22:56 2021 Gegužės 09
Tiesioginis eteris
 • USD1.2059
 • RUB89.4671
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą

  Lietuvos įmonės bus priverstos pirkti 5G technologijos kūrimo patentus iš Kinijos, kurių pusė priklauso "Huawei", sakė ekspertas Eldaras Murtazinas

  VILNIUS, balandžio 14 — Sputnik. Krašto apsaugos ministrui Arvydui Anušauskui pareiškus, kad gamintojai ar tiekėjai, kurie neatitinka nacionalinio saugumo interesų, turės būti pakeisti iki 2025 metų gruodžio pabaigos, interviu Sputnik Lietuva pagrindinis "Mobile Research Group" analitikas Eldaras Murtazinas pažymėjo, kad Baltijos šalys, atsisakydamos kiniškos įrangos, pritaria faktui, kad už 5G teks mokėti didesnes kainas, o tai lems aukštesnes kainas paslaugų vartotojams.

  "Jie (Lietuvos politikai — Sputnik) laikosi "bendros partijos linijos". Jie labai vienareikšmiškai supranta "bendrą partijos liniją". Tai yra, jie net nesilaiko Europos diskurso, o laikosi to, ką daro Amerika. Daugeliu atžvilgių, jiems tai yra garbės klausimas. Amerika veda prekybos karą su Kinija. Jie nori ką nors panašaus padaryti. Tai aiškiai matoma ne tik Baltijos šalyse, tai galima pamatyti ir Ukrainos pavyzdžiu. <...> Atrodo, kad jie lenktyniauja, kas geriau pataikys šaudamas sau į koją. Kodėl? Kadangi yra viena didelė problema, būtent, kuo mažiau konkurencijos rinkoje, tuo blogesnės pirkimo sąlygos. Šiandien trūksta prekių, trūksta įrangos, įskaitant infrastruktūrą. Šiuo atžvilgiu Kinija yra vienintelė šalis, galinti suteikti pakankamą kiekį 5G infrastruktūros plėtrai, o jie iš tikrųjų atsisako šios infrastruktūros, o tai savo ruožtu reiškia, kad tokie tinklai Baltijos šalyse pasirodys ne taip greitai ir aprėptis nebus labai didelė. Mažesnės šalys, tokios kaip Lietuva, Latvija ir Estija, gali gauti 5G. Klausimas yra apie šių tinklų kainą. Jei nebus kiniškos įrangos, kaina bus mažiausiai 1,5 karto didesnė, o tai paveiks vartotojus. Vartotojai mokės 1,5 karto daugiau", — teigė ekspertas.

  Pasak Murtazino, Lietuvos politikai, norėdami parodyti savo įsipareigojimą JAV, sąmoningai sutinka blogesnėmis sąlygomis kurti 5G tinklus.

  "5G nekelia jokių įrodytų grėsmių, o antras dalykas: jei tokių buvo, tada turime pripažinti, kad Kinijos įrangos jau yra šiose šalyse didžiuliais kiekiais. 4G tinklai yra pastatyti ant Kinijos įrangos. Vadinasi, saugumas jau pažeistas. Tai priimtas kursas yra neteisingas Baltijos šalyse gyvenančių žmonių požiūriu. Jis yra neteisingas tuo, kad tai akivaizdžiai blogiausios sąlygos, kurioms politikai pritaria, kad tik parodytų savo įsivaizduojamų idealų laikymąsi", — sakė ekspertas.

  Pasak Murtazino, Lietuva vis tiek turės duoti pinigų Kinijos įmonėms, kad jos įsigytų 5G infrastruktūros kūrimo patentus.

  "Jei kalbėtume apie 5G patentus, tai pusė 5G patentų priklauso "Huawei". Taip, Lietuva gali atsisakyti "Huawei" įrangos, tačiau vienaip ar kitaip turės mokėti "Huawei". Tai yra, Lietuva mokės Kinijai už 5G naudojimą, nes Kinija ims už tai honorarus. Akivaizdu, kad mokės ne valstybė, o mokės įmonės, kurios kuria įrangą naudodamos šiuos patentus, šias technologijas. Tai yra toks netiesioginis mokėjimas. Jei mes paimtume įrangą tiesiogiai, tai būtų daug pigiau ir būtų lengviau", — padarė išvadą ekspertas.

  Lietuvai ruošiantis diegti 5G mobiliuosius ryšius, daroma prielaida, kad "nepatikimi" gamintojai ir tiekėjai respublikoje negalės dalyvauti elektroninių ryšių rinkoje.

  Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas savo ruožtu pridūrė, kad "nepatikimi" tiekėjai turėtų būti pašalinti iš visos elektroninių ryšių rinkos infrastruktūros.

  Kovo pradžioje Kasčiūnas jau siūlė sudaryti nepatikimų technologijų tiekėjų sąrašą. Jis siūlė "nustatyti labai konkrečius nedemokratinių šalių gamintojus", kurių informacinė ir ryšių įranga kelia "potencialią grėsmę šaliai ir nacionaliniam saugumui" ir neturėtų būti naudojama Lietuvoje diegiant 5G mobilųjį ryšį.

  5G ryšys

  Kai kuriuose Lietuvos miestuose jau veikia telekomunikacijų bendrovės "Telia" stotys, teikiančios 5G ryšį. Asmenys ir įmonės gali nemokamai išbandyti ryšį.

  Tuo tarpu Lietuvos politikai ne kartą ragino valdžios institucijas atsisakyti Kinijos 5G įrangos tiekėjų, nes jie joje įžvelgia "grėsmę nacionaliniam saugumui".

  Anksčiau Kasčiūnas Kiniją įvardijo kaip vieną pagrindinių iššūkių ir "grėsmių" respublikai šiais metais.

  Be to, jis pareiškė, kad Lietuva apribos Kinijos investicijas į strateginius objektus, o apie Kinijos kompanijų dalyvavimą diegiant 5G ryšius net nebus diskutuojama.

  Tegai:
  5G, Kinija

  Svarbiausios temos