03:33 2019 Gegužės 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.1187
 • RUB72.1352
  Amerikos kariai, archyvinė nuotrauka

  Seimas ratifikavo susitarimą dėl JAV karių statuso Lietuvoje

  © Flickr/ The U.S. Army
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Lietuva — NATO dalis (184)
  6411

  Seimas vienbalsiai antradienio posėdžio metu patvirtino susitarimą su JAV dėl bendradarbiavimo gynybos srityje

  VILNIUS, vasario 14 — Sputnik. Antradienį Seimas skubos tvarka ratifikavo Lietuvos ir JAV susitarimą dėl bendradarbiavimo gynybos srityje, kuris buvo pasirašytas šių metų sausio 17 dieną, praneša Seimo spaudos tarnyba.

  Už tai vienbalsiai balsavo 111 Seimo narių.

  Vasario 6 dieną Leituvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, vadovaudamasi Konstitucija ir Tarptautinių sutarčių įstatymu pritarė susitarimui ir perdavė jį Seimo ratifikavimui.

  Šią sutartį sausio 17 dieną pasirašė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis ir JAV ambasadorė Anne Hall.

  Kalbėdamas Seimo posėdžio metu krašto apsaugos viceministras Vytautas Umbrasas teigė, kad valdžia turi dėti visas pastangas, kad būtų užtikrintas šalies ir jos gyventojų saugumas.

  "Tam reikalinga tiek mūsų pačių politinė valia ir pastangos, tiek sąjungininkų parama atgrasyti, o prireikus ir kartu kovoti. Visų pirma JAV parama", — sakė Umbrasas.

  Viceministras pabrėžė, kad JAV yra pagrindinis saugumo garantas ir Lietuvos strateginė partnerė gynybos ir saugumo srityje.

  Susitarimas detaliai nustato JAV karių, civilių komponento, išlaikytinių ir rangovų statuso klausimus Lietuvos Respublikoje, tokius kaip atvykimas, išvykimas, galimybė patekti į karinės infrastruktūros objektus karinio bendradarbiavimo tikslais,  mokesčiai, jurisdikcija, karinis paštas, vairuotojų pažymėjimų pripažinimas, transporto priemonių registracija, judėjimas ir kita.

  Taip pat Umbrasas patvirtino, kad susitarime detaliai aptariamas JAV karių, civilio komponento ir rangovų statusas Lietuvoje. Tarp patvirtintų principų yra atvykimas, išvykimas, galimybė patekti į karinės infrastruktūros objektus karinio bendradarbiavimo tikslais, mokesčiai, jurisdikcija, karinis paštas, vairuotojo pažymėjimo pripažinimas, transporto priemonių registracija, judėjimas ir kiti dalykai.

  Šiuo  metu NATO valstybių narių karinių pajėgų statuso klausimus Lietuvoje reguliuoja 1951 metų birželio 19 dienos Šiaurės Atlanto sutarties šalių susitarimas dėl jų karinių pajėgų statuso. Prieš daugiau nei 50 metų sudarytas susitarimas neapima visų šiuolaikinio karinio bendradarbiavimo formų.

  SOFA susitarimas

  Dvišaliai susitarimai dėl bendradarbiavimo gynybos srityje, karininkų ir diplomatų vadinami dvišale SOFA sutartimi, rengiami JAV iniciatyva. Jos apibrėžia JAV karių ir jų šeimos narių statusą. Lietuvos pasirašoma sutartis įsigalios, kai ji bus ratifikuota Seime. Pagal Lietuvos ir JAV sutartį, JAV suteikiama teisė teisti nusikaltusius karius, bet numatoma išimtis, kad Lietuva gali perimti jurisdikciją itin svarbiais atvejais. Susitarimu taip pat numatoma JAV teisė naudotis tam tikrais kariniais objektais, jiems išliekant Lietuvos nuosavybe.

  Lietuvoje JAV nuo 2014 metų dislokuoja apie kuopą karių. Pratyboms taip pat dažnai lankysis batalionas iš šiemet Lenkijoje dislokuojamos brigados.

  2017 metų sausio mėnesį tokį susitarimą pasirašė Latvija ir Estija.

  Temos:
  Lietuva — NATO dalis (184)

  Dar šia tema

  JAV kariai pražygiavo Latvijos miestuose
  JAV kariai bendraus su Estijos vaikais
  Draugiškas JAV karinio laivo "vizitas" Klaipėdoje
  JAV oro desanto kariai atliks 50 kilometrų žygį pėsčiomis
  Tegai:
  SOFA susitarimas, JAV kariai, Seimas, Lietuva

  Svarbiausios temos