02:08 2018 Balandžio 20
Vilnius+ 7°C
Tiesioginis eteris
  Archyvas, archyvinė nuotrauka

  Lietuvoje nėra specialisto "sovietų okupacijos" žalai apskaičiuoti

  © Photo: Pixabay
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Ketvirtis amžiaus be TSRS (31)
  48 0 0

  Lietuvos Genocido tyrimo centras neranda specialisto, kuris galėtų apskaičiuoti "sovietų okupacijos" žalą

  VILNIUS, rugpjūčio 9 — Sputnik. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui (LGGRTC) nuo šių metų pradžios nepavyksta rasti specialisto, kuris apskaičiuotų "sovietų okupacijos" žalą, praneša RIA Novosti.

  2000 metais Lietuvos Vyriausybės tarpžinybinė komisija pareiškė, kad "sovietų okupacijos" padaryta žala Lietuvai siekia maždaug 20 milijardų JAV dolerių, tuomet tai buvo beveik 23 milijardai eurų.

  Tais laikais Seimas priėmė įstatymą, kuris patvirtino šiuos skaičius, bet nebuvo imtasi jokių realių veiksmų reikalaujant atlyginti žalą.

  2012 metais buvo sukurta speciali komisija, kuri turėjo rengti derybines nuostatas ir veiksmų planą "Sovietų Sąjungos okupacijos" padarytai žalai atlyginti, tačiau veiklos taip ir nepradėjo. Komisijos vadove buvo paskirta Teresė Birutė Barauskaitė.

  Trečiadienį Barauskaitė interviu dienraščiui "Lietuvos žinios" pareiškė, kad centras nebegali surasti specialisto, kuris išnagrinėtų archyvus, dėl finansų stokos. Šiuo metu LGGRTC galėtų mokslininkui skirti kiek didesnį nei minimalus Lietuvos atlyginimas, o žmogus turėtų paieškoms skirti visą savo laiką bei istoriko paslaugų prireiktų mažiausiai metams.

  "Mes negalime mokėti tokio atlyginimo, kokį gauna latviai, dirbantys šioje srityje. Neturime žmogaus, kuris tik tuo užsiimtų", — pasakė dienraščiui Burauskaitė.

  Jos teigimu, dabar šioje srityje šiek tiek dirba paties centro darbuotoji: "Bet ne tiek, kiek norėtume, kad vienas žmogus darytų dirbdamas tik tai. Tai sudėtinga sritis".

  Lietuvos, Latvijos ir Estijos teisingumo ministrai 2015-ųjų pabaigoje yra pasirašę deklaraciją, kuria skelbiamas siekis apskaičiuoti dėl sovietų okupacijos patirtą žalą, reikalauti jos atlyginimo bei sovietų nusikaltimus įvertinti tarptautiniu mastu.

  Rusijos vadovybė ne  kartą skelbė, kad apie jokią Baltijos šalių okupaciją 1940 metais negali būti net kalbos. Rusijos užsienio reikalų ministerija paaiškino, kad Rusija vertina Baltijos šalių prijungimą prie TSRS kaip atitinkantį tų laikų tarptautinės teisės normoms istorinį įvykį. Rusijos URM teigimu, terminas "okupacija" negali būti taikomas šiam įvykiui, nes tuo metu tarp TSRS ir Baltijos šalių nevyko karas, o kariuomenė buvo įvesta pagal tuometinės valdžios susitarimus bei su visišku Baltijos šalių vadovų pritarimu. Be to, visą laikotarpį, kol Lietuva, Latvija ir Estija buvo Sovietų Sąjungos sudėtyje, jų teritorijose veikė nacionalinė valdžia (išskyrus Antrojo pasaulinio karo metus).

  Pernai Latvijos Vidžemės taikomųjų mokslų universiteto rektorius Gatis Kruminis, atlikdamas skaičiavimus, paskelbė, kad sovietmečiu Lietuva apie 6% savo biudžeto skirdavo Sovietų Sąjungai ir tai įrodo, jog Lietuva, kaip ir kitos šalys, buvo ne TSRS išlaikytinė, o donorė.

  Taip pat mokslininkas pristatė "sovietinės okupacijos" žalos apskaičiavimo metodiką, kurią jau sėkmingai pritaikė Latvija.

  Mokslininkų skaičiavimais, 1946-1990-aisiais Latvija TSRS skyrė apie 18% nacionalinio biudžeto pajamų, arba 15,9 milijardų rublių, skaičiuojant pagal 1961-aisiais buvusį rublio kursą. Šie metai pasirinkti kaip valiutos stabilumo atskaitos taškas.

  Lietuvos ambasada JAV: krepšininkai kilę iš Lietuvos, o ne TSRS >>

  Latvijos ir Lietuvos centriniuose valstybiniuose archyvuose mokslininko surinkti 1946-1949 metų dokumentai rodo, kad apie 30% Lietuvoje tuo metu surenkamo biudžeto buvo išleidžiama kariuomenės ir nacionalinio saugumo sričiai.

  Lietuvos TSR žemės ūkis
  © Sputnik /
  Lietuvos TSR žemės ūkis
  Temos:
  Ketvirtis amžiaus be TSRS (31)

  Dar šia tema

  Kodėl Gegužės 9-oji jau nebe šventė Lietuvoje
  Gedulo ir vilties diena: Lietuva tylos minute pagerbs okupacijos aukas
  Konservatorė siūlo uždrausti "Georgijaus juosteles" viešajame transporte
  Tegai:
  Lietuvos TSR, sovietinė okupacija, žala, TSRS, Lietuva
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos