19:39 2021 Balandžio 14
Tiesioginis eteris
 • USD1.1964
 • RUB90.5504
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą

  Rusijos ekonomika atsigaus po krizės greičiau nei tikėtasi. Tokią išvadą padarė Pasaulio banko ekspertai — nauja prognozė yra daug geresnė nei sausio

  Kokius augimo variklius jie įžvelgė Rusijoje ir kas gali trukdyti — RIA Novosti autorė Natalijos Dembinskajos medžiagoje.

  Apribojimų panaikinimas ir skiepijimas

  Šalies BVP 2021 ir 2022 metais padidės atitinkamai 2,9 ir 3,2 procentais, mano Pasaulio bankas (PB). Sausį buvo kalbama apie 2,6 ir 3 procentus.

  "Tikimasi, kad atsigavimas įsibėgės, <...> augimas paspartės <...> palaipsniui silpnėjant pandemijos padariniams", — pabrėžia pranešimo apie Europos ir Centrinės Azijos ekonomiką autoriai.

  BVP nuostoliai 2020 metais buvo mažesni nei pas daugelį kitų — 3,1 proc. Tai tapo pagrindu keisti prognozę.

  Paskatinti augimą padės apribojimų palengvinimas. Rusija nepaskelbė "lokdauno" dėl antrosios koronaviruso bangos, tai leido greičiau išeiti iš krizės. Pasaulio bankas daro prielaidą, kad šalis sugebės išvengti trečiosios COVID-19 bangos.

  PB ekspertai galingu varikliu laiko Rusijos vakciną ir pradėtą ​​skiepijimo kampaniją. Kartu jie taip pat nurodo rizikas: jei gyventojai nenoriai skiepysis, epidemija tęsis.

  Neigiamą poveikį turės eilinės Vakarų sankcijos. Bankų sektorius kelia abejonių. Ekonomistų teigimu, hipotekos rinka yra perkaitusi, o tai gali pabloginti aktyvų kokybę ir sumažinti finansų organizacijų pajamas.

  Skurdo lygis ir biudžetas

  PB mano, kad skurdo lygis šalyje sumažės, palyginti su praėjusiais metais, tačiau iki 2022 metų jis viršys ikipandeminius rodiklius. Pranešimo autoriai pažymi, kad valdžios socialinės priemonės užkirto kelią dar didesniam nuskurdimui.

  Gruodį apie tai kalbėjo PB atstovybės Rusijoje direktorius Reno Seligmanas (Renaud Seligmann), atkreipęs dėmesį į vyriausybės antikrizinių veiksmų efektyvumą.

  Valstybė padidino išlaidas verslo ir gyventojų paramai. Be to, Centrinis bankas turi solidžias finansines atsargas. Ekspertai įvertino, kad antikrizinė infuzija siekia keturis procentus BVP (daugiau nei 44,6 mlrd eurų). Tai suvaržė šalies nuskurdimą.

  Darbo ministerija anksčiau kalbėjo apie 13 proc. skurdo lygį. Tai beveik 20 milijonų žmonių.

  PB taip pat pateikė biudžeto prognozę. Praėję metai baigėsi su 45,7 mlrd eurų arba 3,8 % BVP deficitu. 2021 metais prognozuojama 1,8 proc. O 2022 metai apskritai taps proficitiniais.

  Recesija baigėsi

  Kovo viduryje Aukštosios ekonomikos mokyklos ekspertai pareiškė, kad recesiją galima laikyti pasibaigusia.

  "Pagrindinių makro rodiklių augimas per du iš eilės einančius ketvirčius 2020 metų pabaigoje formaliai leidžia kalbėti apie recesijos Rusijoje pabaigą jau 2021 metų pradžioje", — sakoma biuletenyje "Komentarai apie valstybę ir verslą", parengtame Aukštosios ekonomikos mokyklos.

  Kaip paaiškino ekonomistai, trečiąjį ir ketvirtąjį ketvirčius BVP išaugo 4,2 ir 1,7 proc., o investicijos į pagrindinį kapitalą — 1,2 ir 0,4.

  Ekspertai taip pat atkreipė dėmesį į gana silpną investicinio aktyvumo sumažėjimą. Ir tai yra vienas iš patvirtinimų, kad Rusija krizę išgyvena ne taip skausmingai kaip visas pasaulis. Tai pirmas kartas posovietinėje istorijoje.

  Švelniau nei bet kur kitur

  2020 metais Rusijos BVP sumažėjo daugiau nei kriziniais 2015 metais (2 %), tačiau daug mažiau nei 2009 metais (7,8 %), pažymėjo analitikai.

  "Šis rezultatas yra ypač vertas dėmesio stipriausio pasaulio ekonomikos nuosmukio nuo XX a. vidurio (-3,5 proc. pagal preliminarius Tarptautinio valiutos fondo vertinimus) fone, nepaisant to, kad su pasauline krize kartu vyko ir smarkus naftos kainų kritimas", — sakoma biuletenyje.

  Vasario pradžioje Rusijos valdžios veiksmus kovoje su pandemija aukštai įvertino ir Tarptautinis valiutos fondas. 2021 metais šalies BVP padidės 3 procentais, o kitais — 3,9 proc., daugiau nei JAV ar euro zonoje, prognozuoja TVF. Tarp pagrindinių veiksnių ekspertai nurodė masinę vakcinaciją nuo koronaviruso, valstybės paramą gyventojams ir verslui, solidžius rezervus ir mažą skolą.

  Rusiją perspektyvia rinka pripažino ir agentūros "Bloomberg" analitikai, ištyrę 17 šalių remdamiesi 11 ekonominio ir finansinio stabilumo rodiklių, visų pirma BVP, užsienio skolos, valiutos atsargų prognozėmis ir realia palūkanų norma. Rusija galutiniame reitinge užėmė antrąją vietą.

  Ekspertai pažymėjo tvirtą biudžeto profilį ir gerą investicinę poziciją — 30 %, taip pat solidžias tarptautines valiutos atsargas — 587,1 mlrd. Defolto tikimybė yra minimali. "Bloomberg" taip pat prognozuoja gana gerą Rusijos ekonomikos augimą 2021 metais — tris procentus.

  Tegai:
  ekonomika, Rusija, Pasaulio bankas

  Svarbiausios temos