07:38 2021 Balandžio 17
Tiesioginis eteris
 • USD1.1986
 • RUB90.8921
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  45

  STT atliko korupcinių bylų analizę ir nustatė, kad šiose bylose skiriamos baudos nesiekia net galimų skirti baudų vidurkio

  VILNIUS, rugpjūčio 30 — Sputnik. Korpucijos bylose per laikotarpį tarp 2015 ir 2017 metų vidutinė skiriama bauda siekė 4 898 eurų, skelbia Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).

  STT tirtų korupcinių bylų statistinė analizė apie skirtas baudas fiziniams asmenims 2015-2017-ųjų metų I- ąjį pusmetį parodė, kad per tiriamąjį laikotarpį už sunkius korupcinio pobūdžio nusikaltimus vidutiniškai buvo skiriama 4 898 eurų bauda, tai yra 17% galimo skirti baudų vidurkio arba 9% galimo skirti baudų maksimumo.

  2017-ųjų metų I —ąjį pusmetį už sunkius korupcinio pobūdžio nusikaltimus vidutiniškai buvo paskirtos 1,7 karto mažesnės baudos nei už apysunkius nusikaltimus (atitinkamai 3 261 euras ir 5 559 eurai).

  Per tiriamąjį laikotarpį už sunkius korupcinius nusikaltimus skirtos baudos vidutiniškai sudarė 17%, už apysunkius nusikaltimus — 26%, už nesunkius nusikaltimus — 26% galimo skirti baudų vidurkio.

  Korupcinėse bylose skiriamos baudos
  Korupcinėse bylose skiriamos baudos

  STT direktorius Saulius Urbanavičius teigė, kad tarnybos tirtų korupcinių bylų statistinė analizė atskleidė, kad skiriamos baudos nesiekia net galimo skirti baudų vidurkio, jos nėra atgrasančios nuo korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų darymo. Anot Urbanavičiau tai, kad dažnai teismas atideda laisvės atėmimo bausmės vykdymą, tai pat neatgraso nuo korupcinių nusikaltimų.

  "Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija taip pat atkreipia dėmesį, kad baudos už korupcinius nusikaltimus Lietuvoje nėra pakankamos. Tikimės, kad šiuo metu inicijuojamos Baudžiamojo kodekso pataisos, kurios buvo parengtos konsultuojantis su Specialiųjų tyrimų tarnyba, bus priimtos ir Lietuva galės pasiekti aukštesnius skaidrumo standartus", — sako Urbanavičius.

  Rugpjūčio 29 dieną prezidentė Dalia Grybauskaitė pardavė Seimui Baudžiamojo kodekso pataisas, kuriomis siūloma didinti baudas už visas nusikalstamas veikas ir ypač griežtinti atsakomybę už korupcinio pobūdžio nusikaltimus.

  Prezidentė inicijavo Baudžiamojo kodekso pataisas taip pat atsižvelgus į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) priekaištus.

  Siekiant pažaboti kyšininkavimą, prekybą poveikiu, piktnaudžiavimą tarnyba ir kitas korupcijos apraiškas, prezidentė siūlo baudas, kurios bus susietos su žalos dydžiu, nusikaltėlių gauta nauda ar kyšio suma.

  Tai reiškia, kad, davus ar paėmus 50 tūkstančių eurų kyšį, bus skirta tokio pat arba didesnio dydžio bauda. Tokia praktika galioja ir kitose Europos Sąjungos valstybėse — Estijoje, Danijoje, Vokietijoje, Austrijoje, Italijoje.

  Lietuviško nepasitikėjimo ypatumai >>

  Taip pat prezidentė siūlo už apysunkį ar sunkų korupcinį nusikaltimą numatyti viešosios teisės arba teisės dirbti tam tikrą darbą atėmimą nuo 3 iki 7 metų. Tyrimai rodo, kad ši priemonė yra viena efektyviausių korupcijos prevencijos įrankių — bijodami ilgam prarasti darbą, žmonės vengia nusikalsti.

  Dar šia tema

  Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro direktorius atleistas dėl korupcijos
  Korupcijos faktai atskleisti Lietuvos saugios laivybos administracijoje
  Specialiųjų tyrimų tarnyba: įvaikinimo procedūros leidžia korupcijai plisti
  Tegai:
  finansinis nusikaltimas, baudos, Baudžiamojo proceso kodekso pataisos, korupcija, Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), Lietuva

  Svarbiausios temos