakoma straipsnyje.

  Dabar gamyklos pajėgumai didinami, o Rusijos bendrovė "Gazprom" netrukus atidarys SGD "Portovaja" kompleksą, kurio metinis pajėgumas sieks 1,5 mln. tonų. Be to, po kelerių metų Ust Luga pristatinės po 13 milijonų SGD per metus.

  "Rusija jau užima pirmąją vietą suskystintų dujų tiekime į Europą, todėl... Norint apsisaugoti nuo jos pigių žaliavų, teks pastatyti labai aukštas sienas. Kartu reikės nepamiršti ir perkirsti vamzdžius, per kuriuos žaliavos tiekiamos iš Rusijos, kas dabar leidžia Lietuvai padengti daugiau nei 50 procentų vidaus paklausos. Taigi, kas išeina: nepaisant didžiulių išlaidų, lietuviai nesugebėjo išsivaduoti iš rusiškų dujų?" — rašo žurnalistas.

  Ščensniakas paragino skaitytojus pagalvoti, ar Lenkija sugebės atsisakyti rusiškų dujų.

  SGD terminalas Lietuvoje

  Lietuva SGD terminalą pastatė 2014 metais. Valdžia šį žingsnį pateisino siekiu atsikratyti Rusijos "Gazprom" "monopolio".

  Tačiau terminalas brangiai kainuoja: "Klaipėdos nafta" už nuomą Norvegijai kasmet sumoka 60 milijonų eurų. Dažniausiai Lietuva SGD gauna iš Norvegijos ir Rusijos, retai būna tiekimų ir iš JAV.

  Spalį Lietuvos energetikos ministerijai teko parengti įstatymo projektą, kurio tikslas — sumažinti suskystintų gamtinių dujų (SGD) tiekimo į Klaipėdos terminalą kainą.

  Ekspertai ne kartą pabrėžė, kad Lietuvos valdžios noras atsisakyti Rusijos dujų nėra susijęs su ekonominiu tikslingumu. Be to, pasak Nepriklausomos kuro tiekėjų sąjungos viceprezidento Dmitrijaus Gusevo, Lietuva perka Amerikos SGD dėl Vašingtono, kuris nori tiekti savo kurą Europos rinkoje, spaudimo.

  Dar šia tema

  Ekspertas: Lietuva pati apsunkina situaciją dėl dujų tranzito iš Rusijos
  SGD terminalo operatorius Lietuvoje pateko į geriausių pasaulyje sąrašą
  Aplink "grėsmės": Lietuvos kariškiai pasiskundė "dezinformacija" žiniasklaidoje
  Tegai:
  Lietuva, Lenkija, Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas, SGD terminalas, SGD

  Svarbiausios temos