17:09 2019 Lapkričio 13
Tiesioginis eteris
 • USD1.1015
 • RUB70.4859
  Portfelis, archyvinė nuotrauka

  Vienas žmogus valstybės įmonei vadovaus tik dvi kadencijas po 5 metus

  © Sputnik / Табылды Кадырбеков
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  16141

  Prezidentė pasirašė įstatymą, pagal kurį vienas žmogus galės eiti valstybės įmonės vadovo pareigas tik dvi kadencijas iš eilės ir kiekvieną ne ilgiau nei penkeris metus

  VILNIUS, gegužės 22 — Sputnik. Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Valstybės ir savivaldybės įmonių bei Akcinių bendrovių įstatymų pataisas, pranešė Prezidentūros kanceliarija.

  Įstatymo pataisomis įvedamos penkių metų kadencijos valstybės ir savivaldybių įmonių bei valstybės ir savivaldybių valdomų akcinių ir uždarųjų akcinių bendrovių vadovams. Taip pat nustatoma, kad tas pats žmogus negali eiti vienos įmonės vadovo pareigų daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės.

  Pataisos turi užtikrinti ribotas vadovų kadencijas kaip papildomą saugiklį nuo korupcijos, neskaidraus ir neefektyvaus valdymo, paplitusio partiečių ir giminaičių įdarbinimo. Europos Tarybos ataskaitose taip pat pabrėžiama, kad vadovų kaita viešajame sektoriuje būtina siekiant užkirsti kelią dėl vadovų ilgalaikių ryšių su politikais atsirandančiai korupcijai.

  Šiuo metu valstybė valdo 118 įmonių, savivaldybės — 271, daugelio jų vadovai metai iš metų nesikeičia, o kai kurie direktoriauja dar nuo sovietmečio. Užsisėdėjimas postuose susijęs ir su mažėjančiu įmonių efektyvumu ir grąža valstybei. Pavyzdžiui, 2015 metais visų valstybės valdomų įmonių kapitalo grąža siekė vos 4,4%, o savivaldybės įmonių buvo net ir neigiama — minus 0,42%.

  Valstybės kontrolės atliktas auditas rodo, kad dauguma valstybės ir savivaldybių įmonių yra valdomos neefektyviai, didžioji dauguma jų nemoka dividendų ir pelno įmokų, net trečdalis savivaldybės kontroliuojamų įmonių dirba nuostolingai.

  Įstatymo pataisos įsigalios 2018 metų sausio 1 dieną.

  Dar šia tema

  Lietuvos teatrų vadovai galės dirbti tik dvi kadencijas iš eilės
  Tegai:
  vadovas, Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymas, kadencija, Lietuva

  Svarbiausios temos