04:40 2018 Vasario 22
Vilnius-13°C
Tiesioginis eteris
  Astravo AE statybos. Archyvinė nuotrauka

  Masiulis: Lietuva ketina bylinėtis su Baltarusija dėl Astravo AE

  © Sputnik/ Виктор Толочко
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (109)
  1720

  Energetikos ministras Rokas Masiulis pažymėjo, jog Lietuva svarsto galimybę pateikti Baltarusijai ieškinį dėl Astravo jėgainės statybos.

  VILNIUS, rugp 26 — Sputnik. Lietuva svarsto galimybę pateikti Baltarusijai ieškinį dėl nesąžiningai ir itin pigiai statomos Astravo atominės elektrinės (AE), praneša BNS.

  Tokį sprendimą penktadienį pareiškė energetikos ministras Rokas Masiulis.

  "Baltarusija stato AE pigiausiai, Lukašenka (Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka) yra pasakęs, kad tai bus pigiausia elektrinė pasaulyje. Jie nestato sarkofago, mes spėjam, kad joje bus rusiškos apsaugos sistemos, ne vakarietiškos, kad bus žymiai pigiau. Tai reiškia, kad kaštų taupymas saugumo sąskaita nėra sąžiningas", — sakė Masiulis.

  Ministras pabrėžė, jog klausimas yra atidžiai nagrinėjamas.

  "Aš jau esu teisininkų paprašęs įvertinti, ar nėra pagrindo bylos prieš Baltarusiją šioje vietoje kaip grynai komercinės bylos, dempingo bylos, kad nesąžiningai ir pigiai statoma atominė elektrinė", — penktadienį LRT radijui sakė Masiulis.

  Astravo atominės jėgainės statybose nuolat įvyksta didesnių ar mažesnių incidentų. Lietuvos Vyriausybė sako, kad Baltarusija nesilaiko saugumo standartų, statydama atominę elektrinę 50 kilometrų nuo Vilniaus. Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasakė, kad Baltarusijoje statoma atominė elektrinė prieš Baltijos šalis gali būti panaudota nekonvenciniu būdu.

  Astravo AE. Archyvinė nuotrauka
  © Sputnik/ Василий Семашко

  Lietuva kritikuoja Astravo AE statybas dėl tarptautinių saugumo reikalavimų nesilaikymo, Minskas priekaištus atmeta kaip nepagrįstus. Liepą atliekant bandymus, krito Astravo atominės jėgainės reaktoriaus korpusas, ir tai buvo didžiausias iš iki šiol įvykusių jos statybos incidentų. Baltarusija Rusijos rangovės "Rosatom" paprašė pakeisti korpusą, ir pastaroji pažadėjo tai padaryti.

  Lietuvos Vyriausybė įteikė notą Baltarusijai bei išsiuntė laišką Europos Komisijai informuodama apie incidentą ir prašydama aktyvaus ES įsitraukimo sprendžiant branduolinės saugos klausimą.

  Astravo AE 50 kilometrų nuo Vilniaus stato Rusijos bendrovė "Rosatom". Pirmąjį jėgainės reaktorių numatoma paleisti 2018 metų pabaigoje.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (109)
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos