11:03 2019 Kovo 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1387
 • RUB72.5435
  JAV prezidentas Barackas Obama ir Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abeper per spaudos konferenciją G7 viršūnių susitikime. Archyvinė nuotrauka

  Didžiojo septyneto lyderiai pradeda derybas Japonijoje

  © REUTERS / Carlos Barria
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  90 0 0

  Pasaulio lyderiai ketvirtadienį pradėjo dvi dienas truksiantį Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikimą Japonijoje, per kurį diskutuos apie braškančią pasaulio ekonomiką, terorizmą, pabėgėlius, Kinijos teritorines pretenzijas ir potencialų Britanijos pasitraukimą iš Europos Sąjungos.

  VILNIUS, geg 26 — Sputnik. JAV, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Kanados ir renginio šeimininkės Japonijos valstybių bei vyriausybių vadovai susitinka kalnuotame ir retai apgyventame Isė Šimos regione, už maždaug 300 kilometrų į pietvakarius nuo Tokijo.

  Ši grupė ketvirtadienio rytą praleis Isė Dzingu – didžiuliame šventyklų komplekse, kuris yra vienas iš pagrindinių Japonijos šintoizmo dvasinių centrų.

  Japonijos premjero Shinzo Abe (Šindzo Abės) sprendimas pakviesti lyderius į tą šventyklą buvo vertinamas gana prieštaringai dėl jo nacionalistinio atspalvio.

  Lyderiai taip pat bus supažindinti su Japonijoje plėtojamomis pažangiomis aplinką tausojančių automobilių technologijomis.

  Stringanti pasaulio ekonomika tikriausiai bus pagrindinė tema per oficialias derybas, kurios prasidės po pietų. Japonija ir Vokietija laikosi priešingų pozicijų, ar pasaulis turėtų skatinti vartojimą, ar labiau taupyti.

  Japonija ir JAV stengiasi užsitikrinti didesnį palaikymą savo pastangoms suvaržyti vis labiau kategoriškai Pekino reiškiamas teises į teritorijas Pietų Kinijos jūroje.

  G-7 taip pat diskutuos apie pabėgėlių krizę ir islamo terorizmą, o Prancūzijos prezidentas Fransua Holandas tikriausiai stengsis pabrėžti tas problemas po to, kai jo šalis pastaruoju metu dukart tapo brutalių džihadistų atakų taikiniu.

  Artėjant kitą mėnesį vyksiančiam Britanijos referendumui dėl klausimo, ar šalis turi likti Europos Sąjungos nare, neabejotina, kad šalies pasitraukimo iš Bendrijos (Brexit) scenarijus bus vienas iš pagrindinių klausimų per G-7 diskusijas. Ekonomistai perspėja, kad toks žingsnis galėtų smarkiai sutrikdyti pasaulio ekonomiką.

  JAV prezidentas Barackas Obama planuoja istorinį vizitą į atominį bombardavimą patyrusį Hirošimos miestą. Taip Obama taps pirmuoju pareigas einančiu JAV lyderiu, apsilankysiančiu tame mieste, kuris 1945 metų rugpjūčio 6-ąją tapo pirmojo pasaulyje atominio bombardavimo taikiniu.

  Svarbiausios temos