10:25 2021 Gegužės 11
Tiesioginis eteris
 • USD1.2169
 • RUB90.0154
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (659)

  JAV ketvirtadienį įvedė sankcijas Rusijai. Vėliau per spaudos konferenciją JAV prezidentas Džo Baidenas, paklaustas, kodėl nebuvo įvestos papildomos sankcijos "Nord Stream-2", teigė, kad projektas yra sudėtingas klausimas, liečiantis sąjungininkus Europoje

  VILNIUS, balandžio 16 — Sputnik. Jungtinės Valstijos suprato, kad sankcijos negalės sustabdyti "Nord Stream-2" statybų, tačiau dabar bandys užkirsti kelią dujotiekio veikimui visu pajėgumu, RIA Novosti sakė Nacionalinio energetinio saugumo fondo vadovo pavaduotojas Aleksejus Grivačas.

  "Manau, kad Jungtinės Valstijos supranta, jog dujotiekis bus baigtas ir pradėtas eksploatuoti. Bandymai to išvengti yra nenaudingi ir neproduktyvūs santykiuose su Vokietija ir visa ES, nes intervencija aiškiai rodo amerikiečių nepagarbą Europos suverenitetui", — sakė jis.

  "Tačiau yra inercija, vidinė politinė kova, lobistai, kuriems buvo sumokėti pinigai, ir noras išgelbėti naujosios administracijos veidą. Todėl jie negali paprasčiausiai atsisakyti spaudimo. Bet dabar jie bandys susikoncentruoti į tai, kad neleistų dujotiekiui veikti visu pajėgumu", — teigė ekspertas.

  JAV ketvirtadienį įvedė sankcijas, susijusias su Rusijos valstybės skola. Vėliau per spaudos konferenciją JAV prezidentas Džo Baidenas, paklaustas, kodėl nebuvo įvestos papildomos sankcijos "Nord Stream-2", teigė, kad projektas yra sudėtingas klausimas, liečiantis sąjungininkus Europoje. Tačiau jis pridūrė, kad dėl naujų sankcijų dujotiekiui vis dar diskutuojama.

  "Nord Stream-2" numato dviejų dujotiekio linijų, kurių bendras pajėgumas siekia 55 milijardus kubinių metrų dujų per metus, statybą nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos.

  Šiam projektui aktyviai priešinasi JAV, siekiančios tiekti savo suskystintas gamtines dujas į ES, taip pat Ukraina ir kelios Europos šalys, įskaitant Lietuvą. Jungtinės Valstijos 2019 metų gruodį įvedė sankcijas dujotiekiui. Vokietijos Federacinė Respublika remia dujotiekio užbaigimą ir pasisako prieš vienašališkas JAV ekstrateritorines sankcijas.

  Rusijos Federacija ne kartą pareiškė, kad šis projektas yra komercinis ir naudingas Europai. Kremlius pareiškė, kad Rusijos "Nord Stream-2" projekto partneriai nuosekliai ketina jį užbaigti, o Rusijos užsienio reikalų ministerija pažymėjo, kad JAV sankcijos nesustabdys statybų. 2019 metų gruodžio pabaigoje Rusija ir Ukraina pasirašė susitarimų paketą dėl dujų tranzito per Ukrainą tęsimo, įskaitant penkerių metų tranzito sutartį, pagal kurią "Gazprom" garantuoja 65 milijardų kubinių metrų dujų perpumpavimą pirmaisiais metais ir po 40 mlrd. per ateinančius ketverius metus. Šie susitarimai užtikrino tranzito tęsimą nuo 2020 metų sausio 1 d., pasibaigus ankstesnei sutarčiai.

  Šių metų kovo pabaigoje "Gazprom" direktorių tarybos vadovas Viktoras Zubkovas pareiškė, kad nebus peržiūrėta dujų tranzito sutartis su Ukraina. Jis priminė, kad teisiškai visi susitarimai tarp Rusijos ir Ukrainos galioja, o dabar svarbiausia įmonei yra užbaigti "Nord Stream-2", kuris jau yra paruoštas 90–92 proc., ir tiekti per Ukrainą sutartyje numatytus dujų kiekius.

  Pagal protokolą dėl bendradarbiavimo dujų srityje "Gazprom" ir "Naftogaz" gali apsvarstyti tiesioginius dujų tiekimus į Ukrainą su nuolaida nuo Europos mazgo kainos, atsižvelgiant į apimtis. Tačiau kol kas apie tokias derybas nebuvo pranešta. 2015 metų lapkritį Ukraina nustojo pirkti dujas iš Rusijos ir po to nenaudojo rusiško kuro ruošdamasi šildymo sezonui, perpumpuodama į saugyklas Europoje reversu įsigytas dujas.

  Nord Stream-2
  © Sputnik
  "Nord Stream-2"
  Temos:
  Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (659)
  Tegai:
  Nord Stream-2, Rusija, JAV

  Svarbiausios temos