13:13 2021 Balandžio 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1986
 • RUB90.8921
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (539)

  VATESI išsiuntė Baltarusijai laišką, kuriame pakartotinai priminė apie būtinybę pateikti detalią informaciją apie galimus radioaktyviųjų medžiagų išmetimus potencialios branduolinės avarijos metu

  VILNIUS, kovo 24 — Sputnik. Lietuvos valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI) apkaltino Baltarusiją savo įsipareigojimų pagal Branduolinės saugos konvenciją dėl Astravo AE nevykdymu. Apie tai pranešė inspekcijos spaudos tarnyba.

  Pranešama, kad VATESI dar 2019 metų pabaigoje, vadovaudamasi Branduolinės saugos konvencijos nuostatomis, pateikė prašymą Baltarusijos ESM pateikti detalią informaciją apie galimus radioaktyviųjų medžiagų išmetimus potencialios sunkios branduolinės avarijos metu. Tik po metų, 2020 metų pabaigoje, ESM sureagavo į VATESI prašymą, tačiau avarinės parengties planavimui reikalingos informacijos nepateikė.

  Pranešime pažymėta, kad ši informacija yra reikalinga Lietuvos institucijoms siekiant tiksliau įvertinti galimą Baltarusijos AE radiologinį poveikį gyventojams ir aplinkai bei prireikus patikslinti avarinės parengties planus.

  "Baltarusijos delsimas pateikti reikalingą detalią informaciją, yra laikytinas įsipareigojimų pagal Branduolinės saugos konvenciją nevykdymu", — sako VATESI viršininkas Michailas Demčenka.

  VATESI išsiųstame naujame laiške pakartotinai dar kartą priminė Baltarusijos ESM, kad informacija apie galimus radioaktyviųjų medžiagų išmetimus yra būtina, ir apie šį kreipimąsi informavo Branduolinės saugos konvencijos susitariančiųjų šalių planuojamo susitikimo prezidentą ir Tarptautinę atominės energijos agentūrą (TATENA).

  Branduolinės saugos konvencija numato susitariančiosios šalies (šiuo atveju — Baltarusijos), kurios teritorijoje yra branduolinis įrenginys, pareigą, kaimyninės šalies, kuri gali patirti šio branduolinio įrenginio poveikį, prašymu, pateikti visą būtiną informaciją, kad ji galėtų atlikti savo vertinimą dėl galimo branduolinio įrenginio poveikio jos teritorijai.

  Ginčas dėl BelAE

  Vilnius nuo pat pradžių kritikavo Baltarusiją dėl elektrinės statybos, priekaištaudamas jai dėl "nesaugumo", nors objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. 

  Baltarusija savanoriškai atliko BelAE testavimą nepalankiausiomis sąlygomis 2016–2018 metais pagal ES metodiką. AE saugos trūkumų nenustatyta. Remiantis testų nepalankiausiomis sąlygomis rezultatais, nacionalinė reguliavimo institucija "Gosatomnadzor" parengė veiksmų planą, kuriame apibendrintos tiek ekspertų rekomendacijos, tiek Europos tarpusavio vertinimo ekspertų rekomendacijos. Dokumente yra 23 punktai, įgyvendinimo terminas — nuo 2019 iki 2025 metų. Kai kurios rekomendacijos jau įgyvendintos, įskaitant rekomendacijas dėl papildomų sistemų ir saugos įrangos.

  Anksčiau Baltarusijos energetikos ministerija pareiškė, kad vietoj produktyvaus dialogo Lietuva ir toliau "išpučia BelAE grėsmę Europai" ir sąmoningai tarptautinėse platformose propaguoja prieš Baltarusiją nukreiptą retoriką.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (539)

  Dar šia tema

  Astravo AE blokadai sukurta speciali Vyriausybės komisija
  Ignalinos AE pranešė apie naktį įvykusį incidentą
  Lietuva iš Minsko gavo atsakymą apie "incidentą" BelAE
  Lietuva nebuvo patenkinta Baltarusijos atsakymu dėl nelaimės BelAE nebuvimo
  Tegai:
  Baltarusija, Lietuva

  Svarbiausios temos