08:57 2020 Rugpjūčio 13
Tiesioginis eteris
 • USD1.1771
 • RUB86.3013
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (380)
  99

  Užsienio reikalų ministerija įteikė Baltarusijos ambasadoriui Lietuvoje notą dėl dar vieno incidento Astravo atominėje elektrinėje.

  VILNIUS, gruod 29 — Sputnik. Ketvirtadienį Užsienio reikalų ministerijoje Baltarusijos ambasadoriui Lietuvoje Aleksandrui Korolui buvo įteikta nota su prašymu kuo skubiau pateikti išsamią informaciją apie dar vieną incidentą su Astravo atominės elektrinės (AE) reaktoriaus korpusu, pranešė ministerijos spaudos tarnyba.

  Remiantis Baltarusijos žiniasklaidos pranešimais, gruodžio 26 dieną Baltarusijos geležinkelio stotyje Slavnoe (Vitebsko sritis) įvyko incidentas — iš gamyklos Rusijoje į Baltarusiją gabenant naują reaktoriaus korpusą, skirtą Astravo AE 1-ajam blokui, sunkiasvoris ir stambiagabaritinis krovinys (reaktoriaus korpusas) užkliudė geležinkelio elektros tiekimo atramą.

  Lietuvos prašymas

  Baltarusijos ambasadoriui įteiktoje notoje prašoma nuodugniai ištirti šį incidentą ir informuoti Lietuvą, kaimynines valstybes ir Tarptautinės atominės energijos agentūrą (TATENA) apie tyrimo rezultatus. Notoje reiškiamas didelis susirūpinimas pasikartojančiais incidentais Astravo AE. Apie juos Lietuva sužino ne iš oficialių Baltarusijos šaltinių, o iš žiniasklaidos.

  Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenko. Archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Сергей Гунеев

  Užsienio reikalų ministerija įteiktoje notoje Baltarusijai taip pat dar kartą pakartojo reikalavimus, kuriuos prašoma kuo skubiau įvykdyti: pasikviesti visos apimties TATENA aikštelių vertinimo  misiją, kuri turi įvertinti Astravo aikštelės tinkamumą AE statybai ir jos atrankos kriterijus. Taip pat remiantis 2011 metų birželio 23 dienos pasirašytu susitarimu su Europos Komisija, atlikti išsamius rizikos ir atsparumo vertinimo testus pagal ES metodologiją ir dalyvaujant tarptautiniams ekspertams. Įkurti tarptautinę ekspertų komisiją, kurią pasiūlė Jungtinių Tautų Espo konvencijos Įgyvendinimo komitetas, kad būtų išsamiai įvertinta Astravo AE projekto atitiktis konvencijos nuostatoms.

  Gruodžio 26 dieną incidentas — jau šeštas Lietuvai žinomas incidentas, įvykęs 2016 metų vystant Astravo AE projektą.

  Lietuvos ekspertų vertinimu, liepos 10 dieną incidentas, kurio metu iš keturių metrų aukščio nukrito 330 tonų sveriantis reaktoriaus korpusas, buvo ypač pavojingas ir galintis turėti negrįžtamų neigiamų pasekmių statomos AE saugai, todėl Lietuva pareikalavo sugadintą reaktoriaus korpusą pakeisti nauju.

  Nors Baltarusija siekė paneigti incidento faktą ir sumenkinti jo pasekmes, aktyviomis Lietuvos institucijų pastangomis pavyko pasiekti, kad Baltarusija pripažintų, kad nukritęs reaktoriaus korpusas būtų pakeistas nauju.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (380)

  Dar šia tema

  Energetikos ministras: didžiausias tikslas — užtikrinti Astravo AE saugumą
  Rosatom: Astravo AE korpuso įvedimas gali būti atidėtas bent pusmečiui
  Minskas pasirengęs aptarti su Lietuva Astravo AE saugumą
  Tegai:
  diplomatija, Astravas, nota, atominė elektrinė, Užsienio reikalų ministerija, Lietuva

  Svarbiausios temos