20:52 2021 Balandžio 11
Tiesioginis eteris
 • USD1.1888
 • RUB91.8152
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (536)
  40

  Anot Seimo, 50 kilometrų nuo Lietuvos sostinės statoma Baltarusijos atominė elektrinė kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai

  VILNIUS, birželio 15 — Sputnik. Seimas, 104 parlamentarams vieningai balsavus už, įstatymu pripažino branduolinę elektrinę, statomą Baltarusijos Respublikoje, Astravo rajone, keliančia grėsmę Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui, praneša Seimo spaudos tarnyba.

  Įstatyme įtvirtinta, kad Seimas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių, ir atsižvelgdamas į Lietuvos Vyriausybės vertinimą dėl Baltarusijos Respublikoje, Astravo rajone, statomos branduolinės elektrinės pripažino Baltarusijjoje statomą atominę elektrinę (AE) nesaugia, keliančia grėsmę Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai.

  Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas pažymėjo, jog Lietuva imasi lyderystės sprendžiant šį klausimą.

  "Šiandien mes darome tokį ne pirmą, tačiau labai svarbų, stiprų žingsnį, tam, kad galėtume užtikrinti mūsų šalies, mūsų visuomenės saugumą, laukia labai daug darbo dirbant, bendradarbiaujant su mūsų kaimynais, įtikinant mūsų partnerius Europos Sąjungoje, tam, kad mes galėtume pasiekti, jog statoma elektrinė arba tos statybos būtų sustabdytos, arba jos eksploatacija niekada nebūtų pradėta, esant tokiai situacijai kaip ši", — sakė Bakas.

  Kaip projekto pristatymo metu pažymėjo energetikos viceministras Simonas Šatūnas, Astravo AE yra arčiau kaip 100 kilometrų nuo Lietuvos Respublikos sienos, todėl dalis Lietuvos Respublikos patenka į jos išplėstinę avarinio planavimo zoną. Baltarusija nepateikė įrodymų, kad pasirenkant aikštelę Astravo rajone Baltarusijos branduolinei elektrinei statyti buvo tinkamai įvertintas Lietuvos gyventojų skaičius, jų pasiskirstymas ir kiti veiksniai, reikšmingi avarinės parengties priemonėms įgyvendinti, radiologinis poveikis Baltarusijos elektrinės normalaus eksploatavimo metu ir jų avarijų atvejais.

  Taip pat, pasak politikų, nepateikti įrodymai, kad žalingo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio gyventojams rizika įvykus sunkiai neprojektinei avarijai, Baltarusijos branduolinė energetika būtų priimtinai žemo lygio.

  Vyriausybės vertinime pažymima, kad Baltarusija, pasirinkdama statybos aikštelę Astravo rajone, tinkamai neatsižvelgė į galimus seisminius ir kitus gamtinius pavojus. Taip pat nepateikė įrodymų, kad Baltarusijos AE aikštelė parinkta vadovaujantis TATENOS saugos reikalavimais.

  "TATENOS misija buvo ne visos apimties misija, iš šešių modulių atliko tiktai du. Jie buvo susiję tik su branduolinės elektrinės projektų atsparumu išorės pavojams. Tai reiškia, kad nevertinti moduliai dėl pačios aikštelės pasirinkimo ir įvertinimo, dėl jos vietos, įskaitant ir jos poveikį aplinkai. Tai yra du didžiuliai skirtumai", — sakė viceministras.

  Pasak Šatūno, neatlikti Baltarusijos branduolinės energetikos elektrinės riziką ir atsparumą vertinantys testai. Baltarusija, nesilaikydama branduolinės saugos reikalavimų parenkant Baltarusijos branduolinės elektros aikštelę ir rengiant šios elektrinės saugą užtikrinančius projektinius sprendimus, pažeidžia Branduolinės saugos konvenciją. Neužtikrinamas apsaugos reikalavimų laikymasis pagal ESPO konvenciją.

  Atliekant vertinimą, išvadas pateikė šios valstybės institucijos: valstybės saugumo departamentas, užsienio reikalų ministerija, aplinkos ministerija, energetikos ministerija, valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija, aplinkos apsaugos agentūra, priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie vidaus reikalų ministerijos, Radiacinės saugos centras, Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie aplinkos ministerijos ir Lietuvos geologijos tarnyba prie aplinkos ministerijos.

  Apie Astravo AE

  50 kilometrų nuo Vilniaus statomoje Astravo AE bus įrengti du reaktoriai, kurių kiekvieno galia — 1200 megavatų. Pirmąjį reaktorių planuota įjungti 2019 metais, o antrasis reaktorius, kaip planuojama, turėtų pradėti veikti 2020 metais. Baltarusijos AE statoma Gardino srities Astravo rajone.

  Projekto užsakovas — Respublikinė unitarinė įmonė "Belorusskaya AES", o projekto generalinis rangovas — Rusijos "Atomstroieksport", korporacijos "Rosatom" dalis.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (536)

  Dar šia tema

  Vyriausybė pripažino Astravo AE grėsme nacionaliniam saugumui
  Kodėl Lietuva nenori pirkti Astravo atominės elektrinės energijos
  Kas verčia Lietuvą atsisakyti Astravo atominės elektrinės energijos
  Tegai:
  grėsmė nacionaliniam saugumui, Astravo AE, Seimas, Baltarusija, Lietuva

  Svarbiausios temos