20:07 2018 Vasario 18
Vilnius-4°C
Tiesioginis eteris
  Michailas Gorbačiovas. Archyvinė nuotrauka

  Teismas kviečia į apklausą buvusį TSRS prezidentą Gorbačiovą

  © Sputnik/ Сергей Гунеев
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Sausio 13-osios byla (22)
  9511

  Vilniaus apygardos teismas Sausio 13-osios bylos nagrinėjimo metu priėmė sprendimą apklausti buvusį Sovietų Sąjungos prezidentą Michailą Gorbačiovą.

  VILNIUS, spal 17 — Sputnik. Sausio 13-osios bylą nagrinėjantis Vilniaus apygardos teismas pirmadienį nusprendė liudytoju apklausti buvusį Sovietų sąjungos prezidentą Michailą Gorbačiovą.

  Vilniaus televizijos bokštas. Archyvinė nuotrauka
  © Sputnik/ Александр Липовец

  Tai BNS patvirtino teismo posėdyje dalyvaujantis byloje nukentėjusiuoju pripažintas per kruvinuosius Sausio įvykius žuvusio Apolinaro Povilaičio sūnus Robertas Povilaitis.

  Per sovietų agresiją tėvo netekęs Povilaitis anksčiau siekė įtikinti teisėsaugą pradėti atskirą tyrimą dėl Gorbačiovo vaidmens ir suteikti jam specialaus liudytojo statusą. Prokurorai, atsisakydami pradėti atskirą ikiteisminį tyrimą, nurodė, kad esami duomenys neleidžia daryti išvados, jog Gorbačiovas žinojo apie ketinamus įvykdyti karinius veiksmus ir kad nesiėmė priemonių šiems veiksmams nutraukti.

  Prokurorai, atsakydami į Povilaičio prašymą, taip pat  pažymėjo, kad dar nuo 1992 metų buvo stengiamasi gauti Gorbačiovo paaiškinimus dėl 1991 metų sausio mėnesio įvykių, tačiau bandymai rezultatų nedavė. Prokurorė Daiva Skorupskaitė nurodė, kad būtent todėl, jog Gorbačiovas atsisako bendradarbiauti su Lietuvos generaline prokuratūra, nėra galimybių suteikti jam specialiojo liudytojo statuso ir nėra kitų priemonių, kurios įpareigotų užsienio valstybės pilietį atvykti į Lietuvą duoti parodymų.

  Povilaitis savo ruožtu teigė, kad sovietų prezidentas galėjo žinoti, tačiau sąmoningai ignoravo informaciją, jog pavaldiniai ketina daryti bei daro karo nusikaltimus, ir nesiėmė jokių veiksmų, kad tam būtų užkirstas kelias.

  Šiuo metu dalis Sausio 13-osios bylos yra nagrinėjama Vilniaus apygardos teisme.

  Šiemet sukako 25 metai nuo Sausio 13-osios nakties, kai dėl sovietų karių vykdytų veiksmų prie Spaudos rūmų, Televizijos bokšto bei Lietuvos radijo ir televizijos pastato buvo nužudyta 14 civilių.

  Dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui teisiami 65 asmenys, byla teisme pradėta nagrinėti šių metų sausį. Savo apimtimi ir kaltinamųjų skaičiumi tai yra viena didžiausių baudžiamųjų bylų nepriklausomos Lietuvos teismų istorijoje. Visi kaltinamieji, išskyrus du, teisiami už akių.

  1999 metais Sausio 13-osios byloje dėl antivalstybinių organizacijų kūrimo ir kitų nusikaltimų anksčiau kalėti buvo nuteisti šeši asmenys.

  Temos:
  Sausio 13-osios byla (22)

  Dar šia tema

  Kaltinamieji Sausio 13-osios byloje nori dalyvauti teismo procese
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos