01:43 2020 Gegužės 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.0910
 • RUB78.2874
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  25

  Dalia Grybauskaitė ir Slovėnijos prezidentas Borutas Pahoras susitikime aptarė kibernetinį saugumą ir bendrą kovą su hibridinėmis grėsmėmis

  VILNIUS, birželio 12 — Sputnik. Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su oficialaus vizito į Lietuvą atvykusiu Slovėnijos Respublikos prezidentu Borutu Pahoru.

  Diplomatinis Petro ir Sauliaus Skvernelio susitikimas, nuotrauka iš įvykio vietos
  © Photo : Адміністрація Президента України

  Šalių vadovai aptarė aktualius ES darbotvarkės klausimus, bendradarbiavimą NATO, dvišalių ryšių stiprinimą. Susitikime ypatingas dėmesys skirtas kibernetiniam saugumui ir valstybių atsakui į hibridines grėsmes, praneša Prezidentūros spaudos tarnyba.

  Prezidentės teigimu, Slovėnija supranta mūsų regionui kylančias grėsmes ir padeda jas atremti. Lietuva vertina Slovėnijos indėlį į mūsų regiono saugumą ir tvirtą poziciją dėl sankcijų Rusijai. Netrukus prie daugiašalio NATO bataliono Latvijoje prisijungsiantys Slovėnijos kariai — Aljanso vienybės simbolis.

  Šalių vadovų susitikime daug dėmesio skirta bendradarbiavimui NATO ir pasirengimui artėjančiam Aljanso viršūnių susitikimui 2018 metais.

  Slovėnijos prezidentas Borutas Pahoras pareiškė esąs nustebęs dėl to, kad Vilnius itin stipriai nerimauja dėl Rusijos grėsmės, tačiau tikina suprantantis Baltijos šalių susirūpinimą.

  "Esu nustebęs dėl šio susirūpinimo apimties, tačiau rimtai jį vertinu", — žurnalistams bendroje spaudos konferencijoje sakė Pahoras, paklaustas apie rudenį Rusijoje ir Baltarusijoje vyksiančias pratybas "Zapad".

  Grybauskaitė teigė susitikimo metu Slovėnijos vadovą informavusi, jog būsimi mokymai yra puolamojo pobūdžio ir nukreipti prieš Vakarus.

  Kibernetinis saugumas

  Šalių vadovai taip pat aptarė atsaką į kibernetines ir hibridines grėsmes. Pasak prezidentės, joms atremti būtina greita ir vieninga šalių reakcija, todėl gynybiniai pajėgumai turi būti stiprinami ne tik žemės, jūrų, oro, bet ir kibernetinėje erdvėje.

  Prezidentė su Slovėnijos vadovu aptarė, kaip stiprinti Lietuvos ir Slovėnijos kibernetinio saugumo institucijų bendradarbiavimą ir vieningą ES bei NATO atsaką į hibridines grėsmes. Šalies vadovė taip pat pakvietė Slovėnijos specialistus dalyvauti Lietuvoje rengiamose pratybose "Kibernetinis skydas". Rytoj šalių vadovai lankysis Lietuvos nacionaliniame kibernetinio saugumo centre.

  Stabili ir atvira ES kaimynystė yra bendras Lietuvos ir Slovėnijos interesas. Abi valstybės pasisako už "atvirų durų" politiką šalims, siekiančioms narystės ES ir NATO bei įgyvendinančioms būtinas reformas. Šalių vadovai aptarė paramą ES Rytų ir Pietų kaimynėms, kovojančioms su korupcija, stiprinančioms skaidrų ir demokratinį valstybių valdymą.

  Susitikime taip pat buvo kalbama apie bendradarbiavimą Europos Sąjungoje, migracijos iššūkius, ES šalių saugumą. Slovėnijai 2015 metais susidūrus su dideliu pabėgėlių srautu, Lietuva nusiuntė 60 policijos pareigūnų viešajai tvarkai palaikyti.

  Prezidentai aptarė ir dvišalių ekonominių ryšių stiprinimą. Lietuvos ir Slovėnijos prekyba per praėjusius metus paaugo 5%, o penkios Lietuvos įmonės jau sėkmingai eksportuoja lazerius į šią šalį. Tačiau dar yra daug neišnaudotų galimybių bendradarbiauti informacinių technologijų, gamtos mokslų, farmacijos ir chemijos pramonės, žemės ūkio srityse.

  Nacionaliniam saugumui rimtą grėsmę kelia programišių atakos >>

  Taip pat prezidentai apsikeitė dovanomis. Grybauskaitė aktyviai sportuojančiam Slovėnijos vadovui padovanojo bėgimo marškinėlius ir gintaro dirbinį, o iš Pahoro gavo išmanųjį rankos papuošalą.

  Prezidentė su oficialiu vizitu Slovėnijoje lankėsi praėjusių metų kovą.

  Lietuvą ir Slovėniją sieja ilgaamžiai kultūriniai ryšiai. Per Slovėniją ėjo senovinis Gintaro kelias iš Baltijos šalių į Italiją. Šios šalies archyvuose saugomas seniausias Vilniaus atvaizdas (XIV amžiaus). Tiek Lietuva, tiek Slovėnija didžiuojasi senomis bitininkystės tradicijomis. Slovėnija yra pateikusi Jungtinėms Tautoms prašymą, kad gegužės 20-oji būtų paskelbta pasauline bičių diena.

  Dar šia tema

  Indonezija padės Lietuvai energetikoje
  Statymai padaryti ir daugiau nepriimami: Lietuva išrinko "donorą"
  Tegai:
  kibernetinis saugumas, kibernetinės atakos, bendradarbiavimas, Borutas Pahoras, Dalia Grybauskaitė, Slovėnija, Lietuva

  Svarbiausios temos