05:22 2021 Balandžio 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1986
 • RUB90.8921
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą

  JAV prezidento ir Europos Komisijos pirmininkės pasiektas susitarimas bus labai naudingas Lietuvos gamintojams, eksportuojantiems į JAV pieno ir mėsos produktus

  VILNIUS, kovo 17 — Sputnik. Laikinas Europos Sąjungos ir JAV "prekybos karo" sustabdymas davė daugiau laisvės lietuviškos produkcijos eksportui, praneša Žemės ūkio ministerijos spaudos tarnyba.

  Kovo pradžioje ES ir JAV susitarė keturiems mėnesiams sustabdyti visus atsakomuosius importo muitų tarifus tarp abiejų šalių. Šis susitarimas labai svarbus Lietuvos gamintojams, eksportuojantiems į JAV pieno ir mėsos produktus.

  Atsakomieji importo muitų tarifai buvo įvesti dėl orlaivių gamintojų "Airbus" ir "Boeing" bylinėjimosi. Ginčas tarp ES ir JAV prasidėjo dar 2006 metais, kai šalys viena kitą apkaltino neteisingai subsidijuojant lėktuvų gamintojus. 

  JAV iškėlė bylą Pasaulio prekybos organizacijai teigdama, kad "Airbus" gavo 22 mlrd. dolerių neteisėtų subsidijų. JAV apskaičiavo, kad iš to buvo gauta daugiau nei 200 mlrd. dolerių ekonominės naudos. Tuo tarpu ES teigė, kad tai "Boeing" gavo 23 mlrd. dolerių neteisėtų subsidijų tyrimams ir plėtros projektams.

  Remdamasi ginčų bylų sprendimais, JAV valdžia 2019 m. spalio mėnesį įvedė 25 proc. muitų tarifus iš ES įvežamoms prekėms. JAV taikomų tarifų bendra vertė siekė 7,5 mlrd. JAV dolerių. Atsakydama į šį žingsnį, ES irgi įvedė tarifus, apmokestindama iš JAV importuojamas prekes, kurių bendra suma turėjo siekti 4 mlrd. JAV dolerių. 

  JAV įvesti papildomi importo muitai paveikė ir lietuviškų sūrių, sviesto, kiaulienos produktų eksportą, kurio vertė siekė beveik 1,8 mln. eurų. Ši situacija stipriai pakenkė Lietuvos mėsos produktų gamintojų planams plėsti eksportą į JAV.

  Pagaliau JAV prezidentas Džo Baidenas ir Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen sutarė dėl laikino (t. y. 4 mėnesių) muitų tarifų sustabdymo — imtinai nuo 2021 m. kovo 11 d. iki liepos 11 d. 

  Tikimasi, kad šis politinis sprendimas bus tam tikras postūmis baigti jau 16 metų besitęsiantį ginčą bei prekybinę įtampą tarp ES ir JAV.

  Anksčiau Statistikos departamentas pranešė, kad sausio mėnesį daugiausia Lietuvoje pagamintų eksportuojamų prekių buvo išsiųsta į JAV — 11,8 proc., šiek tiek mažiau į Vokietiją — 9,9 proc., į Nyderlandus — 7,8 proc., Lenkiją ir Švediją (atitinkamai 6,6 ir 6,3 proc.).

  Dar šia tema

  Odontologė įvardijo maisto produktus, dėl kurių pagelsta dantys
  Gydo peršalimą ir degina kalorijas: kuo aštrus maistas jums naudingas?
  Įvardyti maisto produktai, kuriuos galima valgyti nakčiai be žalos organizmui
  Tegai:
  eksportas, ekspozicija, JAV, ES

  Svarbiausios temos