11:35 2020 Sausio 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.1035
 • RUB68.1692
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Lietuva — NATO dalis (176)
  158

  Pasirašyta sutartis palengvins JAV karinės technikos ir karių atvykimą į Lietuvą, taip pat, amerikiečių, nusikaltusių Lietuvoje, lauks teismas tėvynėje.

  VILNIUS, saus 17 — Sputnik. Lietuva ir Jungtinės Valstijos antradienį pasirašė sutartį dėl amerikiečių karių statuso.

  Parašus po sutartimi Krašto apsaugos ministerijoje padėjo ministras Raimundas Karoblis ir JAV ambasadorė Lietuvoje Anne Hall (En Hol), pranešė Krašto apsaugos ministerijos spaudos tarnyba.

  Karoblis teigė, kad tai "istorinė Lietuvos ir JAV bendradarbiavimo gynybos srityje diena".

  "Esu įsitikinęs, kad JAV pajėgų buvimas čia yra vienas iš svarbiausių faktorių, leidžiantis Lietuvos žmonėms šiandieninėje saugumo situacijoje jaustis saugiau ir tikiuosi, kad nuolatinis buvimas išliks ateityje", — pasirašymo ceremonijoje sakė Karoblis.

  JAV ambasadorė Hol teigė, kad pasirašyta sutartis "dar kartą patvirtina abiejų šalių pasiryžimą dirbti petys petin, stiprinant NATO aljansą".

  Antradienį tokią sutartį su JAV pasirašys ir Estija. Latvija ją pasirašė praėjusią savaitę.

  Baltijos šalių ir amerikiečių derybininkai siekė dėl sutarčių susitarti iki išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) inauguracijos, nes pradėjus dirbti naujajai administracijai šis klausimas galėtų būti nustumtas į politinės darbotvarkės galą.

  SOFA susitarimas

  Dvišaliai susitarimai dėl bendradarbiavimo gynybos srityje, karininkų ir diplomatų vadinami dvišale SOFA sutartimi, rengiami JAV iniciatyva. Jos apibrėžia JAV karių ir jų šeimos narių statusą. Lietuvos pasirašoma sutartis įsigalios, kai ji bus ratifikuota Seime.

  Pagal Lietuvos ir JAV sutartį, JAV suteikiama teisė teisti nusikaltusius karius, bet numatoma išimtis, kad Lietuva gali perimti jurisdikciją itin svarbiais atvejais. Susitarimu taip pat numatoma JAV teisė naudotis tam tikrais kariniais objektais, jiems išliekant Lietuvos nuosavybe.

  Lietuvoje JAV nuo 2014 metų dislokuoja apie kuopą karių. Pratyboms taip pat dažnai lankysis batalionas iš šiemet Lenkijoje dislokuojamos brigados.

  Temos:
  Lietuva — NATO dalis (176)

  Dar šia tema

  KAM: pirmieji NATO bataliono kariai atvyks į Lietuvą iki sausio pabaigos
  KAM: Lietuvoje dislokuoti JAV kariai
  KAM: Lietuva nepažeidė įsipareigojimų JAV dėl ginklų apyvartos
  Makeinas: Lietuvoje nuolat turi būti JAV kariai
  Tegai:
  sutartis, JAV kariai, Krašto apsaugos ministerija, En Hol, Raimundas Karoblis, Lietuva

  Svarbiausios temos