04:31 2019 Kovo 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.1291
 • RUB72.5964
  Lietuvos ir NATO vėliavos. Archyvinė nuotrauka

  Prezidentė: taikos išsaugojimui reikalingas bauginimas

  © Фото: lrp.lt
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  10020

  Svarbūs Lietuvos ir Baltijos regiono saugumo klausimai bus aptarti NATO viršūnių susitikime Varšuvoje, kur dalyvaus ir Lietuvos prezidentė.

  VILNIUS, liep 7 — Sputnik. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvaus NATO viršūnių susitikime, kur pagrindinis dėmesys bus skiriamas rytinio NATO flango – Baltijos šalių ir Lenkijos bei Juodosios jūros regiono šalių saugumo užtikrinimui, praneša prezidentės spaudos tarnyba.

  NATO viršūnių susitikimas vyks liepos 8–9 dienomis Varšuvoje. Penkiose darbo sesijose Šiaurės Atlanto Tarybos lyderiai įvertins grėsmes Rytuose ir Pietuose bei padėtį Ukrainoje. Be to aptars NATO ir ES bendradarbiavimą kovojant su hibridinėmis grėsmėmis, nelegalia migracija ir terorizmu.

  Susitikimo metu aljanso lyderiai kalbėsis apie santykius su Rusija, įvertins, kaip įgyvendinti Velso susitarimai, ir pirmą kartą tvirtins ilgalaikes karines atgrasymo priemones.

  Iškart po to, kai Krymas buvo prijungtas prie Rusijos, Velse NATO šalių vadovai sutarė dėl operatyvių priemonių saugumo užtikrinimui, primena spaudos tarnyba. Per dvejus metus sukurtos ir triskart padidintos aukštos parengties greitojo reagavimo pajėgos. Taip pat įkurtos šešios NATO vadavietės, viena iš jų Vilniuje. Be to buvo sustiprinta žvalgyba, pagreitintas sprendimų priėmimo procesas reaguojant į hibridines grėsmes, surengta per 150 kolektyvinės gynybos pratybų.

  Kadangi per dvejus metus grėsmės nesumažėjo, pasak prezidentės, taikai užtikrinti būtina pereiti prie atgrasymo realiais kariniais pajėgumais. Varšuvoje ir bus siekiama susitarti dėl ilgalaikių karinių kolektyvinės gynybos priemonių.

  Pasak Grybauskaitės, Lietuvai svarbu, kad būtų patvirtintos specialiosios priemonės Baltijos šalių apsaugai nuo galimos karinės izoliacijos ir NATO pastiprinimo atėjimo blokados.

  Taip pat labai svarbu, kad NATO gynybos planai būtų atnaujinami pagal realius grėsmių scenarijus ir būtų patvirtintas nuolatinis jų testavimas pratybose. Regiono saugumui svarbu ir greitesnis Aljanso sprendimų priėmimo mechanizmas, todėl Varšuvoje bus siekiama sutarimo, kad dėl greitojo reagavimo pajėgų panaudojimo sprendimus galėtų dažniau priimti NATO karinių pajėgų vadas Europoje, o ne Šiaurės Atlanto Taryba.

  Varšuvos susitikime taip pat turėtų būti nuspręsta dėl viso Aljanso saugumui svarbių raketinės gynybos sistemų Rumunijoje ir Lenkijoje naudojimo bei dėl išankstinės karinės įrangos dislokavimo vietų Rytų flange, taip pat ir Lietuvoje.

  Dar šia tema

  URM: "Iskanderiai" Kaliningrade nėra Rusijos atsakas į NATO veiksmus
  Lietuvos karininkas atstovaus visiems NATO kompetencijos centrams
  NATO neatsisakys branduolinio ginklo
  NATO kariniai mokymai Baltops prasideda Baltijos jūroje

  Svarbiausios temos