17:20 2021 Sausio 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.2158
 • RUB91.1009
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Naujas Seimas — naujas gyvenimas (33)
  109

  Praeitą savaitę Vyriausybės priimtos Civilinio kodekso pataisos, pagal kurias bus leista per teismą reikalauti atlyginti žalą, padarytą dėl asmens garbės ir orumo pažeminimo, Dalios Grybauskaitės manymu gali pažeisti žodžio laisvę.

  VILNIUS, gruod 12 — Sputnik. Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, jog Seimo praėjusią savaitę priimtos Civilinio kodekso pataisos dėl viešų asmenų garbės ir orumo įžeidimo gali pažeisti žodžio laisvę, praneša BNS.

  "Išgirdome patys tik iš spaudos, dar neturime įstatymo, tikrai labai įdėmiai žiūrėsiu, kol kas iš pirmo žvilgsnio atrodo, jog netgi konstitucinė nuostata dėl kritikos galimybių ribojimo jau yra pažeidžiama, yra ta, tikrų požymių, kad yra pažeidžiama žodžio laisvė", — pirmadienį Kijeve žurnalistams sakė Grybauskaitė, paklausta, ar pasirašys šias pataisas.

  Žiniasklaidos nerimas

  Žiniasklaidos atstovai prašo prezidentės vetuoti Seimo priimtas Civilinio kodekso pataisas, kurios, anot jų, atvertų kelią viešiems asmenims skųsti teismams dėl išsakomos kritikos neįtikusius žurnalistus.

  "Esame susirūpinę, kad Seimo gruodžio 9 dieną priimtos Civilinio kodekso pataisos gali suvaržyti žiniasklaidos laisvę skelbti visuomenei reikšmingą informaciją apie viešus asmenis ir įtvirtinti politikų privilegijuotą apsaugą nuo kritikos", — rašoma keliasdešimties žurnalistų ir redaktorių pasirašytame laiške.

  Didžiausias nerimas išreiškiamas dėl Civilinio kodekso pataisų, kuriomis, anot kreipimosi autorių, siekiama ištrinti ribą dėl informacijos skelbimo apie privačius ir viešus asmenis. Pabrėžiama, jog šiuo metu įstatymas jau numato atsakomybę žiniasklaidai, jei nustatoma, kad ji veikė turėdama tikslą pažeminti ar apšmeižti viešą asmenį, taip pat numatoma galimybė reikalauti paneigti tikrovės neatitinkančią informaciją.

  "Gerbiame įstatymo leidėjo tikslą užtikrinti teisę gintis nuo garbės ir orumo įžeidimo, įskaitant žiniasklaidos skleidžiamą informaciją, bet esame įsitikinę, kad dabartinis reguliavimas numato tinkamą interesų pusiausvyrą tarp teisės skleisti informaciją ir teisės ginti garbę ir orumą", — rašo kreipimosi autoriai.

  Ką žada pakeisti

  Seimas praėjusią savaitę priėmė pataisas, kuriomis Civilinį kodeksą papildė nuostata, kad bus galima per teismą reikalauti atlyginti žalą, padarytą dėl asmens garbės ir orumo pažeminimo.

  Taip pat Seimas kartu išbraukė išlygą dėl atleidimo nuo civilinės atsakomybės, kai apie viešą asmenį paskleista tikrovės neatitinkanti informacija pažemino jo garbę ar orumą. Už tokį sprendimą balsavo 101 Seimo narys, nė vienas nebuvo prieš, vienas parlamentaras susilaikė.

  Šiuo metu galiojančiame Civiliniame kodekse nustatyta, kad paskleidęs tikrovės neatitinkančius duomenis asmuo atleidžiamas nuo civilinės atsakomybės, jeigu tie duomenys yra paskelbti apie viešą asmenį bei jo valstybinę ar visuomeninę veiklą, o juos paskelbęs asmuo įrodo, kad jis veikė sąžiningai siekdamas supažindinti visuomenę su tuo asmeniu ir jo veikla.

  Ši nuostata lieka ir po Seimo pataisų, tačiau ji papildyta: "Išimtis dėl civilinės atsakomybės netaikoma, kai dėl  tikrovės neatitinkančių duomenų paskleidimo yra pažeminta asmens garbė ir orumas".

  Temos:
  Naujas Seimas — naujas gyvenimas (33)

  Dar šia tema

  Atostogos pagal naują Darbo kodeksą bus perskaičiuotos darbuotojo naudai
  Prezidentė pasirašė Darbo kodeksą
  Darbo kodekso likimas: trys scenarijai

  Svarbiausios temos