16:45 2021 Balandžio 13
Tiesioginis eteris
 • USD1.1904
 • RUB91.9588
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  57

  2004 matų kovo 29 dieną virš Baltijos šalių išsiskleidė "NATO skėtis" — Šiaurės Atlanto Aljanso sąrašas pasipildė iš karto šešiomis buvusiomis "Varšuvos susitarimo" valstybėmis, tarp jų ir Lietuva

  VILNIUS, kovo 29 — Sputnik, Aleksandras Lipovec. Šią dieną 2004 metais, praėjus 13 metų po Nepriklausomybės atkūrimo, Lietuva tapo pilnaverte NATO nare. Prieš tai buvo ilgametės derybos, susitarimai ir Lietuvos kariuomenės, laivyno ir aviacijos reorganizavimas, siekiant atitikti NATO standartus.

  "2004 metų kovo 29 dieną Šiauliuose buvo drėgna ir vėsu. Vidurdienį, lydimi aviacijos bazės Zonkiai spaudos tarnybos atstovų, mes, nedidelė žurnalistų, operatorių ir fotografų grupelė, išėjome į kilimo taką ir įsižiūrėjome į debesuotą dangų. Laukėme dvi valandas. Sušalome…" — prisimena žurnalistas Sergejus Perepelica.

  Šią dieną Belgijos karinių oro pajėgų naikintuvų F-16 atvykimas vis buvo atidedamas. Operatoriai šildė kameras, fotografai valė objektyvus, žurnalistai vis įsiklausydavo — ar nesigirdi NATO naikintuvų reaktyvinėms turbinoms būdingo švilpimo. Ir štai jie pasirodė iš Vakarų pusės.

  Lėktuvai — juodos dėmelės pilko dangaus fone — buvo matomi ne itin gerai. Operatoriams sunkiai pavykdavo užfiksuoti istorinį momentą.

  "Paskutiniu momentu  pilotas smarkiai patraukė šturvalą į save ir F-16 staigiai pakilo į viršų. Dar keturis kartus jis bandė nusileisti ir tik iš penkto bandymo sėkmingai nusileido ir nuvažiavo iki stovėjimo vietos. Po 15 minučių nusileido ir antras lėktuvas", — pasakoja Perepelica.

  Церемония прибытия истребителей F-22 в Литву
  Naikintuvų F-22 atvykimas į Lietuvą, 2016 metai

  Kaip prisipažino grandies vadovas pirmos spaudos konferencijos metu, kuri įvyko aviacijos bazės pastate, jis su baime nukreipė lėktuvą į tupimo taką, pastatytą pagal Sovietų, o ne NATO standartus. Bet viskas įvyko sėkmingai, ir pirmi NATO naikintuvai pradėjo saugoti Baltijos dangų.

  Kitą dieną priešais Lietuvos Seimo pastatą įvyko Lietuvos kariuomenės padalinių paradas,  o vienas iš trijų vėliavos kotų pasipuošė NATO vėliava.

  Церемония прибытия истребителей F-22 в Литву
  © Photo : Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
  Naikintuv7 F-22 atvykimo ceremonija, 2016 metai

  Nuo tų laikų kas pusmetį NATO šalys rotacijos būdu keičiasi "oro policija" Baltijos dangaus sargyboje.

  O 2016 metais į Lietuvą atvyko Šiaurės Atlanto Aljanso sausumos pajėgos. Iš pradžių rotacijos sąlygomis Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje buvo dislokuotos Europos šalių ir JAV pėstininkų kuopos. Dabar, anot Lietuvos užsienio reikalų ministerijos ir šalies prezidentės, Amerikos kariai liks Lietuvoje visiems laikams. Pagrindą tam sudarė dvišalis Vilniaus ir Vašingtono susitarimas.

  Šiandien prisijungimo prie NATO 13 metinių proga Lietuvoje nevyko jokie oficialūs renginiai.

  Lietuva — NATO dalis >>

  Valstybės pirmieji asmenys organizavo darbo susitikimus, o kariai ir karininkai dalyvavo bendrose pratybose kartu su NATO "ginklų broliais".

  Dar šia tema

  "Oro policija" septynis kartus per savaitę lydėjo Rusijos orlaivius
  Šiaulių Aviacijos bazėje apsilankė Nyderlandų karinių oro pajėgų vadas
  Šiaulių Aviacijos bazėje nusileis "NATO akys ore"
  Tegai:
  aviacijos bazė, F-16 "Fighting Falcon", oro policija, gynyba, NATO, Šiauliai

  Svarbiausios temos