21:43 2020 Sausio 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.1035
 • RUB68.1692
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (260)
  106

  Užsienio reikalų ministras pareiškė, kad Lietuva nepatenkinta ir yra sunerimusi dėl Baltarusijoje atliekamos TATENA misijos, nes branduolinės saugos standartai taikomi selektyviai.

  VILNIUS, saus 19 — Sputnik. Užsienio reikalų ministerijai gavus Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) atsakymą, pareiškė, kad Lietuva sunerimusi dėl Baltarusijos tarptautinių branduolinės saugos standartų taikymo.

  Anot užsienio reikalų inistro Lino Linkevičiaus Baltarusija šiuos standartus taiko selektyviai.

  "Baltarusija praleido aikštelės vertinimo modulius ir pasikvietė TATENA SEED misiją, kuri greičiausiai apsiribos tik atominės elektrinės dizaino vertinimu.  TATENA misija vertina tik tuos elementus, kuriuos nurodo Baltarusija, kuri po to viešumoje platina apibendrinančią vien pozityvią informaciją, tuo klaidindama tiek savo visuomenę, tiek užsienį", — sakė ministras.

  Užsienio reikalų ministerija gavo TATENA generalinio direktoriaus Yukiya Amano atsakymą į 2017 metų sausio 3 dieną Lietuvos užsienio reikalų ir energetikos ministrų laišką, kuriame Lietuva reiškė susirūpinimą dėl pasikartojančių incidentų Astravo atominėje elektrinėje (AE) ir dar kartą išdėstė savo reikalavimus Baltarusijai: atlikti visos apimties TATENA SEED misiją aikštelių vertinimui ir rizikos bei atsparumo vertinimo testus (streso testus) Astravo AE ir prašoma užtikrinti tarptautinę Astravo AE kontrolę.

  TATENA atstovai patvirtina, kad sausio 16-20 dienomis Baltarusijoje vyksta nepilna TATENA SEED misija. Konkrečių misijų apimtis nustato ne TATENA, o pati kviečiančioji šalis, todėl pranešimai, kad viską sprendė ne Baltarusija, o TATENA, neatitinka tikrovės.

  Lietuvos ministras pažymėjo, kad selektyvus branduolinės saugos standartų taikymas suponuoja išvadą, kad Astravo AE vystytojai turi ką slėpti.

  Nors Lietuva reikalavo, kad Baltarusija pasikviestų visos apimties SEED misiją, kuri įvertintų galimų Baltarusijos AE statybos aikštelių tyrimus ir įvertinimą, parinkimo kriterijus ir jų tinkamumą AE statybai, tačiau Baltarusijoje vykstančios misijos apimtis greičiausia apsiribos tik atominės elektrinės dizaino vertinimu. 

  Lietuva atkreipia dėmesį, kad tokie esminiai klausimai, kaip aikštelių parinkimo kriterijai, poveikio aplinkai vertinimas, ar buvo atlikti ir kaip seisminiai tyrimai nebus analizuojami šios TATENA misijos metu.

  Lietuva nuo 2013 metų prašo, kad Baltarusija atliktų visos apimties TATENA SEED misiją. Susitikimuose su Baltarusijos pareigūnais ir diplomatiniame susirašinėjime Lietuva nuolat prašydavo pateikti informaciją, kada ir kokios apimties TATENA SEED misija kviečiama į Baltarusiją, tačiau jokio oficialaus atsakymo nesulaukė. Ne tik Lietuva, bet ir tarptautinės organizacijos ragino Baltarusiją pasikviesti TATENA SEED misiją siekiant užtikrinti Astravo AE saugą: tokią rekomendaciją 2014 metais pateikė Espo konvencijos šalių susitikimas ir Branduolinės saugos konvencijos peržiūros susitikimas. 

  Pernai spalį Baltarusijoje dvi savaites dirbusi TATENA misija IRRS rekomendavo tobulinti reagavimo į ypatingąsias padėtis būsimoje branduolinėje jėgainėje.

  Apie Astravo AE

  50 kilometrų nuo Vilniaus statomoje Astravo AE bus įrengti du reaktoriai, kurių kiekvieno galia — 1200 megavatų. Pirmąjį reaktorių planuota įjungti 2019 metais, o antrasis reaktorius, pagal dabartinius planus, turėtų pradėti veikti 2020 metais. Baltarusijos AE statoma Gardino srities Astravo rajone. Projekto užsakovas — Respublikinė unitarinė įmonė "Belorusskaya AES", o projekto generalinis rangovas — Rusijos "Atomstroieksport", korporacijos "Rosatom" dalis.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (260)

  Dar šia tema

  Darius Degutis spręs Astravo AE klausimus
  Energetikos ministras: didžiausias tikslas — užtikrinti Astravo AE saugumą
  Tegai:
  TATENA, saugumas, atominė elektrinė, Astravo AE, Užsienio reikalų ministerija, Linas Linkevičius, Lietuva

  Svarbiausios temos